Reklama

Obrazy i dźwięki z przeszłości Suwałk

Data:

- Reklama -
Na zdj. Michał Witkowski.
Na zdj. Michał Witkowski.

Dotknij historii – takim podtytułem mogłaby zostać opatrzona wystawa otwarta w Archiwum Państwowym w Suwałkach. Prezentowane są na niej różnorodne nośniki obrazu i dźwięku, a część ekspozycji – księgi i kroniki – można obejrzeć nie tylko przez szybę. „Historia namacalna” w tej odsłonie to ciekawostki z dziejów miasta w pigułce.

Na zwiedzających wystawę „Obrazy i dźwięki z przeszłości w archiwalnych zbiorach audiowizualnych” czeka wiele smaczków. Dokumentacja z zasobów Archiwum Państwowego w Suwałkach została przy tej okazji wzbogacona o nagrania dźwiękowe, przechowywane w Narodowym Archiwum Cyfrowym, a pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Radia Białystok. Usłyszymy nagranie z 1968 roku, na którym to przedwojenny oficer, stacjonujący w suwalskim garnizonie wspomina służbę w czasie wojny, pierwszy kontakt bojowy z jednostkami przeciwnika we wrześniu 1939 roku.

Jest i reportaż Polskiego Radia z 23 października 1946. W tym dniu odbyła się defilada z okazji rocznicy wyzwolenia miasta. Było uroczyście i… zimno – padał wtedy śnieg. W prezentowanych zbiorach dostępna jest także piosenka napisana przez Natana Tenenbauma. Wiele osób zaciekawi z pewnością reportaż z 1978 roku, zatytułowany „Suwalska ruda”, dotyczący planów stworzenia na Suwalszczyźnie kopalni „Krzemianka”. Na wystawie obejrzeć można nawet materiał ilustrujący to nagranie (projekt techniczny). Jeszcze inny materiał – komunikat Radia „Solidarność” z 1987 roku traktuje z kolei o powstaniu komitetu poszukiwań ofiar obławy augustowskiej.

Jak zaznaczają twórcy wystawy – ekspozycję urozmaicają historyczne fotografie wykonane dawnymi technikami. Jest co oglądać – zwiedzający mogą sprawdzić, jak wyglądały negatywy na płytach szklanych, klisze z nitrocelulozy, a nawet dowiedzieć się więcej o różnych technikach druku kart pocztowych – fotochromolitografii (1938 rok), druku offsetowym czy rotograwiurze (1934 rok). Spora część materiału fotograficznego – udostępnionego w gablotach – to depozyt rodziny Taniewskich. Warto wspomnieć, że to pierwszy depozyt przekazany Archiwum Państwowemu w Suwałkach. Spuściznę Józefa i Mirosława Taniewskich tworzą: karty wizytowe, dokumenty, zdjęcia, listy, negatywy. Materiał odnoszący się do historii rodziny pochodzi z XIX i XX wieku. Najprawdopodobniej w całej okazałości pamiątki rodzinne będzie można zobaczyć w 2014 roku – podczas osobnej wystawy. W zbiorze Taniewskich znajdują się także wspaniałe albumy fotograficzne z początku XX wieku, których dekoracje przypominają lakę i malarstwo japońskie.

Bardziej „współczesne” pamiątki z historii Suwałk to m.in.: kronika przygotowana z okazji obchodów 250. rocznicy założenia Suwałk (1971 rok), blueprint – projekt gajówki z 1928 roku, dwa plakaty propagandowe z okresu PZPR (autorami prezentowanych na wystawie są Stanny i Pągowski). Jak dodaje odpowiedzialny za ekspozycję Michał Witkowski – w Archiwum Państwowym w Suwałkach znajduje się o wiele bogatszy ich zbiór.

Miesięczna Kronika Fotograficzna Województwa Suwalskiego, czy Kronika Klubu Przyjaciół Grande-Synthe to eksponaty, które można obejrzeć o wiele dokładniej, przekładając stronę po stronie. Kronika Województwa Suwalskiego, ilustrowana przez Wiesława Osewskiego, przynosi dokumentację wymiany tablic na budynkach państwowych po powstaniu województwa suwalskiego, zdjęcia z „zimy stulecia” i dziesiątki innych zdarzeń. Kolejna kronika prezentuje zdjęcia prac dyplomowych uczniów szkół zawodowych z lat 70. Kronika BWA z lat 1977 – 1981 to dokumentacja wystaw i działań artystycznych tamtego czasu. Na kartach znajdują się zdjęcia ludzi do tej pory związanych ze środowiskiem twórczym Suwałk, m.in.: Kazimierza Gomułki, Wiesława Malinowskiego, Andrzeja Strumiłły.

Wystawa „Obrazy i dźwięki z przeszłości w archiwalnych zbiorach audiowizualnych” została otwarta z okazji Światowego Dnia Dziedzictwa Audiowizualnego, przypadającego 27 października 2013 r. Ekspozycję można zwiedzać w dniach od 5 do 8 i od 12 do 13 listopada od godz. 8.00 do godz. 18.00, a 11 listopada od godz. 11.00 do 17.00. Wszystkich zainteresowanych obejrzeniem dawnych fotografii, plakatów, foto–kronik organizacji społecznych i instytucji, poznaniem nośników służących do zapisu dźwięku i obrazu oraz odsłuchaniem starych nagrań dźwiękowych, relacji i reportaży związanych z Suwalszczyzną serdecznie zapraszają dyrekcja i pracownicy Archiwum Państwowego w Suwałkach.

Fot. Niebywałe Suwałki 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Wielkanoc na kartce. Sięgamy do archiwum pocztówek

Pocztówki wielkanocne to fragment historii pocztowej, bogatej w kreatywność,...

„Perfect Days” – Oda do codzienności w reżyserii Wima Wendersa w Cinema Lumiere. Wygraj bilety

Filmowa podróż przez prostotę i piękno życia zawsze przyciąga...

Zmarnowana Wielkanoc. Sprawdź, jak świętować bez wyrzucania jedzenia do kosza

Święta to czas spotkań z bliskimi, suto zastawianego stołu...