Reklama

„Aukso”: muzyka popłynie z nurtem Czarnej Hańczy

Data:

- Reklama -

Za kilka dni w Suwałkach rozpocznie się XVII edycja Letniej Filharmonii „Aukso”. O artystach występujących wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy już pisaliśmy: SOYKA, „POLSKI PAGANINI” I LAUREAT „PASZPORTU POLITYKI” – ZNAMY PROGRAM FILHARMONII AUKSO. Co jeszcze czeka melomanów?

W środę, 27 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja prasowa dotycząca zbliżającej się – XVII już edycji „Aukso”. Wydarzenie od lat związane z Suwalszczyzną w tym roku rozpocznie się w niedzielę, 31 lipca o godz. 20.00 koncertem z udziałem orkiestry pod dyrekcją Marka Mosia i skrzypka – Mariusza Patyry. W programie: Paganini, Suk, Kreisler, Chopin, Bazzini. – Po raz pierwszy skrzypce zostaną zaprezentowane w sposób totalny. Nie będzie to wyłącznie „symboliczny” udział artysty w koncercie – podkreśliła podczas spotkania Justyna Rekść-Raubo, dyrektor festiwalu.

Kolejne wydarzenia to rzecz jasna – występy artystyczne oraz elementy stałe Letniej Filharmonii – spotkania i warsztaty z młodymi muzykami – uczniami Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. W tym roku poprowadzi je klawesynista – Marcin Świątkiewicz, najmłodszy wśród solistów XVII edycji „Aukso”.

Aukso_2016_plakat_„Aukso” – mimo że z daleka – stara się poruszać również i lokalne struny, nawiązując tematycznie do wydarzeń związanych z Suwalszczyzną. Nic więc dziwnego, że w Roku Czarnej Hańczy motyw rzeki powtarzać się będzie podczas Filharmonii wiele razy. Nad brzegiem Czarnej Hańczy dojdzie do spotkania dwóch pokoleń Strumiłłów i gości Maćkowej Rudy. Będzie mowa o fotografii (spotkanie z Anną, Rafałem i Andrzejem Strumiłło poprowadzi Piotr Malczewski), sztuce, poezji. Bez względu na pogodę – galeria zostanie udostępniona uczestnikom spotkania. Gdy aura okaże się łaskawa, w Maćkowej Rudzie odbędzie się też ognisko (1 sierpnia – poniedziałek o godz. 20.00 – Maćkowa Ruda 17). Motyw przyrody, muzyki i sztuki doskonale widoczny jest na plakacie XVII edycji – fotografię wykonała Anna Strumiłło.

Na kolejne spotkanie – tuż przed koncertem finałowym z udziałem Stanisława Soyki – zaprasza Folwark Hutta pod Suwałkami. W piątek, 5 sierpnia o godz. 16.00 odbędzie się tam rozmowa z artystą.

AUKSO_17_konferencja2W programie muzycznym: koncert kameralny w Suwałkach – Flamenco project z udziałem muzyków Sonos Kwartet, Grzegorza Skiby, Krzysztofa Nowakowskiego, koncert kameralny w Gawrych Rudzie w wykonaniu Acoustic Quartet, koncert orkiestrowy „Aukso” i Marcina Świątkiewicza oraz koncert finałowy „Aukso” wraz ze Stanisław Soyką, którego motywem przewodnim będą „Sonety” do słów Williama Szekspira (opr. P. Betley, P. Steczek). Koncert połączony jest z galą wręczenia nagród Prezydenta Miasta Suwałk „Włócznia Jaćwingów”. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY W PROGRAMIE.

Organizacja XVII edycji Letniej Filharmonii „Aukso” i dwóch następnych została zabezpieczona dofinansowaniem ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Pierwszy raz możemy myśleć o kolejnych edycjach nieco spokojniej – komentuje Justyna Rekść-Raubo. Dotacja przyznana została bowiem w sumie na trzy edycje „lotnej” Filharmonii. Z 338 tys. złotych dofinansowania na organizację tegorocznego wydarzenia zostanie przeznaczona kwota 102 tys. złotych. W kolejnych latach w ramach Letniej Filharmonii „Aukso” w Suwałkach pojawią się m.in. Jacek Kaspszyk, dyrektor Filharmonii Narodowej, kompozytorzy Zygmunt Konieczny i Hadrian Tabęcki oraz tenor Karol Kozłowski. Nie jest wykluczone, że wśród zaproszonych do współpracy artystów znajdują się też muzycy zagraniczni.

AUKSO_17_konferencja3Orkiestra „Aukso” ma na Suwalszczyźnie wielu wiernych słuchaczy. Grono melomanów cały czas rośnie – na co zwróciła uwagę Bożena Kamińska, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury – instytucji partnerskiej „Aukso”, podkreślając, że sala – od niedawna imienia Andrzeja Wajdy – podczas koncertów muzyków ze Śląska wypełniona jest niemal w 90 procentach. Właśnie dlatego…

… w tym roku przekazujemy 5 czytelnikom naszego portalu karnety na cztery koncerty w dniach: 31 lipca (Suwałki – inauguracja: Mariusz Patyra), 2 sierpnia (Flamenco project – Suwałki), 3 sierpnia (Gawrych Ruda), 4 sierpnia (Suwałki – Marcin Świątkiewicz). Aby zdobyć zaproszenie, wystarczy wysłać do nas mail ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz hasłem: AUKSO – NASZA FILHARMONIA. KARNETY ZOSTAŁY JUŻ ROZDANE! ŻYCZYMY MIŁYCH WRAŻEŃ!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Muzyczne wspomnienia, fascynacje, plany – spotkanie z Andrzejem Bauerem – w ramach XX AUKSO

Poruszające koncerty – ale i zapadające w pamięć spotkania...

Patriotyczno-alternatywne rozpoczęcie jubileuszowego AUKSO

W tym roku Letnia Filharmonia AUKSO po raz dwudziesty...

Aukso późnym latem. Wraca też Jaćwieski Festyn Archeologiczny

W tym roku Suwałki będą świętować liczne jubileuszowe wydarzenia....

Wieloetniczny finał XIX Letniej Filharmonii AUKSO

Jako że XIX edycja Letniej Filharmonii AUKSO stała pod...