Reklama

W Roku Wierusza-Kowalskiego

Data:

- Reklama -
Oficjalne logo Roku Wierusza-Kowalskiego.
Oficjalne logo Roku Wierusza-Kowalskiego.

Inauguracja obchodów Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego odbędzie się w niedzielę, 15 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Otwarcie wystawy drzeworytów to tylko jedna z wielu propozycji zawartych w programie z okazji stulecia śmierci artysty.

W dniu 18 lutego planowane jest pierwsze z cyklu spotkań wokół różnych publikacji pod hasłem „Salon myśli od książek zależnych”. Tym razem będzie to spotkanie z prof. Janem Sową, pracownikiem naukowym Katedry Kultury Współczesnej UJ, autorem około stu tekstów opublikowanych w Polsce i zagranicą oraz dwóch książek: Sezon w teatrze lalek i inne eseje (2003) i Ciesz się, późny wnuku. Kolonializm, globalizacja i demokracja radykalna (2007). Temat rozmów dotyczyć ma „Fantomowego ciała króla” – książki, która jest propozycją przepisania historii Polski oraz opisania jej społeczno-kulturowej tożsamości przy pomocy narzędzi teoretycznych, które albo w ogóle albo w niewielkim tylko stopniu wykorzystano kiedykolwiek w tym celu – teologii politycznej, Lacanowskiej psychoanalizy, teorii systemów-światów, studiów postkolonialnych, ontologii wydarzenia Alaina Badiou czy teorii hegemonii.

Kolejne spotkania: 17 marca (dr Nikodem Bończa Tomaszewski,- Źródła narodowości. Powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX wieku); 22 kwietnia (prof. Witold Molik, XIX wiek. Czas przeobrażeń); w maju (prof. Daniel Beauvois, Trójkąt ukraiński. Szlachta, carat i lud na Wołyniu, Podolu i Kijowszczyźnie 1793–1914); w czerwcu (prof. Jacek Purchla, Mit Galicji); w lipcu (prof. Bohdan Cywiński, Dzieje narodów Europy Wschodniej. Szańce kultur); w sierpniu (prof. Andrzej Chwalba, Samobójstwo Europy. Wielka Wojna 1914–1918); we wrześniu (Krzysztof Masłoń, Puklerz Mohorta).

W programie obchodów są także animacje rodzinne „Wokół Wierusza”. 15 marca podczas zabaw przyjemnych i pożytecznych dla starszych i młodszych będzie można dowiedzieć się więcej o artyście. Comiesięczne spotkania tematyczne poświęcone będą za każdym razem innemu aspektowi życia i twórczości artysty.

Będzie też okazja, by porozmawiać o zwierzętach w malarstwie Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Spotkanie w dniu 29 marca odbędzie się z udziałem wolontariuszy i osób zaangażowanych w sprawne funkcjonowanie schroniska „Cyganowo”.

Rok Wierusza-Kowalskiego nie mógłby odbyć się bez prezentacji sztuki przez wielkie „S”. 17 kwietnia w Suwałkach zostanie otwarta wystawa o inności, odrębności, indywidualności – „Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków”. Ekspozycja zostanie stworzona na bazie wypożyczonych zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Okręgowego w Lesznie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, kolekcji prywatnych, a także zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Powróci też temat portretu żony Wierusza-Kowalskiego, Jadwigi. 20 maja obraz zostanie zaprezentowany w trakcie spotkania dotyczącego życia rodzinnego artysty. Portret po wielu latach starań trafi do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach, dzięki zewnętrznemu wsparciu finansowemu.

W lipcu, zgodnie z zapowiedziami, odbędzie się prezentacja monety kolekcjonerskiej „Alfred Wierusz-Kowalski”. W programie wielomiesięcznych obchodów jest także otwarcie wystawy „Monachium Alfreda Wierusza-Kowalskiego” i międzynarodowa sesja naukowa. Rok Wierusza-Kowalskiego zostanie zakończony 11 października – w dniu urodzin artysty.

W ramach obchodów Roku Wierusza-Kowalskiego portal „Niebywałe Suwałki” wraz z 3FILM Video Studio, we współpracy z Elizą Ptaszyńską – kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach, realizuje cykl miniwykładów dotyczących życia i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Więcej informacji wkrótce.

Program wydarzeń w Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego:

1 KOMENTARZ

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Niedosłownie, inspirująco. Wystawa „Dom Obrazów” Janiny Wierusz-Kowalskiej otwarta (audio)

Natura inspiruje ludzi od wieków. Sztuka i architektura bez...

Malarstwo Janiny Wierusz-Kowalskiej w dawnej Resursie

W sobotę, 2 lipca o godz. 19.00 w Muzeum...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

Trzy kolory kokardek przy obrazach w muzeum. W jakim celu?

Na wystawie sztuki i przy stałej ekspozycji dzieł Alfreda...
%d bloggers like this: