Reklama

Odsłonięto Kamień Pamięci

Data:

- Reklama -

W piątek, 22 stycznia – w ramach obchodów Tygodnia Ekumenicznego i Dnia Judaizmu w Suwałkach został odsłonięty Kamień Pamięci, poświęcony społeczności żydowskiej, mieszkającej nad Czarną Hańczą przed wojną.

W uroczystości wzięli udział samorządowcy, radni, posłowie, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele społeczności Żydów polskich i mieszkańcy miasta. O historii Żydów w Suwałkach wspomniał podczas przemówienia prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz. – Dziś przywracamy historię. W Suwałkach w 1821 roku została założona gmina żydowska. Tu, gdzie stoimy, była synagoga – w czasie wojny zniszczona, a następnie rozebrana – zaznaczył prezydent.

Uchwałę dotyczącą upamiętnienia suwalskich Żydów Rada Miejska w Suwałkach przyjęła 24 czerwca 2015 roku. – To nie była łatwa droga, żeby ustalić lokalizację obelisku i napis – dodał Renkiewicz, wskazując, że liczebność gminy żydowskiej została ustalona dzięki historykom i archiwistom.

W uroczystości odsłonięcia Kamienia Pamięci, zlokalizowanego przy ulicy Noniewicza w Suwałkach, wzięła udział również Lucy Lisowska, reprezentująca naczelnego rabina Polski i gminę żydowską. Lisowska odczytała list rabina Michaela Schudricha, w którym zawarte zostały podziękowania i nadzieja, że Kamień Pamięci przyczyni się do budowy mostu dla relacji chrześcijańsko-żydowskich. „Bez pamięci nie ma przyszłości” – napisał Michael Schudrich.

Autorem projektu Kamienia Pamięci jest Bartosz Żyliński. Obelisk wykonała firma „Granit” z Małej Huty.

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biznesowa agenda Parku Technologicznego. Konkurs dla młodzieży, zajęcia, Forum Pogranicza i nowa strefa coworkingowa

W październiku, listopadzie i grudniu w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód...

Dotychczasowy herb przejdzie do historii. Tak wygląda nowy

Tak zdecydowali w środę, 28 września suwalscy radni. Decyzja,...

Szukają oszczędności. Nawet 500 proc. więcej za prąd!?

W Suwałkach powstał specjalny zespół do przeprowadzenia analizy wydatków...

Atrakcyjni, ale bez oferty dla młodzieży?

Nieatrakcyjna oferta dla młodych ludzi, brak interesujących propozycji kulturalnych,...
%d bloggers like this: