Suwalska szkoła ma już 180 lat

0
205

Jubileusz_ILO_2016_0005I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach w sobotę, 25 czerwca świętowało jubileusz 180-lecia istnienia. Z tej okazji miała miejsce uroczystość, powstała także okolicznościowa publikacja zawierająca informację o historii szkoły, absolwentach, nauczycielach. Spotkanie odbyło się w hali sportowej liceum.

W czasie 180 lat funkcjonowania szkoły, w jej murach uczyło się wiele uzdolnionych osób, jej absolwenci to także późniejsi nauczyciele i kadra kierownicza. – Zmieniają się czasy i ludzie. Upływ czasu odciska na nas piętno, ale nie zmienia się szacunek dla poprzedników, ich osiągnięć, dbanie o tradycję i pamięć – powiedział podczas uroczystości Andrzej Kaszkiel, dyrektor I LO.

Szkoła, której początki związane są z Sejnami, wykorzystuje w procesie nauczania nowoczesne technologie, współpracuje ze znanymi uczelniami – Akademią Górniczo-Hutniczą, Szkołą Główną Handlową czy Politechniką Białostocką. Wykłady prowadzą pracownicy naukowi Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Publikacja z listą absolwentów, wspomnieniami, historią, która nosi tytuł „I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Suwałkach w latach 1944-2016”, powstała pod redakcją historyka Andrzeja Matusiewicza, wieloletniego wicedyrektora szkoły. Wśród autorów wspomnień o szkole, kolegach, nauczycielach, ale i swoich uczniach znaleźli się: Leszek Aleksander Moczulski (matura 1956), Andrzej Chuchnowski, Ewa Stąpór, Tomasz Kubaszewski.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply