Reklama

Kobiety, śledzie, czytelnicy – Graham Masterton na Targach Książki (posłuchaj)

Data:

- Reklama -
Na zdj. Graham Masterton.
Na zdj. Graham Masterton.

Brytyjski pisarz, autor poradników seksualnych i horrorów gościł w Białymstoku podczas III Międzynarodowych Targów Książki. Prócz rozmowy o procesie twórczym, uraczył czytelników wierszykami „z brodą” i piosenką.

Rozmowę z Grahamem Mastertonem prowadziła dziennikarka Dorota Sokołowska, tłumaczenia spotkania podjęła się Ewa Dobrogowska. Masterton, znany z niekonwencjonalnego podejścia do swoich czytelników, których traktuje jak przyjaciół, podpisywał tego samego dnia swoje książki. Chętnych było wielu, i nie w tym nic dziwnego, bo podczas rozmowy, ujął zgromadzonych szczerością, dystansem do siebie i poczuciem humoru.

Graham Masterton jest w 1/16 Polakiem. Jego pradziadek dotarł do Anglii w 1885 roku, został impresario teatralnym, a zainteresowanie sztuką i zamiłowanie do rysowania oraz malowania przekazał w genach kolejnym pokoleniom. Polskości w życiu Mastertona było o wiele więcej. Jego nieżyjąca już żona także była Polką. – Zawsze uważałem, że polskie kobiety są najpiękniejsze na świecie – zaznaczył pisarz.

Co warto wiedzieć o Grahamie Mastertonie? Na pewno to, że swoich czytelników darzy niezwykłą estymą. Nie używa słowa fani, bo jak twierdzi – nie jest ani Mickiem Jaggerem, ani Justinem Bieberem. Masterton żyje z pisania i choć nie kieruje już „Penthousem”, na co dzień trzyma żelazną dyscyplinę. – Zostałem wyszkolony do pisania. Wstaję rano, robię kawę i zaczynam pracę. Piszę, dopóki się nie zmęczę – dodał.

Pisanie historii i opowiadanie historyjek przychodzi Mastertonowi z łatwością. Uczestnicy spotkania mogli się o tym przekonać. Niespodzianką był za to popis wokalny.

Czy jest coś, co autorowi „Manitou” przychodzi z trudnością? Czytanie fikcji stworzonej przez innych. Masterton nie czyta książek dla rozrywki, bo żadna to dla niego rozrywka. – Wiem, w którym momencie autor był głodny, w którym chciał już skończyć rozdział – tłumaczył swoim czytelnikom.

O tym, która jego książka zasługuje na ekranizację, jakich pisarzy polskich zna Masterton, a także której powieści nie skończył, a także do czego przydały mu się doświadczenia wyniesione z pisania poradników seksualnych, można posłuchać na naszej stronie.

Fot. Niebywałe Suwałki

W tym roku w gronie patronów medialnych Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku znalazły się także „Niebywałe Suwałki”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Jemioła & Szwed” – mistrzowski występ na wesoło

Lato kojarzymy z odpoczynkiem, relaksem – w ten nastrój...

Sylwestrowa noc z muzyką

W ostatni wieczór roku, Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza w...

Młodzi tancerze obsypani nagrodami – Studio Tańca RADOŚĆ po występie w Grecji

  Ich występ oczarował jury i publiczność - tak należy...