Łazik testowany w Utah

Drużyna studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej w składzie: Maciej Rećko, Maciej Baka, Piotr Czaplicki, Jakub Kuryło, Artur Milewski, Michał Ostaszewski, Piotr Tomaszuk, Paweł Turycz weźmie udział w międzynarodowych zawodach analogów łazików marsjańskich University Rover Challenge 2016.

W środę, 1 czerwca ekipa oficjalnie zamelduje się w Hanksville u organizatorów zawodów. To właśnie w pobliżu tego miasteczka, na pustyni w amerykańskim stanie Utah, w pobliżu analogu bazy marsjańskiej będą rozgrywane poszczególne konkurencje (w dniach 2-4 czerwca).

Chęć udziału w tegorocznej edycji URC zgłosiły aż 63 zespoły z 12 krajów. Z tego zaledwie 30 drużyn zostało zakwalifikowanych przez jury do startu. Na pustyni zmierzą się reprezentanci uczelni z 7 krajów. Najwięcej drużyn, bo aż 11- przyjeżdża ze Stanów Zjednoczonych. Poza tym wystartują 4 zespoły z Kanady, po 3 z Indii i Bangladeszu, po 1 z Egiptu i Korei Południowej oraz… aż 7 drużyn z Polski!

2016_05_11 prezentacja lazika RED (20)Nasz kraj reprezentować będą: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, Raptors z Politechniki Łódzkiej, SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej oraz drużyna #next z Politechniki Białostockiej.

Robot studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej nazywa się RED – R- jak reconnaissance (rozpoznanie), E – jak exploration (badanie) oraz D – discovery (odkrywanie).

W odróżnieniu od poprzednich edycji, w URC 2016 roboty przejdą najpierw kwalifikacje wstępne, po których zostaną zakwalifikowane do finału Phobos lub do bardziej wymagającego finału Ares.

Udział w zawodach URC  możliwy jest dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach konkursu „Najlepsi z najlepszych” (320 tys. zł). Budowa łazika marsjańskiego została dofinansowana z budżetu Miasta Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta poprzez wynalazki i projekty studentów Politechniki Białostockiej.

Dodaj komentarz