XIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” już w przyszłym tygodniu. W programie cztery dni z teatrem, konkursowymi monodramami, warsztatami i Witkacym.
Tegoroczne Spotkania z Monodramem odbędą się w Suwałkach w dniach 10-13 grudnia 2016 (ul. Papieża Jana Pawła II 5). Jak co roku do miasta przyjadą aktorzy – młodzieżowi i dorośli. Wśród konkursowych popisów zobaczymy również monodramy w wykonaniu młodzieży suwalskiej, pracującej pod okiem naszych instruktorek.
Wśród uczestników monodramiści z Katowic, Krakowa, Chełmna, słowackiej Kremnicy, Białegostoku, Rēzekne na Łotwie, ale i Suwałk (Aleksandra Łazarska, Bartosz Krzywicki, Wiktoria Wiśniewska). W programie wydarzenia znalazły się także warsztaty – teatralne i dotyczące krytyki teatralnej – dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Uroczystości otwarcia, która odbędzie się w dniu 10 grudnia o godz. 19.00, towarzyszy spektakl „Matka” wg S. I. Witkiewicza w wykonaniu Jolanty Juszkiewicz z Teatru Kropka Theatre.
Znakomita adaptacja literackiego arcydzieła, niekonwencjonalny sceniczny wystrój, nasycona ruchem i muzyką hipnotyczna gra aktorska oraz temat główny – kobieta.
Bohaterowie dramatów Witkiewicza gonią za wirażem dziwności istnienia czy przynajmniej – intensywności wrażeń. Ogarnięci metafizyczną namiętnością, muszą działać przeciw sobie samemu, znieprawiać się i wynaturzać, aż do momentu, kiedy padają ofiarą własnego szaleństwa i społecznej zemsty. Matka przypomina udręczony automat. Sama siebie obwinia z racji natury, ale też zapytuje, dlaczego natura każe jej tak cierpieć. Zarazem zaś ma na sumieniu niejedno, poczynając od małżeństwa z przestępcą, natręctwa poniżania, demaskowania i opluwania człowieka. Ten typ matki jest integralną częścią słowiańskiej kultury, jest prawie w każdym z nas, współczując jej losowi czujemy podrażnienie procesami, którymi, mimo innej opinii sami podążamy zadręczając siebie i drugą stronę pępowiny.
Wyniki tegorocznego „Pegaza” poznamy 13 grudnia o godz. 16.00 w SOK.
„Pegaza” wyróżnia wysoki poziom prezentacji artystycznych, co roku na ten fakt zwracają uwagę jurorzy. Uczestników przeglądu oceniają specjaliści – aktorzy i reżyserzy scen polskich, którzy potrafią docenić kunszt aktora, kiedy za pomocą słowa i gestu wyzwala teatralną energię. Młodych i nieco starszych artystów w tym roku oceniać będą:
Jakub Biegaj – absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 2008-2010 kierował Działem Promocji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej. Był także doradcą Teatru Wielkiego w Poznaniu w zakresie marketingu i PR. Od 2011 roku związany jest z Teatrem Syrena; jako dyrektor od 2014 r. W ciągu zaledwie dwóch sezonów nadał wyrazistość marce Teatru Syrena i wzmocnił jej znaczenie na mapie kulturalnej Warszawy. Wykreował europejską edycję nowojorskiego Festiwalu Monodramów United Solo i cykl koncertów Syrena Music, rozbudował działania edukacyjne, zintensyfikował działania Syreny na rzecz osób niepełnosprawnych. Jest autorem Strategii Teatru Syrena na lata 2014-2017.
Wiesław Geras – animator kultury, dziennikarz. Od 58 lat związany z ruchem teatralnym, aktualnie prezes Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Pomysłodawca i od 1966 r. dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Jednego Aktora i międzynarodowych Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora, przewodniczący Polskiego Komitetu MONODRAMU ITI-UNESCO. Stały bywalec, ekspert i członek jury międzynarodowych i ogólnopolskich Festiwali Teatrów Jednego Aktora. Dyrektor artystyczny Spotkań Teatrów Jednego Aktora w Polsce (Wrocław, Toruń, Warszawa, Hel, Dolny Śląsk). Inicjator międzynarodowego Festiwalu MONOBAŁTYK dla krajów nadbałtyckich (Litwa 2009), organizator Festiwalu MONO-TALLINN (Estonia 2011). Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.
Jolanta Juszkiewicz – absolwentka wydziału aktorskiego PWST we Wrocławiu oraz Performing Arts Studies Sydney University (Australia). Odbyła staże teatralne w indyjskim Sri Ram Center, w Norwegii z uczestnikami warsztatów Grotowskiego, w Kanadzie wśród Indian tancerzy Alejandro Ronceria. W założonym przez siebie teatrze Kropka Theatre, razem z artystami różnych kultur, rozwinęła indywidualną metodę pracy. W ramach grantów z Australian Council for Arts uczestniczyła w Międzynarodowej Szkole Antropologii Teatru ISTA prowadzonej przez Eugenio Barba oraz seminariach Odine Teatre w Danii. Jest kilkukrotną stypendystką Ministra Kultury, Prezydenta Warszawy i Marszałka woj. pomorskiego, nagradzaną na międzynarodowych festiwalach.
Maroš Krajčovič – absolwent Akademii Sztuk Performatywnych w Bratysławie. Autor audycji radiowych, opowiadań oraz bajek telewizyjnych. Współpracuje z kilkoma teatrami amatorskimi, organizuje projekty edukacyjne dla młodzieży i teatralne dla dzieci. Założyciel Festiwalu Teatralna Chałupka w Breźnie oraz Teatru Ivan Paluch. Ceniony juror słowackich festiwali teatralnych. Pracował m.in. jako kierownik działu programowania w Parku Kultury i Wypoczynku w Bańskiej Bystrzycy. W Centrum Kultury Środkowej organizuje cykl spektakli teatralnych pod nazwą „Teatr Czwartek”, w ramach którego porezentuje teatry amatorskie.
Tomasz Miłkowski – dziennikarz, krytyk teatralny i literacki, redaktor czasopism, absolwent polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktor nauk humanistycznych. Autor kilkunastu książek edukacyjnych, i cenionych monografii poświęconych teatrowi, a także wywiadu – rzeki z Olgierdem Łukaszewiczem Seksmisja i inne moje misje (2016). Redaktor wielu publikacji teatralnych, m.in. Transformation: the Polish Theatre after 1989 (2011), Boy Award Winners. 2001-2011 (2012), 50 lat WROSTJA (2016). Od 2000 r. przewodniczy polskiej sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IACT). Redaktor naczelny kwartalnika „Yorick”. Współpracuje z tygodnikiem „Przegląd”, wchodzi w skład redakcji międzynarodowego czasopisma „Critical Stage”.
W naszym konkursie czytelnicy „Niebywałych Suwałk” mogą wygrać 2 pojedyncze bilety na spektakl „Matka”. Wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na pytanie: Gdzie powstał Teatr Kropka Theatre Jolanty Juszkiewicz? Odpowiedzi (wraz z imieniem i nazwiskiem do rezerwacji) prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!
Program Pegaza poniżej lub pod tym linkiem. Wydarzenie wspierają medialnie „Niebywałe Suwałki”.
XIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O ZŁOTĄ PODKOWĘ PEGAZA” w Suwałkach
Więcej na temat spektaklu „Matka”:
Spektakl „Matka” na podstawie dramatu S. I. Witkiewicza w Suwałkach