Reklama

Mozart i akordeon. Laureat „Paszportu Polityki” zagra kameralnie

Data:

- Reklama -
Na zdj. M. Frąckiewicz (fot. źródło: oficjalna strona artysty, L. Tomaszewski).
Na zdj. M. Frąckiewicz (fot. źródło: oficjalna strona artysty, L. Tomaszewski).

W piątek, 1 lipca o godz. 19.00 odbędzie się trzeci dofinansowany przez Miasto Suwałki koncert skierowany do melomanów muzyki klasycznej w wieku 55+. W saloniku muzycznym Fundacji Art – S.O.S. w programie „Mozart i akordeon?!” wystąpi akordeonista Maciej Frąckiewicz.

Źródło: Oficjalna strona M. Frąckiewicza oraz Fundacja Art-S.O.S.

Koncertom w saloniku muzycznym przy ulicy Chłodnej 12 towarzyszą zwykle krótkie prezentacje w wykonaniu uczniów. I tym razem publiczność usłyszy interpretacje znanych kompozycji, przygotowane przez młodego muzyka.

Artystą wieczoru będzie Maciej Frąckiewicz. Laureat prestiżowych osiągnięć, w tym Paszportu Polityki (2013) czy zwycięstwa w konkursie akordeonowym Arrasate Hiria (Hiszpania) (2012). Maciej Frąckiewicz „wart jest grzechu“, jak pisał po jego debiucie Jacek Hawryluk. To artysta totalny, który z równym kunsztem i finezją wykonuje muzykę dawną i najnowszą, przystępną i tę znacznie bardziej wymagającą. Dorota Szwarcman uznała go za „jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia“. Co więcej, Frąckiewicz wpisał się już na stałe do panteonu najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu.

Jego błyskotliwa kariera rozwija się wielotorowo. Artysta występuje jako solista z najważniejszymi polskimi orkiestrami, a jednocześnie współtworzy szereg wyjątkowych projektów kameralnych, w tym słynne TWOgether Duo z Magdaleną Bojanowicz, a także duety z Markiem Brachą oraz Łukaszem Kuropaczewskim. Jest także niestrudzonym propagatorem swego instrumentu wśród współcześnie tworzących kompozytorów. Z jego inspiracji powstało jak dotąd ponad 60 nowych utworów akordeonowych.

Frąckiewicz gra na instrumencie Pigini Nova uważanym za najekskluzywniejszy na świecie.

– Przed koncertem odbędzie się aukcja prac artystycznych oraz atrakcyjnych fantów. Tym wydarzeniem rozpoczynamy III edycję promowania funduszu stypendialnego „Szybuj z Orłami” – projektu wspierającego młodych potrzebujących, utalentowanych uczniów oraz studentów z naszego regionu. Zapraszamy wszystkich do czynnego udziału: samorządowców, przedsiębiorców, artystów oraz chętnych. To dla was świetna promocja, a młodzi artyści będą mogli rozwijać swoje zdolności – zachęca Alicja Roszkowska z Fundacji Art – S.O.S. w Suwałkach.

Fundacja zbiera obecnie fanty. W puli nagród znajdują się już: suknia amerykańskiej artystki, 6 prac artystycznych suwalskich artystów: Władysława Niewęgłowskiego, Haliny Mackiewicz, Kazimierza Gomułki. Fundusz stypendialny można wesprzeć w każdej chwili, wpłacając darowiznę na konto fundacji.

Więcej informacji o Macieju Frąckiewiczu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczno-plastyczny finał „Obiadów czwartkowych u Konopnickiej”

Nietuzinkowy mariaż sztuk wizualnych i muzyki – tak podsumować...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...

Mistrzowski koncert na zakończenie Muzycznych czwartków w Starej Łaźni. Wystąpił Wadim Brodski z gośćmi

Wirtuoz światowej sławy w nietuzinkowym repertuarze i ze szczególnym...