Reklama

Start-up w akcji – dla transportu i rehabilitacji

Data:

- Reklama -

Przedstawiciele dwóch spośród pięciu spółek ulokowanych w suwalskim technoparku w środę, 7 września przedstawiali swoje pomysły podczas konferencji prasowej. Start-upy powstały dzięki bezzwrotnej dotacji w ramach programu „Hub of Talents” –

Autor: Iwona Danilewicz

7,2 mln złotych w puli, do pozyskania na jeden start-up około 200 tys. euro, ogromna konkurencja – prawie 400 zgłoszonych pomysłów, w tym 29 złożonych wyłącznie w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach, 5 projektów już w inkubacji w PNTPW, pozostałe, po pozytywnej ocenie w ramach paneli eksperckich, rozlokowane w Białymstoku, Elblągu, Ełku, Łomży i Olsztynie – to krótki bilans projektu „Hub of Talents”.

Start-upowe spółki powstałe w ramach „Hub of Talents” to między innymi: „Future Trip” i „Theravibe”. Dziś ich przedstawiciele opowiadali w PNTPW w Suwałkach o pomysłach, które zrealizują w ciągu najbliższych miesięcy.

Przemysław Truchan i Patryk Biedulewicz z „Future Trip” skupili się na wykorzystaniu nowych technologii w branży transportowej. – Będziemy zajmować się oprogramowaniem dla firm transportowych. Zapotrzebowanie na nowe rozwiązania jest ogromne. Spotkania, jakie odbyliśmy w ostatnich miesiącach pokazują, że firmy z tej branży borykają się niemal z tymi samymi problemami i utrudnieniami w pracy z wykorzystaniem istniejących programów – powiedział podczas konferencji Patryk Biedulewicz.

Prace nad oprogramowaniem już trwają. Jak zapowiadają właściciele „Future Trip”, „domknięcie” pomysłu zajmie im od kilku lub kilkunastu miesięcy.

Mariusz Cichocki z „Theravibe” ze swoim projektem znalazł się na 8 miejscu listy rankingowej, liczącej 400 zgłoszeń. Podczas spotkania przyznał, że cieszy się, iż technoparkom ze Ściany Wschodniej udało się porozumieć i zawiązać współpracę przy „HoT”.

– Przez 10 miesięcy inkubacji chcemy wypuścić kilka produktów rehabilitacyjnych dla dzieci i dorosłych – zapowiedział M. Cichocki.

Właściciele start-upów niechętnie dzielą się szczegółami swoich przedsięwzięć. Nie chodzi wyłącznie o czas potrzebny na ukończenie projektów, ale też o podpisane z innymi firmami klauzule poufności.

Obecny podczas spotkania Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podkreślił, że „HoT” ma wielkie szanse na kontynuację, wpisuje się też doskonale w założenia Programu Rozwoju Przedsiębiorczości w mieście. – Suwałki muszą poprawić swoją atrakcyjność jeśli chodzi o ofertę dla biznesu i ofertę mieszkań dla młodych ludzi. W tym celu budujemy blok mieszkalny, a w przyszłym roku kolejne TBS-y. Uruchomimy też budownictwo typowo pod wynajem – dodał prezydent Suwałk.

Platformy startowe dla nowych pomysłów – „Hub of Talents” były projektem pilotażowym, uruchomionym w marcu 2016 roku. Pięć spółek z PNTPW podpisało już umowy związane z procesem inkubacji. W ramach projektu mogą liczyć m.in. na pomoc prawną, księgową i indywidualne doradztwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Prezydent Suwałk na sesji: W naszym położeniu – lepsza ewakuacja niż schrony

Podczas sesji Rady Miejskiej w środę, 27 marca, temat...

Komitet „Razem dla Suwałk” proponuje: Działki dla młodych, półkolonie dla dzieci

We wtorek, 26 marca przy ul. Ogrodowej w Suwałkach...

Suwałki z rekordową dotacją. To pieniądze m.in. na autobusy elektryczne

Dotację w wysokości aż 51 mln złotych Suwałki wykorzystają...

Trasa wschodnia bez opóźnień

Zakończenie realizacji trasy wschodniej zbliża się wielkimi krokami (wrzesień...