Andrzej Wajda główną postacią w „Teatrze”

Pantalejew_1
Na zdj. U. Pantalejew podczas jednej z poprzednich edycji pleneru rzeźbiarskiego (fot. CSW).

Osoba i twórczość Andrzeja Wajdy to temat przewodni III Międzynarodowego Pleneru Rzeźbiarskiego „Teatr”, który od dziś odbywa się w Suwałkach z inicjatywy Andrzeja Strumiłły, patrona Centrum Sztuki Współczesnej.

„Teatr” rozpoczął się oficjalnie w poniedziałek, 7 września. Rzeźbiarze, w zależności od indywidualnego cyklu pracy, przebywać będą w Suwałkach nawet do końca miesiąca, pracując nad rzeźbami na placu PGK przy ul. Sejneńskiej 82. – Sposób pracy każdego artysty jest inny. Niektórzy wykonają całą rzeźbę na miejscu, inni, którzy wykorzystują techniką łączoną, elementy rzeźby przywiozą ze sobą i w Suwałkach zmontują – tłumaczy Izabela Muszczynko, kierownik Centrum Sztuki Współczesnej.

Na zdj. Andrzej Strumiłło. Podczas Targów Książki w Białymstoku artysta zapowiadał tegoroczną edycję wydarzenia.
Na zdj. Andrzej Strumiłło. Podczas Targów Książki w Białymstoku artysta zapowiadał tegoroczną edycję wydarzenia.

Komisarzem pleneru jest Andrzej Strumiłło, artysta związany z Suwalszczyzną i patron Centrum Sztuki Współczesnej, oddziału Muzeum Okręgowego w Suwałkach. To właśnie on wybierał granit, który do Suwałk przyjechał z zakładu wydobywczego w Stożnem pod Oleckiem i to on zapraszał artystów do twórczej pracy. Uhonorowanie Andrzeja Wajdy, urodzonego w Suwałkach reżysera, to pomysł Andrzeja Strumiłły – kolegi ze szkolnej ławki zdobywcy Oscara. Okazją ku temu są przypadające w przyszłym roku 90. urodziny filmowca. Granitowe rzeźby, które powstaną w czasie najbliższych tygodni, wzbogacą przestrzeń miejską, tak jak prace z poprzednich edycji, znajdujące się przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury. – Osoba i twórczość Andrzeja Wajdy to interesujący temat, dający pole do popisu – komentuje Izabela Muszczynko.

Igar Zasimovich już pracował w Suwałkach (fot. CSW).
Igar Zasimovich już pracował w Suwałkach (fot. CSW).

Do udziału w tegorocznym plenerze zostało zaproszonych ośmioro artystów – rzeźbiarzy z Polski, Litwy, Białorusi i Ukrainy. Są to twórcy poruszający się w różnych obszarach sztuki – od realizmu po abstrakcję, co gwarantuje oryginalność i odmienność charakteru rzeźb. Z Polski swój udział potwierdzili: Jarosław Perszko, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej i Rafał Strumiłło; z Białorusi: Uladimir Pantalejew, Igar Zasimovich, Katsiaryna Zlotsina i Uladimir Pipin; z Urainy – Oleh Kapustyak i z Litwy – Algis Kaspargavicius, uczestnik licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, autor . Niektórzy rzeźbiarze już w Suwałkach pracowali.

Plener rzeźbiarski „Teatr” zostanie podsumowany 20 października. Wtedy odbędzie się też finisaż wydarzenia i spotkanie z autorami przestrzennych prac. Zostanie również zaprezentowane wydawnictwo podsumowujące trzy dotychczasowe edycje pleneru rzeźbiarskiego. W programie znajdzie się też miejsce na prezentację filmu dokumentalnego. Przyjazd do Suwałk rozważa również Andrzej Wajda.

Sponsorem trzeciej edycji pleneru rzeźbiarskiego jest Urząd Miejski w Suwałkach. Na ten cel z publicznej kasy została przeznaczona kwota 100 tys. zł.

Dodaj komentarz