Reklama

Śladami wielkiej wojny w Raczkach

Data:

- Reklama -

Wspolnie_opowiedziana_historiaPoszukiwanie informacji o przeszłości miejsca i ludzi może być fascynujące. Historię I wojny światowej mieszkańcy gminy Raczki poznają z perspektywy lokalnej, przy okazji natrafiając na ciekawostki sprzed 100 lat.

Projekt „Wspólnie opowiedziana historia – aktywizacja mieszkańców gmin Raczki i Bakałarzewo wokół dziedzictwa historycznego i wydarzeń I wojny światowej” już trwa. Mieszkańcy obu gmin odbywają spotkania i uczestniczą aktywnie w poszukiwaniach informacji o dawnych czasach. – Celem naszego działania jest przede wszystkim aktywizacja mieszkańców. Chcemy, żeby za pośrednictwem narzędzi, które im podsuniemy, odszukali pewne dawno zapomniane historie lokalne, o których pamięć zanika – tłumaczy Marcin Halicki z Gminnego Ośrodka Kultury w Raczkach.

I wojna światowa zostawiła ślady na Suwalszczyźnie. Wydarzenia sprzed 100 lat objęły tereny lasów augustowskich i Rospudy. – Działania militarne wówczas prowadzone odcisnęły swoje piętno na historii, dziedzictwie kulturowym i tradycji – podkreśla Halicki.

Uczestnicy projektu w Raczkach w ramach działań projektowych przypomną dzieje 5 miejsc na terenie gminy. Swoją historię przypomni między innymi cmentarz w Dowspudzie, miejsca krwawych potyczek w Kuriankach czy Chodorkach. – Co istotne, w trakcie projektu upamiętniamy Polaków – naszych pradziadków, którzy brali udział w tej wojnie. Przypominamy te wszystkie zdarzenia, bo to przecież nasza historia – dodaje Marcin Halicki.

Namacalnym efektem projektu będzie publikacja folderu z zebranymi materiałami ikonograficznymi – fotografiami i dokumentami z tamtego okresu. – Wiele zdjęć znajduje się w albumach rodzinnych ludzi z Raczek i okolic. Są też materiały, które zachowały się w Filipowie i Bakałarzewie – informuje Marcin Halicki, dodając, że w małych miejscowościach tego typu pamiątki zostają na dłużej, łatwiej je odszukać. Ciekawostką, którą będzie można obejrzeć w piątek, 1 lipca o godz. 16.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach, jest związany z wielką wojną album fotograficzny zawierający pond 200 zdjęć z Dowspudy i Raczek. To pamiątka po jednostce kawalerzystów stacjonujących w Dowspudzie od czerwca 1915 roku. Właścicielem albumu jest Marcin Turkowski z Augustowa, prywatny kolekcjoner.

Nie tylko przygotowanie publikacji i plany oznaczenia miejsc pamięci zajmują czas uczestników projektu w Raczkach. W październiku odbędzie się duża rekonstrukcja walk z I wojny światowej z udziałem ponad 100 osób.

W realizacji projektu „Wspólnie opowiedziana historia” uczestniczą: Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe we współpracy z Muzeum Okręgowym w Suwałkach, Gminnym Ośrodkiem Kultury w Raczkach i Gminną Biblioteką Publiczną w Bakałarzewie.

Więcej informacji na Facebooku.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Poruszająca lekcja historii. Rekonstrukcja walk o Wilno w 1939 r.

Historyczne wydarzenia z 18 i 19 września 1939 roku...

Kolejne cztery mikrobiogazownie powstaną w regionie

Inwestycje zostaną zrealizowane na terenie gospodarstw rolnych w gminach...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...