Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Suwalszczyźnie

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą na Suwalszczyźnie Niebywałe Suwałki 6

Komorowski_Suwalszczyzna_6Wizyta głowy państwa związana była z podpisaniem na posterunku radiolokacyjnym dalekiego zasięgu w Szypliszkach nowelizacji ustawy o modernizacji technicznej i finansowaniu Sił Zbrojnych. W Suwałkach prezydent RP miał okazję odwiedzić Park Naukowo-Technologiczny Polska-Wschód.

Podpisanie nowelizacji ustawy odbyło się w piątek – 12 kwietnia „w miejscu, z którego najlepiej widać problemy obronności kraju, ale też wszystkie potencjalne zagrożenia” – to słowa Bronisława Komorowskiego, który zauważył również podczas swojego wystąpienia na terenie posterunku w gminie Szypliszki, że dzięki tej cząstce systemu ogólnonatowskiego, ulokowanej na ziemiach polskich, inne państwa otrzymają sygnał, iż Polska dysponuje własnymi zdolnościami obronnymi.

Oprócz prezydenta Bronisława Komorowskiego, w Szypliszkach obecni byli także: Tomasz Siemoniak, Minister Obrony Narodowej, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego – Stanisław Koziej i Sekretarz Stanu w KRP – Olgierd Dziekoński, wojewoda podlaski – Maciej Żywno.

Zasady nowego systemu bezpieczeństwa będą opierały się na wzmocnieniu krajowych zdolności obronnych poprzez realizację projektu tarczy antyrakietowej, wycofanie polskich wojsk z Afganistanu oraz reformę organizacyjna armii.

Drugim etapem oficjalnej wizyty prezydenta RP na Suwalszczyźnie było spotkanie z lokalnymi i regionalnymi samorządowcami oraz przedsiębiorcami z firm ulokowanych w Parku Naukowo-Technologicznych Polska-Wschód. Konferencję rozpoczął przemową Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który przypomniał o historii Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, o budowie PNTPW i utworzeniu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Tematem wystąpienia Renkiewicza były także działania służące rozwojowi lokalnych firm – np. zwolnienie z podatku od nieruchomości tych, którzy tworzą nowe miejsca pracy, czy propozycja wsparcia absolwentów, którzy chcieliby podjąć wyzwanie na rynku, zakładając firmę i prowadząc ją w PNTPW.

O ofercie suwalskiego Parku mówił – z pozycji prezesa – Wiktor Raczkowski i – z pozycji absolwenta korzystającego ze wsparcia – Maciej Urbanowicz, inżynier, który miał swój udział w wysłaniu w przestrzeń kosmiczną pierwszego polskiego satelity studenckiego PW-Sat.

Bronisław Komorowski przyznał, że bardzo cieszy go rozwój Suwałk. – Polska Wschodnia ma duże możliwości i potrafi z nich korzystać. Zależało mi na tym, żeby przy okazji podpisania nowelizacji ustawy pokazać, że tutaj jest supernowoczesna cząstka NATO, a Suwałki rozwijają się w kierunku innowacji i nowoczesności. Co ważne, modernizacja i nowoczesność dają się pogodzić z tradycyjnymi wartościami. Trzeba dbać o to, co kiedyś stanowiło dumę tego narodu – podkreślił prezydent RP.

Co ciekawe i ważne dla mieszkańców Suwałk, prezydent Komorowski odniósł się w czasie wystąpienia również do planów budowy obwodnicy miasta. Zapowiedział, że rozpoczęcie realizacji inwestycji nastąpi w przyszłym roku, o ile znajdą się na ten cel fundusze zewnętrzne.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz