Na kosmosie i nowych technologiach można zarobić

Na kosmosie i nowych technologiach można zarobić Niebywałe Suwałki 1

rakietaWystarczy wyobraźnia i umiejętność korzystania z wiedzy, aby realizować marzenia i projekty, których nie powstydziłyby się najtęższe umysły. O kosmosie jako nowej gałęzi gospodarki mówił podczas dnia otwartego w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód jeden z prelegentów, który niebawem uruchomi w Suwałkach firmę z tej branży.

Autor: J. Mroczkowski, I. Danilewicz

Młodzi suwalczanie skorzystali z zaproszenia, by „dzień wagarowicza” spędzić w inny sposób i 21 marca odwiedzili budynek przy ul. Innowacyjnej 1. W Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w tym dniu odbyły się spotkania się z niezwykłymi ludźmi: dr inż. Maciejem Mroczkowskim, prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego, suwalczaninem – inż. Maciejem Urbanowiczem – współtwórcą pierwszego polskiego satelity PW-Sat1 oraz Łukaszem Korolem, szefem „parkowej” firmy DBS, która współpracuje z największymi przedsiębiorstwami w kraju. O DBS można przeczytać więcej w artykule: Potencjał szarych komórek.

Emerytowany pułkownik, wykładowca Wojskowej Akademii Technicznej, dr inż. Maciej Mroczkowski opowiadał młodzieży o konsekwencjach przyjęcia Polski do elitarnego grona państw działających w Europejskiej Agencji Kosmicznej. – Dzięki temu, do Polski co roku trafiać będzie 30 mln euro. To dziesięć razy większa kwota niż dotychczas przeznaczana na inwestycje w badania i rozwój technologii kosmicznych. To ogromne środki, które nie pozostaną bez wpływu na gospodarkę. Będą generowały i już generują nowe miejsca pracy i nowe firmy. To szansa również dla was – mówił do licealistów naukowiec.

Pochodzący z Suwałk młody inżynier – Maciej Urbanowicz, koordynator prac nad pierwszym w historii polskim satelitą, który został wyniesiony na orbitę okołoziemską w lutym 2012 roku na pokładzie rakiety wystrzelonej z Gujany Francuskiej, podkreślał, że najważniejsza jest wiara w siebie. – Może nie powinienem tego mówić, ale nigdy nie byłem orłem, a jednak udało mi się osiągnąć naprawdę wiele. Najważniejsze, żeby mieć wyobraźnię. Jeśli będziemy ją mieli, to po wiedzę będziemy mogli sięgnąć we właściwym momencie. Niezależnie od typu studiów najważniejsza jest jednak aktywność w kołach naukowych – to tam jest wiedza i doświadczenie, której nie uda się posiąść w normalnym toku studiów – dodał.

Tego samego dnia obiekty przy Innowacyjnej 1 odwiedzili także seniorzy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz NASA

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz