W albumie „Suwałki. Miasto moje” trochę historii i trochę więcej aktualności

0
106
Na zdj. fragment okładki albumu "Suwałki. Miasto moje"
Na zdj. fragment okładki albumu „Suwałki. Miasto moje”

Suwałki w poezji oraz na fotografiach archiwalnych, a także na zdjęciach dokumentujących trzy ostatnie lata z życia miasta i jego mieszkańców to treści, jakie znaleźć można w nowym albumie Janusza Kopciała, który dostępny będzie w sprzedaży już najbliższy poniedziałek – 12 sierpnia.

Materiał promocyjny.

Drugi tom „Suwałk” wydawnictwa „Hańcza” to publikacja z zachowanym układem graficznym stworzonym przez Stanisława J. Wosia jeszcze do pierwszej części albumu zatytułowanego „Suwałki. Miasto i ludzie”.

Tym razem opowiadający o Suwałkach Janusz Kopciał oddaje głos Józefie Drozdowskiej, Czesławowi Miłoszowi, Markowi Sobczakowi i Stefanowi Maciejewskiemu. Publikacja wierszy ich autorstwa dodatkowo „ilustruje” treści zamieszczone w publikacji.

Fotografie wykonane na przestrzeni trzech ostatnich lat przedstawiają „prawie wszystkie dziedziny życia mieszkańców, jak również przyjezdnych, turystów i byłych suwalczan”. W swoistej „dokumentacji ukulturalnienia” Suwałk miejsce znalazły: architektura zabytkowa i współczesna, kultura, przyroda, sport, krajobraz miejskich i podmiejski, wielokulturowość, handel, życie polityczne, społeczne i religijne.

W albumie jest i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, ławeczka Konopnickiej, rozpoczęcie Nocy Muzeów, koncert Dwayne’a Dopsie podczas Suwałki Blues Festival, jest i CHR Suwałki Plaza, Szpital Wojewódzki z lotu ptaka, wyremontowany budynek Muzeum Okręgowego z nową wystawą poświęconą Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu, a także wiele innych miejsc, sytuacji, osób związanych z miastem. Uwagę autorów zdjęć przykuły także coraz popularniejsze w mieście rekonstrukcje wydarzeń. Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” zostaną w pamięci potomnych dzięki inscenizacji nalotu z września 1939 roku. Więcej o rekonstrukcji, która miała miejsce we wrześniu 2012 roku w artykule: Atak z powietrza.

W albumie zostały opublikowane fotografie autorstwa Piotra Kopciała, Izabeli Muszczynko, Huberta Stojanowskiego i Pawła Szwedka.

Leave a Reply