Niemen płynie ze Starych Wasiliszek do… Suwałk

0
616
na pierwszym planie fragment rzeźby Władimira Pantielejewa - Rozmowa z księżycem
na pierwszym planie fragment rzeźby Władimira Pantielejewa - Rozmowa z księżycem
Na pierwszym planie fragment rzeźby Władimira Pantielejewa – Rozmowa z księżycem

Spotkanie pod hasłem „Niemen rzeka artystów” odbyło się w Suwalskim Ośrodku Kultury po raz pierwszy. Sobotni wernisaż Walentyny Szoby, Władimira Pantielejewa, koncert Alesia Kamockiego i projekcja filmu „Żywie Biełaruś!” to część większego projektu, łączącego postać Czesława Niemena oraz twórczość białoruskich, a z czasem – litewskich i polskich artystów.

Pierwsze spotkanie Marka Gałązki, zastępcy dyrektora SOK-u ze środowiskiem artystów na Białorusi miało przynieść trochę inny efekt. Gałązce marzyło się stworzenie intermedialnego centrum w Starych Wasiliszkach, w domu Czesława Niemena – Wydrzyckiego. Plan okazał się nierealny, z przyczyn obiektywnych. Wtedy Marek Gałązka uznał, że cząstkę tamtej energii warto przenieść na Suwalszczyznę.

Jednodniowe spotkanie z kilkoma aspektami twórczości białoruskiej to odpowiedź na potrzebę serca, która wyrosła na tamtym gruncie. Jak przypomniał Marek Gałązka podczas inauguracji sobotniego wydarzenia – w jego poprzednim projekcie, realizowanym z Fundacją „Niewidzialna ręka” i Młodzieżowym Domem Kultury w Suwałkach – także uczestniczyli artyści z Białorusi – Zmicjer Wajciuszkiewicz i wspomniana już Walentyna Szoba. Bard dał koncert w centrum Suwałki Plaza, z kolei artystka zaprojektowała okładkę płyty Marka Gałązki. Tym razem Walentyna Szoba zaprezentowała w Suwałkach 21 grafik. Wystawie towarzyszą rzeźby Władimira Pantielejewa. Część tych prac można było obejrzeć wcześniej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury już podczas uroczystego otwarcia wystaw zapowiedziała kontynuację wydarzenia „Niemen rzeka artystów”. – Mam nadzieję, że będziemy tą rzeką płynąć dalej i że inni ludzie sztuki do nas dołączą, w zależności od tego, gdzie nas rzuci nurt – dodała Kamińska. A nurt rzucić ma nas całkiem niedaleko. – Kolejne wydarzenia skupione będą wokół środowisk twórczych Litwy i Suwalszczyzny – podkreśla Marek Gałązka.

Po koncercie Alesia Kamockiego, uczestnicy wydarzenia obejrzeli film „Żywie Biełaruś!”, którego recenzję prezentowaliśmy w cyklu „Przedpremierowo”.

Tam dom mój, gdzie serce moje. Ale jeśli serce kłamie, to gdzie jest mój dom?

Niemen podczas wydarzenia zaistniał również dzięki wydawnictwu Borussia z Olsztyna. „ Niemen: dzieje pewnej europejskiej rzeki” to książka autorstwa Uwe Rady. Publikację można nabyć w kasie Suwalskiego Ośrodka Kultury.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply