Reklama

Dzisiaj minutes FOMC

Data:

- Reklama -

Kolejne mocne dane z Niemiec, ale bez dużego wpływu na rynek. Finalny CPI za wrzesień bez niespodzianki. Złoty i inne waluty CEE pod presją, EURUSD jeszcze niżej. Przejściowy wzrost rentowności, IRS lekko w górę. Dzisiaj w kraju inflacja bazowa, za granicą produkcja przemysłowa strefy euro i minutes FOMC.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

Niemiecki indeks ZEW za październik zaskoczył mocno na plus. Wzrost indeksu dotyczącego oceny bieżącej sytuacji do najwyższego poziomu od stycznia a indeksu oczekiwań od czerwca osłabia nieco obawy przed spowolnieniem największej gospodarki Europy i daje nadzieje na przyzwoite wyniki polskiego eksportu. Jednakże, dobry odczyt ZEW nie miał istotnego wpływu na rynki. Dzisiaj publikacja minutes z ostatniego posiedzenia FOMC. Rynek z pewnością zwróci uwagę na ten dokument w poszukiwaniu wskazówek na temat możliwej podwyżki stóp na posiedzeniu w grudniu.

Członek zarządu Banku Japonii (BoJ) Yutaka Harada powiedział, że nie ma potrzeby dalszego łagodzenia polityki pieniężnej w Japonii, gdyż sytuacja rynku pracy poprawia się. Harada stwierdził także, że BoJ nie zawaha się przed dalszym łagodzeniem w przypadku negatywnych szoków lub zakłócenia pozytywnego cyklu gospodarczego. Zdaniem japońskiego bankiera centralnego, krzywa rentowności obligacji powinna być bardziej stroma.

Kurs EURUSD pogłębił wczoraj poniedziałkowy ruch spadkowy i po największej dziennej aprecjacji dolara do euro pod koniec polskiej sesji kurs był blisko 1,107, najniżej od pierwszej dekady sierpnia. Dzisiaj wieczorem poznamy minutes z wrześniowego posiedzenia FOMC i wydaje się nam, że w oczekiwaniu na ten dokument notowania mogą przebiegać w nieco spokojniejszej atmosferze niż w pierwszych dniach tygodnia. Ostatnie słabsze notowania Donalda Trumpa zwiększają szanse na podwyżki stóp procentowych Fed i polityka pieniężna w USA pozostanie jednym z istotniejszych czynników wpływających na EURUSD.

Kurs EURPLN odbił wczoraj po poniedziałkowym spadku i pod koniec polskich godzin handlu był blisko 4,28. Znaczne odbicie miało też miejsce w przypadku USDPLN, który wzrósł powyżej 3,86 z 3,83. Pozostałe waluty CEE też wczoraj straciły – forint oddał z nawiązką umocnienie do euro zanotowane na początku tygodnia, a USDRUB wzrósł do poniedziałkowego maksimum (nieco powyżej 62) w wyniku korekty na rynku ropy. Początek dzisiejszej sesji rozpoczyna się w spokojnej atmosferze. Złoty zyskiwał w ostatnich tygodniach dość wyraźnie i wg nas brak kolejnych pozytywnych impulsów może raczej skłaniać inwestorów do realizacji zysków z ostatnich spadków EURPLN.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności obligacji rosły w trakcie dnia dość wyraźnie, nawet o kolejne 5 pb dla 10 lat do nieco powyżej 3,10%. Na koniec dnia dług odrobił jednak straty i rentowność 10-letniego benchmarku była tuż powyżej 3,05% na koniec sesji. Krzywa IRS pozostała jednak 2-3 pb powyżej poniedziałkowego zamknięcia. 10-letni spread asset swap nieco spadł, ale odpowiedni spread do Bunda nieznacznie wzrósł (w dalszym ciągu jest powyżej 300 pb). Na początku sesji rentowności za granicą lekko rosną, co raczej nie pozostanie bez wpływu na polski rynek. Zmiany powinny być jednak mniejsze niż wczoraj, bowiem inwestorzy wyczekują na wieczorną publikację minutes z ostatniego posiedzenia FOMC.

Deflacja we wrześniu zmniejszyła się do -0,5% r/r, zgodnie ze wstępnym szacunkiem oraz wobec -0,8% r/r w sierpniu. Największym zaskoczeniem były dla nas ceny żywności, które lekko się obniżyły, o 0,2% m/m, co jest niezgodne z wzorcem sezonowym (zwykle po wakacjach żywność nieco drożeje).

Według naszego szacunku inflacja bazowa po wyłączeniu cen żywności i energii utrzymała się we wrześniu na poziomie -0,4% r/r. Naszym zdaniem trend wzrostowy inflacji będzie kontynuowany i jest szansa, że w grudniu dynamika CPI może wyjść na lekki plus, po raz pierwszy po 29 miesiącach deflacji.

W styczniu z kolei silne efekty niskiej bazy i podwyżki w niektórych kosztach eksploatacji mieszkań (dostawa wody, elektryczność) mogą pchnąć stopę inflacji w kierunku 1% r/r. W takiej sytuacji Rada Polityki Pieniężnej nie będzie zapewne skłonna myśleć o obniżkach stóp procentowych, o ile tempo wzrostu gospodarczego w III kw. nie okaże się ogromnym rozczarowaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Stagnacji w gospodarce na Suwalszczyźnie zostanie poświęcona sesja nadzwyczajna

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk wystąpił w środę, 31 maja...

Studia blisko Ciebie! PUZ w Suwałkach rozpoczyna rekrutację

Na absolwentów szkół średnich i wszystkich, którzy chcą zacząć...

Geopolityka trzęsie rynkami

  Obligacje rynków bazowych oraz dolar zyskują, zaś polskie...

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...