Reklama

W regionie nie tylko bociany, strzechy i zieleń. Branża metalowa rośnie w siłę

Data:

- Reklama -

PNTPW_KOM_4Klaster Obróbki Metali, zabiegający o status Kluczowego Klastra Krajowego, w którym działają również suwalskie firmy, ma nowych partnerów strategicznych – są nimi: Euroregion Niemen, Park Naukowo-Technologiczny Polska – Wschód, PWSZ, Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Urząd Miejski.

Do podpisania umów z nowymi partnerami doszło w środę, 12 listopada w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach. Przy okazji spotkania została zaprezentowana historia Klastra Obróbki Metali, dotychczas zrealizowane projekty i sukcesy na polu współpracy, także międzynarodowej. Jak podkreślił Sebastian Rynkiewicz z białostockiego Centrum Obsługi Biznesu, KOM nie jest klastrem prowadzącym działania pozorne. Efekty aktywności firm widać na każdym kroku, m.in. w wynikach badań benchmarkingowych. Dzięki realnym wskaźnikom, potwierdzającym progres, KOM ma możliwość aplikowania do grona Krajowych Klastrów Kluczowych. Związany z tym będzie dalszy rozwój firm z Klastra – plan pozyskania 50-80 milionów euro na rozwój przedsiębiorstw, stworzenia 1000-2000 nowych miejsc pracy, powiększenia efektywności firm do 100 tys. euro na każdą zatrudnioną osobę.

Klaster Obróbki Metali, działający od 2006 r., skupia 95 firm z naszego regionu, województwa warmińsko-mazurskiego i lubelskiego. Jego członkami są między innymi suwalskie przedsiębiorstwa „Salag” i „Malow”. Dotychczasowego działania przyniosły firmom możliwość transferu wiedzy, rozwoju potencjału kadrowego. Aby osiągnąć więcej, potrzeba zaangażowania w sferę kształcenia. Wiedzą o tym szefowie firm z branży metalowej, często napotykający problem braku wykwalifikowanych pracowników. Teoria w tym obszarze nie wystarczy.

Branża metalowo-maszynowa ma wielki potencjał. Mimo że początkowo nie została dostrzeżona w Strategii Rozwoju Województwa Podlaskiego jako branża kluczowa, o którą oparta będzie inteligentna specjalizacja, jej znaczenie zostało zaznaczone nawet przez Komisję Europejską. Uwagę Brukseli zwróciły przychody i rosnący eksport, obejmujący obecnie 6 kontynentów. Przychody firm z KOM wzrosły od 92,2 mln euro w 2010 roku do 163,3 mln euro w 2013 r. Podobnie jak zatrudnienie.

W nowej perspektywie finansowej KOM dzięki współpracy z samorządami, uczelniami i partnerami zagranicznymi będzie mógł sięgać po większe środki. Jak zauważył podczas spotkania Henryk Owsiejew, prezes „Malow” – spory potencjał tkwi także we współpracy między firmami, które zrzeszać się będą w konsorcja. Unia Europejska zamiast ostrej konkurencji zamierza promować współdziałanie. Sebastian Rynkiewicz dodał, że będą to jednak środki trudniejsze do zdobycia.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Podlaskie Diamenty Forbesa. Code&Pepper ponownie z najwyższym wynikiem

Na liście Diamentów Forbesa w edycji 2022 znalazło się...

Nowoczesny marketing – co jest jego podstawą?

Prowadząc firmę, dużo czasu należy poświęcić na zdobywanie nowych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...
%d bloggers like this: