Reklama
- Reklama -

„Requiem aeternam” na głosy (posłuchaj)

cd2.cdr
Okładka płyty.

„Requiem aeternam” w tej wersji to zapis muzyczny pieśni pogrzebowych z Suwalszczyzny, fragmentu zanikającej obrzędowości naszego regionu.

Suwalskie Stowarzyszenie „Viva Musica” w marcu podpisało umowę z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego na nagranie płyty „Requiem aeternam”. Wybrane nagrania to najcenniejsze pieśni pogrzebowe z Suwalszczyzny.

– Zebrane i zarejestrowane pieśni pogrzebowe z obszaru północnej Suwalszczyzny stanowią unikalny i niepowtarzalny komponent muzyczny obrzędowości pogrzebowej. Wykonywane są – w niezmienionej formie – od setek lat. Unikatowe teksty dotykają najbardziej osobistych relacji człowieka z sacrum. Są także wyjątkowym tekstem pożegnalnym zmarłego z najbliższymi i światem. Warstwa muzyczna nawiązuje do surowych form harmonicznych, notowanych już w średniowiecznych lamentach – tak o materiale pisze Krzysztof Snarski ze Stowarzyszenia „Viva Musica”, członek Suwalskiego Chóru Kameralnego.

Płyta łączy śpiew suwalski z formą akademicką. W realizacji nagrań uczestniczył chór „Viva Musica” i zespół „Pogranicze” z Szypliszk. Osoba Józefa Murawskiego jest tu nie bez znaczenia i z innych względów. Z jego inicjatywy w 1995 roku został wydany reprint „Pieśni nabożnych na święta uroczyste, podług porządku kościoła rzymskokatolickiego na cały rok zebranych” (wg wersji z 1925 r.). Z tego właśnie zbioru, którego pierwsze wydanie datowane jest na wiek XIX, wybranych zostało 12 pieśni. Za przygotowanie chóru i partytur odpowiadał Grzegorz Bogdan, zespół „Pogranicze” pracował zaś pod okiem Józefa Murawskiego. Nagrania dokonano w dawnej sali balowej Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Pieśni pogrzebowe, które znajdują się na płycie „Requiem aeternam”, śpiewane są we wsi Postawelek. Dlaczego to tak ważne? – W każdej wsi inaczej się je śpiewa – tłumaczy Krzysztof Snarski, dodając, że na południu województwa pieśni pogrzebowe różnić się mogą również tekstem, nie tylko muzyką.

Każda z wybranych pieśni tradycyjnych liczy około 20 zwrotek. Na potrzeby nagrania zespoły skupiły się 3-4 zwrotkach. Praca nad tym materiałem była trudna również ze względu na sferę sacrum. Pieśni pogrzebowe powinny być wykonywane w czasie zgodnym z ich przeznaczeniem. Według wierzeń śpiew w innym terminie mógł sprowadzić nieszczęście. Obrzędowość na Suwalszczyźnie sama w sobie jest tematem interesującym i złożonym. Inne pieśni śpiewano podczas pogrzebu kobiety, a inne podczas pogrzebu mężczyzny. Były one pożegnaniem zmarłego – pokojnika z rodziną, sąsiadami, dobytkiem i wsią. Ich cechą charakterystyczną jest również warstwa muzyczna – wielogłos, występujący tylko na Śląsku i na Suwalszczyźnie.

Zapis pieśni tradycyjnych to próba ocalenia choćby cząstki tradycji Suwalszczyzny, taka była też idea działania podjętego przez pomysłodawców. – Aktywnych śpiewaków pogrzebowych jest na naszym terenie coraz mniej – dodaje Krzysztof Snarski.

Pieśni pogrzebowych będzie można posłuchać na żywo podczas kilku zaplanowanych koncertów. Pierwszy z nich odbędzie się 2 listopada o godz. 18.00. Chór i zespół wystąpią w Becejłach, podczas kolejnego już tradycyjnego spotkania z modlitwą muzyką, odbywającego się od kilku lat w tym miejscu, zawsze w oktawie 1 listopada. 14 listopada koncert odbędzie się w kościele pw. Piotra i Pawła w Suwałkach.

Płyta nie będzie dostępne w regularnej sprzedaży. Osoby zainteresowanej jej otrzymaniem, a następnie wykorzystywaniem w celach naukowych lub edukacyjnych, powinny skontaktować się ze Stowarzyszeniem Viva Musica.

Lista pieśni na płycie:

1. JEZU MÓJ LITOŚCIWY
2. ACH WIELKI BOŻE
3. JEST ZDRADA W ŚWIECIE
4. ŻEGNAM CIĘ MÓJ ŚWIECIE WESOŁY

5. MARIA MAGDALENA
6. TY KTÓRAŚ PIĘKNIE
7. W IMIĘ OJCA WSZECHMOCNEGO
8. GWIAZDO JASNOŚCI
9. POWIEDZ JEZU ME KOCHANIE
10. PAMIĘTAJ CZŁOWIECZE
11. PERŁO DROGA
12. O PRZEPAŚCISTA DŁUGA WIECZNOŚCI

Fot. Chór Viva Musica i Pogranicze podczas nagrywania pieśni w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Najnowsze artykuły

Rada Miejska w Suwałkach uchyli uchwałę o budowie pomnika Aleksandry Piłsudskiej?

Podczas marcowego posiedzenia Rady Miejskiej w Suwałkach radni zdecydują...

Suwalczanka ze stypendium marszałka

Stypendia marszałka województwa odebrali plastycy, aktorzy, muzycy, publicyści, literaci,...

Motywacja to mit – co naprawdę sprawia, że ludzie robią to, co trzeba?

Ludzie często wierzą, że motywacja to droga do skutecznego działania. Widząc...

„Renta wdowia” – nie zwlekaj ze złożeniem wniosku

Od 1 stycznia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już...

Premiera nowej koszulki na Bieg Ulicą Piotrkowską Rossmann Run

Organizatorzy imprezy oraz sponsor tytularny firma Rossmann zaprezentowali biegową...
Reklama

Pozostałe artykuły

Świętuj z nami Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru! 

W dniach 21–30 marca białostockie sceny zapraszają na Międzynarodowy (ty)Dzień Teatru. W tym czasie publiczność będzie miała okazję doświadczyć bogactwa różnorodnych form scenicznych. Na...

Michał Barański „Masovian Mantra” w ramach Jazz Meeting 2025 w Ełku (wygraj zaproszenia)

Już 29 marca 2025 roku o godzinie 19:00 w sali widowiskowej Ełckiego Centrum Kultury odbędzie się kolejny koncert w ramach tegorocznej edycji Jazz Meeting....

Reżyser tego filmu został skazany na osiem lat więzienia. „Nasienie świętej figi” w cyklu „Kino konesera” (bilety)

Film "Nasienie świętej figi" (ang. "The Seed of the Sacred Fig") w reżyserii Mohammada Rasoulofa to jedno z najważniejszych dzieł irańskiej kinematografii ostatnich lat....