Aranżacja wnętrz polega na odpowiednim dopasowaniu wielu elementów wystroju. Kolor ścian, stylistyka mebli, konkretne dodatki – wszystko to ma znaczący wpływ na to, jak ostatecznie prezentować się będzie dane pomieszczenie, a nawet całe mieszkanie. Przy aranżacji nie można zapominać też o oświetleniu. To także bardzo ważny element wnętrza. Sprawdź, jak dobrać oświetlenie?

Światło w domu spełnia różne funkcje. Przede wszystkim musi ono ułatwiać nam normalne funkcjonowanie po zmroku. Do każdego rodzaju pomieszczenia może być zalecane zupełnie inne oświetlenie. Warto jednak pamiętać, że oświetlenie może też nadać wnętrzom wyjątkowy charakter. W jaki sposób?

Barwa żarówek

Odpowiednie dobranie oświetlenia należy rozpocząć od kupna żarówek o określonej barwie. Poszczególne lampy różnią się bowiem od siebie odcieniem rzucanego światła, które ma znaczący wpływ na aranżację danego pomieszczenia. Ogólnie poleca się instalację żarówek o ciepłym świetle, który nadaje pomieszczeniom domowego i przyjaznego charakteru, szczególnie w takich pomieszczeniach jak salon czy sypialnia. Odważniejsi mogą jednak zdecydować się na chłodniejsze barwy, które częściej dominują w łazience. Nie przesadźmy jednak z taką nonszalancją i nie pozwólmy, by światło w głównym pomieszczeniu domu stało się nieprzyjemne dla naszych oczu.

Rozmieszczenie lamp

Tradycyjnie światło w pomieszczeniu pada z przymocowanej do sufitu lampy w centralnej jego części. Czasem w rogach pokoju umiejscowione zostają mniejsze źródła oświetlenia, które wykorzystujemy np. podczas czytania. A gdyby tak zdecydować się na podświetlenie tuż przy suficie w kolorze dodatków znajdujących się w pokoju? To oryginalne rozwiązane na pewno zrobiłoby spore wrażenie na zaproszonych gościach. Warto wiedzieć, że rozmieszczenie lamp ma ogromne znaczenie. Umiejscowienie źródeł światła potrafi znacząco odmienić charakter aranżowanego wnętrza.

Stylistyka lamp

Sam wygląd lamp oraz żyrandola ma spore znaczenie dla aranżowanego wnętrza. Zadbaj o to, by te niewielkie dodatki współgrały z resztą wystroju pokoju. Jeśli zdecydowałeś/zdecydowałaś się na designerski styl, to koniecznie poszukaj lamp wykonanych w takim właśnie charakterze. Dobrym pomysłem będzie wykonanie samemu takich ozdób. W Internecie na pewno znajdziesz wiele instrukcji do skonstruowania tego typu lamp. Z kolei zwolennicy bardziej tradycyjnego stylu, powinni szukać modeli o bardziej wyważonym charakterze. Czasem warto również zasięgnąć porady architekta wnętrz.

Pamiętaj o oszczędności

Wybierając dany typ oświetlenia, warto pamiętać o tym, by nie generowało ono zbyt wysokich kosztów. W tym celu można zamontować np. specjalny ściemniacz. Tego typu gadżet zakupimy w każdym sklepie z asortymentem elektrycznym.

Artykuł przygotowany dzięki https://el12.pl/oswietlenie,k332

1 KOMENTARZ

  1. Ja ostatnio znalazłem fajny sklep gdzie były elementy do samodzielnego montażu oswietlenia to wycgodzi znacznie korzystniej cenowo

Dodaj komentarz