Urządzamy efektowną kuchnię w stylu steampunk

1
1429

Kuchnia w stylu steampunk to propozycja dla odważnych. Jest to styl bardzo charakterystyczny i niemal przenoszący nas w inną rzeczywistość. Powstał on na gruncie fantastyki naukowej i fascynacji powieściami Juliusza Verne’a i Arthura Conana Doyle’a.

Wynika z fascynacji epoką rewolucji przemysłowej zwanej niekiedy epoką pary. Stąd właśnie nazwa, steam z ang. = para. W niektórych swoich odsłonach może nawiązywać do epoki wiktoriańskiej. Miłośnicy tego stylu mogą więc szukać mebli z tych właśnie czasów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że nie grają one tu roli pierwszoplanowej. Dla steampunku charakterystyczne jest wykorzystywanie przedmiotów w inny sposób niż do funkcji, dla której zostały stworzone. Urządzając takie wnętrze trzeba być bardzo kreatywnym, gdyż meble charakterystyczne dla tego stylu są rzadkie i dość drogie, co wynika z faktu, że są robione ręcznie.

Pasjonaci tego stylu najczęściej sami wykonują poszczególne elementy wystroju. Najbardziej charakterystycznym kolorem jest brąz we wszystkich jego odcieniach. Materiały są ciężkie i chropowate. Często używa się skóry. Fascynację przemysłem widać we wszelkiego rodzaju sprzętach mechanicznych, mających dużo kół zębatych, przekładni i wyglądających bardzo skomplikowanie. Często nie są one użytkowe, a jedynie pełnią rolę ozdobną. Przebywając w takich pomieszczeniach często ma się wrażenie, że jesteśmy w innym, zmechanizowanym, surrealistycznym świecie.

Pomieszczenia steampunkowe są wykończone w sposób bardzo surowy. Całość może sprawiać wrażenia starej fabryki, pomieszczenia przemysłowego lub małego laboratorium czy piwnicy szalonego naukowca-podróżnika. Ściany są najczęściej tylko pomalowane, czasem nawet specjalnie postarzane. Bywają stylizowane również na ceglane. lub w okładzinie drewnianej, w tym stylu rzadko kiedy występuje jednak surowy beton. Podłogi są najczęściej z drewna egzotycznego.

Jak podkreśla Mariusz Sondej, z internetowego antykwariatu Antyczek.plsteampunk jako styl wykorzystywany w aranżacji wnętrz jest w Polsce jeszcze na etapie raczkowania, częściej spotykane, wyszukane projekty można zaobserwować na ulicy – w alternatywnej modzie odzieżowej”.

Jednostkowe meble

kitchen-173814_1920Można oprzeć się na meblach z epoki wiktoriańskiej, aczkolwiek stanowią one tylko pewne tło. Mogą one być wykorzystywane tylko częściowo np. sofa, której nogi zostały tak wykonane, że przypominają nogi mechanicznego pająka czy stół kuchenny zakończony z jednej strony mechaniczną konstrukcją, z zespawanymi rurami. Głównie są to meble robione przez pasjonatów z wykorzystaniem różnych przedmiotów, najczęściej użytych w niekonwencjonalnych sposób. Są to więc stoły, których podstawę stanowi np. mechaniczny smok, składający się z niezliczonej liczby kół zębatych, śrub i żelastwa, kredensy stworzone ze starych kufrów i skrzyń, połączone rurami miedzianym i zaworami. Czasem wykorzystuje się również np. stare miny wojskowe czy inne nietypowe przedmioty. Sprzęty kuchenne oczywiście muszą być stylizowane na stare (chyba że uda się kupić prawdziwe) lub mogą być przemysłowe. Czasem są połączone rurami i lejami z jakimś elementem wystroju wnętrza, sprawiając wrażenie, że są częścią jakiejś większej, skomplikowanej całości. Wszędzie mogą być widoczne rury i zawory (oczywiście najlepiej jednak żeby były z mosiądzu). Ze względu na to, iż dla większości ludzi przedmioty, z których są wykonane, nie sprawiają wrażenia użytecznych (są zepsute, brakuje im części) niejednokrotnie można kupić je bardzo tanio.

lampa-stylowa-na-scianieNietypowe oświetlenie

Najczęściej przypomina oświetlenie fabryczne czy ogólnie przemysłowe. Cechuje się prostotą i nie ma absolutnie żadnych ozdób (np. gwint do wkręcenia żarówki i żarówka). Miłośnicy stylu jednak tworzą lub kupują prawdziwe cuda, w których oprócz żarówki jest mnóstwo mosiężnych elementów, kół zębatych czy różnych stalowych elementów, a całość wygląda niezwykle skomplikowanie. Często lampy są tak przerabiane, aby chociaż podstawa była stylowa (np. stojak od starego aparatu czy podstawa lunety). Pomieszczenia są najczęściej mroczne i niedoświetlone. W kuchniach może to być jedynie oświetlenie podszafkowe czy z pochodzące z elementów wystroju a oświetlenie górne mogą stanowić świetlówki.

steam-engine-371431_1920Najważniejsze dodatki

Steampunk to styl dla miłośników staroci. Może przydać się mnóstwo rzeczy z „pchlich targów”, giełdy staroci czy elementów wygrzebanych gdzieś na strychu. Nie muszą być to nawet przedmioty w całości, mogą to być jedynie ich części. Mogą to być również przedmioty z wyraźnymi uszkodzeniami, gdyż i tak najprawdopodobniej zostaną one przerobione. Jak podpowiada nam redaktor z portalu www.Kochamantyki.pl, co tydzień w całej Polsce odbywa się co najmniej kilka giełd staroci, które stanowią świetną okazję do nabycia unikatowych elementów za grosze.

Dla wnętrz tego stylu charakterystyczne są stare mapy (również na ścianach), lunety, gogle i dosłownie wszystko z kołami zębatymi. Można swobodnie zestawiać ze sobą elementy tworząc różnego rodzaju konstrukcje, które sprawiają wrażenie użyteczności.

1 KOMENTARZ

  1. Interesujący artykuł, który nadaje niezwykłego polotu i ekstrawagancji. Wykorzystanie steampunka w życiowej przestrzeni jest oryginalnym pomysłem, który można kreatywnie rozwijać. Stylizacja wg. „para-nurtu” jest przewrotnym rozwiązaniem, który świetnie kontrastuje na tle współczesnej rzeczywistości. I do tego ten niezwykły i wciągający klimat.

Leave a Reply