Gmina zwróciła RWE 6,4 mln złotych

3
159
Gmina zwróciła RWE 6,4 mln złotych Niebywałe Suwałki

 

 

Wyrok NSA był bardzo dotkliwy dla gminy Suwałki. Chodzi o sprawę podatku od farmy wiatrowej RWE. Okazało się, że zdaniem Trybunału Konstytucyjnego cały wiatrak nie jest budowlą. Na tej decyzji – korzystnej dla inwestorów z całej Polski – straciły gminy.

Opinia Trybunału Konstytucyjnego opracowana na wniosek Naczelnego Sądu Administracyjnego uderzyła nie tylko w gminę na Suwalszczyźnie, ale też w wiele innych, m.in. na Pomorzu. 

Staliśmy na stanowisku, że podatek ma być od wartości całej elektrowni, a RWE że od fundamentu i od masztu. Przegraliśmy sprawę w NSA i musieliśmy zwrócić 6,4 mln złotych. To dużo pieniędzy – przyznaje Tadeusz Chołko, wójt gminy Suwałki.

Kwota 6,4 mln złotych to dla budżetu gminy Suwałki, który po stronie dochodów ma 24 mln złotych, znacząca kwota. Wójt twierdzi jednak, że ta sytuacja nie wpłynie na plany inwestycyjne gminy.

Spodziewaliśmy się, że możemy przegrać. Mieliśmy trochę odłożonych pieniędzy. Mimo wszystko nasze zadłużenie nie jest duże. Nie ma żadnych zagrożeń dla inwestycji – twierdzi Tadeusz Chołko i dodaje, że gmina już zwróciła pieniądze. 

Z informacji przekazanych przez wójta wynika, że sprawa trwała 2 lata. Nie było szans na porozumienie z RWE. Gmina Suwałki zmuszona była to zaciągnięcia kredytu.

 

3 KOMENTARZE

 1. Faktycznie z wiatrakowcami jest tak
  1.firma załatwiająca Warunki Zabudowy (pozwolenie na ich budowe od gminy) to mały obiecujący złote góry Wójtowi w postaci milionowych dochodów gmin y z podatku od tych wiatraków
  2.następna juz firma przejmuje te WZ i załatwia pozwolenie na budowę w Starostwie
  3.potem, jak w tej sprawie duży Koncern RWE S.A. kupuje te papiery oraz buduje te wiatraki i nie interesują już go obiecanki wójtowi o „złotych górach podatku dla gminy i wójta, który się tym szczyci , bo w te bajki o skarbach nawet nie wszystkie dzieci wierzą)
  4.na końcu jest gorycz sukcesu i kłopoty dla gminy oraz uczciwych jej mieszkańców!!
  5.a wójt pewno dalej marzy i zaciąga dalsze długi i kredyty na barki gminy??

Leave a Reply