Reklama

Kolejny komiks z Aresztu Śledczego wyróżniony

Data:

- Reklama -

AS_Rys_3W Areszcie Śledczym w Suwałkach powstał kolejny komiks historyczny pt. „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego”. Twórcami komiksu są wychowawca do spraw k-o por. Sławomir Rafalski i skazany odbywający karę pozbawienia wolności w tutejszej jednostce. Komiks powstał wiosną bieżącego roku i już zdobył wyróżnienie.

Źródło: por. Małgorzata Błażewicz, Areszt Śledczy w Suwałkach

AS_Rys_2Wartość pracy „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego” została doceniona w czwartym ogólnopolskim konkursie pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej – „Epizody z historii najnowszej Polski w komiksie”, organizowanym przez Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. W dniu 4 czerwca w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki w Warszawie, w czasie VI Festiwalu Komiksów i Gier Historycznych miało miejsce uroczyste rozdanie nagród. Komisja konkursowa przyznała naszemu komiksowi wyróżnienie.

AS_Rys_1 (1)Komiks, który powstał w AŚ Suwałki, jest historią Mariana Piekarskiego ps. „Ryś” (1927 – 1946) – suwalczanina, harcerza, żołnierza Armii Krajowej i Armii Krajowej Obywatelskiej, członka Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Jako osiemnastolatek, 12 marca 1945 roku, Marian Piekarski samodzielnie uwolnił sześciu więźniów – żołnierzy AK z suwalskiego więzienia. Po tej akcji został odznaczony Krzyżem Walecznych. Piekarski został aresztowany 7 kwietnia 1946. Był sądzony przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Białymstoku i został skazany 20 lipca 1946 na „karę łączną – karę śmierci z utratą praw publicznych i obywatelskich praw honorowych – na zawsze”. Wyrok został wykonany 11.09.1946 w Areszcie Śledczym w Białymstoku. Miejsce pochowania ciała nie jest znane do dzisiaj. W dniu 29 czerwca 1992 roku postanowieniem Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku wyrok WSR z 20 lipca 1946 roku został uznany za nieważny.

Pierwszy egzemplarz komiksu „Śladami Rysia – Historia Mariana Piekarskiego” został przekazany przez Dyrekcję Aresztu Śledczego w Suwałkach siostrze Mariana Piekarskiego – Irenie Pietkiewicz. Warto przypomnieć, że w 2015 roku Areszt Śledczy w Suwałkach otrzymał od IPN specjalne wyróżnienie za komiks pt. „Zabrane życia 1945 – Obława Augustowska” oraz zdobył I miejsce w ogólnopolskim konkursie na komiks więzienny WALHALLA 2015.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zło czai się wszędzie. Recenzja książki „Bicz Pana” Roberta M. Rynkowskiego i konkurs

"Bicz Pana" to kolejna pasjonująca odsłona z serii kryminalno-sensacyjnych...

Stosunek Polaków do zabytków innych kultur na terenie Polski

Zdecydowana większość Polaków chce, aby dziedzictwo innych kultur traktować...

„Żywioły kobiety” – odkryj siłę kobiecego potencjału podczas warsztatów na Suwalszczyźnie

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się nad pełnią swojego potencjału? Czy...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...