20 lat Viva Musica. Tym razem muzyczna perełka

0
353
Na zdj. sopranistka Marta Wróblewska podczas koncertu z "Viva Musica" w 2015 roku.

W trakcie trwającego jubileuszu 20-lecia chór „Viva Musica” wystąpił podczas wielu koncertów. Najbliższy, po wakacyjnej przerwie, odbędzie się w piątek, 16 września. W programie poświęcona pamięci Josquina Desprez Missa solemnis Stanisława Moryto.

– Missa solemnis to jeden z najrzadziej wykonywanych utworów. Jego interpretacja stanowi wyzwanie, tym bardziej, że partytura utworu nigdy nie została wydana, dostępna jest w formie rękopisu. O dostosowanie jej do naszych potrzeb zadbał dyrygent chóru, Grzegorz Bogdan – tłumaczy Krzysztof Snarski, chórzysta i założyciel Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Viva Musica”, przy którym działa chór.

Suwalskie wykonanie kompozycji można uznać poniekąd za prapremierę. Missa solemnis, nawiązująca do stylistyki Josquina Desprez, flamandzkiego twórcy z XV/XVI wieku, któremu jest poświęcona, charakteryzuje się łączeniem par głosów, techniką kanonu. Przeznaczona jest na sopran, 3-głosowy chór mieszany i 6 instrumentów dętych blaszanych. W trakcie koncertu w kościele pw. św Aleksandra w Suwałkach w dniu 16 września po mszy św. rozpoczynającej się o godz. 18.00 (czyli około godz. 19.00) wystąpią: sekstet dęty Tomasza Kirszlinga, znana suwalskiej publiczności sopranistka Marta Wróblewska i chór „Viva Musica” pod batutą Grzegorza Bogdana.

– Do wykonania tej kompozycji przygotowujemy się od kwietnia. W czasie wakacji zrobiliśmy małą przerwę, ale od najbliższego poniedziałku wracamy do regularnych spotkań – trzech prób w tygodniu – dodaje K. Snarski.

W kolejnych miesiącach „Viva Musica” zaprosi publiczność na koncert pamięci św. Papieża Jana Pawła II, który odbędzie się w październiku. Suwalski Chór Kameralny wykona pieśni żałobne z Suwalszczyzny, w programie znajdą się pieśni z płyty „Requiem aeternam” oraz pieśni Stanisława Moniuszki. Najprawdopodobniej w listopadzie w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej odbędzie się spektakl teatralny „Ofiarnice” na motywach dramatu Ajschylosa „Oresteje”. W grudniu 2016 roku obchody zakończy koncert pamięci Wolfganga Amadeusza Mozarta – z okazji 225. rocznicy śmierci kompozytora.

Dodaj komentarz