Reklama

Zachowane wspomnienia pokoleń

Data:

- Reklama -
Fot. pogranicze.sejny.pl
Fot. pogranicze.sejny.pl

Trzecia kolekcja filmów „Opowieści Pogranicza” to osiem animowanych historii, tworzonych przez ostatni rok przez najmłodszych mieszkańców Sejn, w oparciu o wspomnienia pokolenia dziadków i zapisy w książkach. Autentyczne, oryginalne w swoim charakterze i ciepłe animacje po raz pierwszy można było obejrzeć 23 lutego w Białej Synagodze.

Budynek Białej Synagogi w Sejnach pełni wiele funkcji – kiedy trzeba jest galerią, sceną, parkietem, kinem. To właśnie tam odbyła się premiera animacji. Różnorodność miejsca doskonale podkreśla istotę zarówno dwóch poprzednich, jak i najnowszej kolekcji „Opowieści Pogranicza”. Krótkie, ale bardzo pracochłonne animacje cechuje wielokulturowość w przekazie, pomysłowość, kreatywność i niezwykłość w formie.

Do przypomnienia historii mieszkańców Sejn w tej edycji projektu posłużyły gałganki, papiery, włóczki, nitki, sprężynki, kolorowe farby, plastelina itp. Sejneńska młodzież pod okiem instruktorów z zapałem wycinała, szyła i kleiła sceny, światy, postacie, by stworzyć ilustracje do opowiadań przedstawicieli starszego pokolenia, ponieważ to głosy słuchaczy Uniwersytetu III Wieku nadają każdemu filmowi wyjątkowy charakter, podkreślają autentyczność wspomnień.

Ostatnia część tryptyku filmowego wyznacza kolejny – dojrzały etap projektu realizowanego przez dzieci i młodzież z Pracowni Kronik Sejneńskich. Bożena Szroeder, sprawująca opiekę artystyczną nad działaniami podkreśla, że ta kolekcja podsumowuje kilkuletnią „podróż po obcych terytoriach”. – Dochodzimy do momentu, gdy głos ma miasto, osoby, które zechciały podzielić się z nami swoim życiem, wspomnieniami, losem.

Najpierw bajki, potem muzyka, teraz głos mieszkańców Sejn – tak opisać można trzy edycje Filmowej Kolekcji Bajek. Wcześniejsze filmy cały czas żyją w różnych miejscach – w Polsce i na świecie, są nagradzane podczas przeglądów i festiwali m.in. w Egipcie, na Białorusi, w USA, Grecji czy Hiszpanii. Najnowsze produkcje, mimo że przywołujące dawne historie, dopiero czekają na swój czas, swoją kolej. Kogo wzruszy „Huśtawka” opowiadająca o staroobrzędowcach, kogo zachwyci „Szedyk”, kto z sentymentem pomyśli o nieistniejącym już w Sejnach „Kinie”, kogo rozbawią i zastanowią „Strachy”, kto zatrzyma się przy „Ogniu”, wspomni miłość z „Krawca” lub zamiłowanie do muzyki żołnierza niemieckiego z „Fortepianu”, kto wróci pamięcią do losów bohaterów z filmu „Hamaki”?

Wraz z młodzieżą z Sejn podróż do przeszłości odbyły animatorki Joanna Polak i Daria Kopiec. Ta ostatnia wspomina tygodnie spędzone w „Pograniczu” jako wspaniały czas, który dał jej ogromną radość, niesamowity moment swobody twórczej. Joanna Polak podczas tworzenia animacji była bardzo zadowolona z kreatywności młodzieży, naturalnego talentu i wyczucia młodych filmowców. Więcej: Opowieści ludzi stąd.

W powstaniu trzeciej kolekcji filmów swój udział mają także: Wiesław Szumiński, Raphael Rogiński, Dominika Turowicz, Aleksandra Kotarska, Urszula Wasilewska. Za udźwiękowienie odpowiadał Marcin Lenarczyk, postprodukcją zajął się Marcin Pawlukiewicz.

Na trzeciej kolekcji filmów nie koniec – w planach na najbliższe lata są „Opowieści Krasnogrudzkie” – najpierw bajki, potem pieśni i historie.

Fot. Niebywałe Suwałki

Film – jak powstawała trzecia Filmowa Kolekcja Bajek „Opowieści Pogranicza”

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

X Muza w obronie przyrody – pokaz filmu „8 Gifts Of The World” w Cinema Lumiere

Obawa o środowisko, o nasz świat, wewnętrzna potrzeba –...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...