To będzie Rok Andrzeja Strumiłły

0
838
Na zdj. Andrzej Sttrumiłło.

W całym województwie podlaskim rok 2017 będzie Rokiem Andrzeja Strumiłły. Taką decyzję podjął w środę, 30 listopada Sejmik Województwa Podlaskiego. Z pomysłem uhonorowania artysty mieszkającego od lat nad Czarną Hańczą wystąpiła wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Radni Sejmiku podjęli uchwałę przez aklamację.

Andrzej Strumiłło, artysta malarz, rysownik, fotografik, rzeźbiarz, grafik, poeta i podróżnik urodził się w 1927 roku w Wilnie. Dzieciństwo spędził na Litwie, w maju 1945 roku przyjechał do Łodzi na studia. Łódź po kilku latach zamienił na Kraków. Po ukończeniu studiów trochę wykładał, wiele podróżował i wystawiał. W latach 80. XX wieku wygrał otwarty konkurs na stanowisko kierownika Graphic Presentation Unit Sekretariatu Generalnego ONZ w Nowym Jorku – pracowni projektowej realizującej wydawnictwa dla ONZ, UNESCO, FAO i UNICEF. Po powrocie do Polski osiedla się w Maćkowej Rudzie nad Czarną Hańczą, gdzie mieszka do dziś.

Aby zapoznać się z twórczością Andrzeja Strumiłły, warto odwiedzić Centrum Sztuki Współczesnej przy głównej ulicy w Suwałkach. Galeria zlokalizowana w kamienicy przy ul. Kościuszki jest galerią pod patronatem artysty.

W dniu 9 grudnia o godz. 17.00 w patio Suwalskiego Ośrodka Kultury, ul. Papieża Jana Pawła II 5 zostanie otwarta wystawa A. Strumiłły – „Teatralia”.

Otwarcie wystawy prac Andrzeja Strumiłły „Teatralia” w Suwałkach

Leave a Reply