Reklama

Powstaną rzeźby na 90. urodziny Wajdy. Z inicjatywy Andrzeja Strumiłły, za pieniądze z miejskiej kasy

Data:

- Reklama -
Na zdj. Andrzej Strumiłło.
Na zdj. Andrzej Strumiłło.

Andrzej Strumiłło po raz kolejny wystąpił do suwalskiego Ratusza z pomysłem organizacji pleneru rzeźbiarskiego na Suwalszczyźnie. Miasto przeznaczyło na ten cel 100 tys. zł. Tematem przewodnim ma być próba nawiązania przez sztukę do życia i twórczości reżysera nagrodzonego Oscarem.

Plenery rzeźbiarskie organizowane przez Centrum Sztuki Współczesnej – Galerię Andrzeja Strumiłły z inicjatywy patrona galerii już kilkakrotnie odbywały się w naszym mieście. Efekty pracy artystów zaproszonych do udziału w wydarzeniu można oglądać przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. Kuratorem przedsięwzięcia za każdym razem był Andrzej Strumiłło, który do udziału w plenerze zapraszał twórców z Polski, Białorusi i Litwy. Wśród nich znaleźli się m.in.: Olga Wielogórska, Vladimir Pancialejew, Igar Zasimovich, Martynas Lukosius, Olgierd Rutkowski, czy Rafał Strumiłło.

Kolejna okazja nadarzy się we wrześniu 2015 r. Andrzej Strumiłło o plenerowych planach opowiadał podczas spotkania autorskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, podczas 4. Międzynarodowych Targów Książki. W niedzielę, 26 kwietnia wraz z żoną, Edytą Wittchen Strumiłło prezentował tam także publikacje – książki, albumy i teki wydawnictwa.

Andrzej Strumiłło opowiadał o „Summie” życia. Wspominał także podróż do Nepalu i swoją kolekcję sztuki, liczącą ponad 400 eksponatów, przekazaną Muzeum Etnografii w Krakowie. Artysta przypomniał również wieloletnią współpracę z nieżyjącym już Wiktorem Wołkowem, którego fotografiom poświęcił jedną ze swoich tek. Strumiłło, przez lata mieszkający w Maćkowej Rudzie, spotkanie w Białymstoku potraktował także jako okazję do opowieści na temat wizyt Czesława Miłosza.

Rozmowa dotyczyła także pobytu artysty w Nowym Jorku, fotografii tam wykonanych, nowej serii obrazów „Lot”, ostatnich wystaw na Białorusi. Andrzej Strumiłło wspominał również swoje inspiracje malarstwem Jana Matejki i Artura Grottgera, kiedy jako młody chłopak mieszkał jeszcze na prowincji.

Andrzej Strumiłło zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych. Rzeźbiarstwo jest jednym z tych obszarów. Jak twierdzi artysta – zbiera kamienie z różnych części świata i o takie upominki z wypraw prosi swoich znajomych. Strumiłło w swojej kolekcji posiada kamienie ze Spitsbergenu i Mount Everest. „Trwałość pamięci” artysta chciałby z udziałem znajomych rzeźbiarzy zapewnić swojemu koledze ze szkoły – Andrzejowi Wajdzie. Polski reżyser 90. urodziny będzie świętować w 2016 roku.

Fot. Niebywałe Suwałki

1 KOMENTARZ

  1. Pomysł dobry,ale żeby uczcić Andrzeja Wajdę tak naprawdę,o czym już kiedyś wspominałem dobrze by było Suwalskiemu Ośrodkowi Kultury dać jego imię

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wspomnienie z okazji 96. urodzin Andrzeja Strumiłły

W piątek, 27 października, w Galerii Strumiłło w Maćkowej...

W tym tygodniu muzyka i słowo

Końcówka października przyniesie w regionie sporo wydarzeń będących okazją...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...

Tydzień w Galerii Strumiłło w Maćkowej Rudzie: Wystawy, spotkania, filmy

W tej chwili Galeria Strumiłło w Maćkowej Rudzie na...