Reklama

Jazz solo – improwizacje Adama Bałdycha

Data:

- Reklama -

Skrzypek Adam Bałdych wystąpił w Suwałkach w czwartek, 19 maja podczas dwudziestego ósmego koncertu zorganizowanego przez Fundację Art-S.O.S.

Koncerty pod egidą Fundacji Art-S.O.S. Alicji Roszkowskiej odbywają się w Sali Królewskiej przy ul. Chłodnej 12. Tym razem gościem specjalnym spotkania z muzyką, skierowanego do odbiorców programu „Kulturalni 55+” był Adam Bałdych, artysta nagradzany i ceniony przez publicznośc oraz krytyków. O Adamie Bałdychu i jego dokonaniach artystycznych i wykształceniu muzycznym pisaliśmy już w artykule: ZNAKOMITY SKRZYPEK WYSTĄPI NAD CZARNĄ HAŃCZĄ.

Bałdych nigdy nie był w Suwałkach. Suwalska publiczność po raz pierwszy mogła więc zapoznać się na żywo z muzyką przez niego wykonywaną. W programie recitalu znalazły się jazzowe improwizacje – związane m.in. z podróżą do Suwałk, oparte na wrażeniach, jakie skrzypek zapamiętał z trasy wiodącej z Gdańska nad Czarną Hańczę. Artysta zaprezentował również kompozycje z płyty nagranej wraz z pianistą Yaronem Hermanem. Z „The New Tradition”, krążka będącego piątym albumem skrzypka, Bałdych wybrał „June” i „Canticles of Ecstasy” – utwór inspirowany kompozycją Hildegardy z Bingen. W jazzowej interpretacji publiczność usłyszała także „Imagine” Johna Lennona.

W tradycji koncertowej Fundacji Art-S.O.S. są występy młodych, uzdolnionych uczniów szkoły muzycznej w krótkim programie – przed występem „mistrzów”. Tym razem przed publicznością zaprezentował się Alek Konikowski, trębacz, jeden z podopiecznych Fundacji. Alek został beneficjentem zbiórki prowadzonej przez Alicję Roszkowską (zbiórka pieniędzy na perkusję i trąbkę). Honorowym darczyńcą został Dariusz Mazur.

W cyklu „Kulturalni 55+” 1 lipca odbędzie się koncert akordeonowy wraz z aukcją prac plastycznych. Pieniądze zebrane podczas aukcji zostaną przeznaczone na kolejną edycję programu stypendialnego skierowanego do uczniów szkoły muzycznej.

Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Piękna muzyka w pięknym otoczeniu – drugi dzień 4. Festiwalu Wigrosfera 2023

Po suwalskim akordzie festiwalu – piątkowym koncercie w Suwalskim...

Trwa „Wigrosfera”. Różnorodność na dobry początek

4. Festiwal "Wigrosfera", zorganizowany przez braci Adama i Jana...

W tym tygodniu rządzi muzyka

Można zażartować, że po Suwałki Blues Festival jeszcze kurz...

Wigrosfera 2023: Tam, gdzie łączą się muzyka i piękno przyrody Suwalszczyzny

"Wigrosfera" to festiwal, który odpowiada na naturalną ludzką potrzebę...