Reklama

Między UśMichem i strefami – radni pytają

Data:

- Reklama -

ratusz 1Jak promujemy Suwałki za pomocą Misia Uśmicha, co nam dała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna, dlaczego nie zostaliśmy objęci strefą małego ruchu granicznego i jakie koszty poniósł Urząd Miasta na wykup programów w mediach w ostatnim roku – te i inne pytania padły podczas ostatniej sesji ze strony radnych.

Wybrane zapytania i interpelacje:

Anna Ruszewska pytała o to, w jaki sposób w kampaniach promujących Suwałki wykorzystywane jest logo Suwałk – Miś UśMich. Radna chciała dowiedzieć się także, gdzie można kupić małego pluszowego misia. Sugerowała, by hasło: Pogodne Suwałki i logo miasta promować za pośrednictwem komunikacji miejskiej – w lub na autobusach. Prezydent Czesław Renkiewicz w skrócie przedstawił działania podjęte przez miasto (m.in. ustawienie witaczy przed wjazdem do Suwałk). Wspomniał też o problemie z dystrubucją maskotek i innych gadżetów promocyjnych. Z informacji przez niego przedstawionej wynika, że sprzedaż tego typu pamiątek będzie musiała zostać powierzona podmiotowi zewnętrznemu (wg opinii Regionlnej Izby Obrachunkowej Urząd Miasta nie może prowadzić bezpośredniej sprzedaży gadżetów). Pomysł promocji wewnętrznej w środkach komunikacji miejskiej prezydent poddał pod analizę kierownictwa PGK.

Adam Kacprzyk dopytywał o remont ulicy Reymonta i uzupełnienie tam oświetlenia i wyasfaltowanie łącznika – drogi gruntowej między Pułaskiego i Reja. Wniósł też – w imieniu zarządcy „Ogrodów Olimpijskich” o nowe przejście dla pieszych w okolicach pomnika Żołnierzy Września 1939 r. Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk w odpowiedzi na zapytania radnego, podkreślił, że w tym roku priorytetem miasta będzie utwardzenie i budowa ulic na osiedlach domków jednorodzinnych. Kwestia przejścia dla pieszych czy budowy kładki na Czarnej Hańczy pozostaje otwarta.

Zbigniew De-Mezer poprosił prezydenta o podsumowanie 18 lat funkcjonowania SSSE, pytając, jaką korzyść praktyczną mają ze Strefy mieszkańcy Suwałk. Czesław Renkiewicz wspomniał o ostatnich inwestycjach, planowanych działaniach (Padma 3.0) oraz miejscach pracy, a także nowych perspektywach kształcenia – potrzebna jest wykwalifikowana kadra techniczna (technolog drewna – być może nowy kierunek w PWSZ). Prezydent mówił o wpływach z podatku od nieruchomości, podatku dochodowym, a także o spotkaniu z nowym inwestorem ze Skandynawii, który rozważa lokalizację zakładu w Ełku, Suwałkach lub Olsztynie.

Kolejne pytanie radnego dotyczyły strefy małego ruchu granicznego, której jesteśmy pozbawieni. Prezydent przypomniał, że suwalscy radni podjęli w tej sprawie stanowisko, którego treść została przesłana do europosła Krzysztofa Liska. Prezydent zapowiedział połączenie sił ze starostą suwalskim.

Radny De-Mezer zwrócił również uwagę na potrzebę udrożnienia wyjazdu spod marketu na Wojska Polskiego w pobliżu SP nr 4. Rada i dyrekcja tej placówki oświatowej poprosiły o przeprowadzenie rozmów z inwestorem na temat budowy wyjazdu na ulicę Sportową.

Janusz Krzesicki zwrócił uwagę na brak oświetlenia chodników na ulicy Andersa, a także o przeanalizowanie kwestii preferencyjnych stawek od nieruchomości w przypadku podmiotów prowadzących żłobki i kluby malucha. O ile pierwszy problem udało się załatwić właściwie „od ręki”, druga prośba okazała się niemożliwa do spełnienia. Na pytanie odpowiedział skarbnik miasta – Wiesław Stelmach, który argumentował sytuację koniecznością równego traktowania wszystkich przedsiębiorców. – Obniżka musiałaby dotyczyć wszystkich, ale wtedy skutki dla budżetu byłyby niewyobrażalne – tłumaczył skarbnik, wymieniając kilka ulg, którymi posiłkują się właściciele firm, m.in.: odroczenie terminu płatności, rozłożenia zaległości na raty, czy umorzenie należności.

Radny Janusz Krzesicki dopytywał w imieniu mieszkańców również o parking przy Witosa. Z powodu realizacji inwestycji w tamtej części Suwałk, liczba miejsc parkingowych uległa zmniejszeniu. Według danych ratusza – przy powstającym tam markecie zostaną utworzone 63 miejsca, na pozostałym terenie dostępnych jest 78 miejsc parkingowych. Urzędnicy nie przewidują wprowadzenia zmian w tym zakresie.

Grzegorz Gorlo poprosił o przedstawienie informacji na temat zrealizowanych dotychczas w suwalskich instytucjach projektów ze szczególnym uwzględnieniem kierowników tych projektów i ich wynagrodzeń. Zapytał także o koszty wykupu audycji i programów w mediach przez Urząd Miasta, a także o przedstawienie sytuacji finansowej DwuTygodnika Suwalskiego. Odpowiedzi na te pytania radny uzyska na piśmie. Grzegorz Gorlo dopytywał również o możliwość awansu zawodowego nauczycieli w niepublicznych szkołach i przedszkolach, a także o to, czy w tego typu jednostkach obowiązuje Karta Nauczyciela – szczegółowe informacje wraz z podstawą prawną wiceprezydent Marek Buczyński ma przedstawić radnemu na piśmie.  

Jednemu z zapytań poświęciliśmy odrębny artykuł – CO DALEJ Z BLUESOWYM FESTIWALEM?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...