Reklama

Słowo o domach pasywnych

Data:

- Reklama -

Bardzo często w ostatnich latach mówi się o domach pasywnych. Cieszą się one coraz większą popularnością, mimo że początkowo na etapie inwestycji są droższe zarówno przy projektowaniu jak i wykonaniu. Jednak korzyści płynące z takiej inwestycji wynagradzają to z nawiązką.

Niekiedy domy pasywne potrafią być ośmiokrotnie mniej energochłonne niż te budowane w sposób tradycyjny, co już po kilku czy kilkunastu latach użytkowania daje nam zwrot poniesionych kosztów. Do tego dochodzi lepszy komfort mieszkania i wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto zainteresować się tym tematem.

Świadomość ekologiczna społeczeństw, która wciąć rośnie sprawia, że już na szczeblu politycznym są podejmowane decyzje, mające nakłonić ludzi do budowania domów pasywnych. Chcąc wybudować taki obiekt, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Już na etapie projektowania należy zwrócić uwagę na elementy mające wpływ na energochłonność budynku. Istotne jest usytuowanie względem słońca, by wykorzystać jego ciepło, ograniczenie mostków cieplnych i innych miejsc, gdzie niepotrzebnie wytraca się energię. Warto pamiętać, że im większa przestrzeń, tym trudniej ją ogrzać, a łatwo z niej wytracić ciepło.

Dawniej nie patrzono przy budowie domów na elementy związane z jego zapotrzebowanie na energię, dlatego żeby zmniejszyć energochłonność istniejących już obiektów z bardzo wielu źródeł możemy uzyskać dofinansowanie na inwestycje w postaci zamontowania pomp ciepła, ocieplenia budynku materiałem izolacyjnym, czy wymianę starych mało efektywnych pieców na nowe, spełniające obecne normy.

Ogrzewanie budynku jest jednym z ważniejszych elementów w domu pasywnym i by było ona jak najbardziej wydajne, ekologiczne i tanie w eksploatacji należy zastosować pompy ciepła. Takie rozwiązania potrafią już po kilkunastu latach zwrócić nakłady finansowe na nie przeznaczone, a dalej mamy już czysty zysk ze względu na mniejsze wydatki na ogrzewanie. Najwydajniejsze są pompy gruntowe, które wykorzystują temperaturę gruntu – jest ona w okresie całego roku stała, dzięki czemu instalacja taka, które w sezonie grzewczym służy dawaniu ciepła, latem zadziała jak klimatyzacja.

Kolejnym czynnikiem mającym kluczowy wpływ na energochłonność budynku są materiały, z którego budujemy nasz dom, a szczególnie te służące izolacji. Na nic zda się najlepszy piec oraz pompy ciepła, jeśli budynek nie będzie potrafił zatrzymać w sobie energii, jaką do niego dostarczymy, dlatego nie powinno się oszczędzać na tym elemencie.

Właściwy projekt, nowoczesne urządzenia grzewcze wraz z pompami ciepła i odpowiednie zastosowanie materiałów jest zdecydowanie najważniejsze, jednak nie możemy zapominać o jakości wykonania. Powierzając prace niewykwalifikowanym robotnikom narażamy się na uszkodzenia materiałów izolacyjnych czy urządzeń grzewczych lub ich niewłaściwe wbudowanie, dlatego poszczególne zadania warto zleceń fachowcom z poszczególnych branż. Wykonanie takiego budynku będzie droższe, ale warto ponieść ten koszt, żeby już po kilu latach cieszyć się z inwestycji.

projekt Artykuł przygotowany
przez serwis projekty domów http://plandomu.pl – Najlepsze gotowe projekty domów w Polsce.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Ogrzewanie z głową

Koszty ogrzewania to w tym sezonie jeden z głównych...

Pompy ciepła coraz popularniejsze. Uwaga, zmiany w programie „Czyste Powietrze” (audio)

Pompa ciepła, ocieplenie domu i wymiana stolarki okiennej, podłączenie...

Z regionu: Politechnika Białostocka projektuje ekologiczne pompy ciepła

Katedra Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od wielu...

Dobra temperatura dla naszego zdrowia i portfela

Sezon grzewczy trwa często aż do maja, a rozpoczyna...