Reklama

Dziś aukcja krajowego długu

Data:

- Reklama -

Dobry nastrój w oczekiwaniu na FOMC, Fed utrzymał politykę monetarna bez zmian. PMI dla polskiego przemysłu powyżej prognoz. Złoty stabilny do euro i słabszy do dolara po mocnych danych z USA. Polskie IRS i rentowności bez dużych zmian. Dzisiaj aukcja polskich obligacji, decyzja czeskiego banku.

Źródło: Maciej Reluga, główny ekonomista Banku Zachodniego WBK, Departament Analiz Ekonomicznych

W oczekiwaniu na wieczorną decyzję FOMC ws. stóp nastrój na globalnym rynku był dość dobry. Wsparciem dla ryzykownych aktywów były finalne odczyty indeksów dla przemysłu Niemiec i strefy euro za styczeń, które potwierdziły szacunkowe odczyty.

Dodatkowo, wg raportu ADP z amerykańskiego rynku pracy w styczniu liczba miejsc poza rolnictwem wzrosła dużo mocniej od oczekiwań, co miało wyraźny pozytywny wpływ na giełdy i na dolara. Indeks ISM dla przemysłu też przekroczył prognozy, do czego przyczynił się m.in. wyraźny wzrost subindeksu zmiany zatrudnienia, co obok danych ADP dość dobrze wróży przed piątkowym rządowym raportem z rynku pracy w USA.

Indeks PMI dla polskiego przemysłu zaskoczył nieoczekiwanie rosnąc w styczniu do 54,8 pkt z 54,3 pkt. Po trzecim z rzędu miesiącu wzrostów indeks znalazł sią na najwyższym poziomie od marca 2015. Wg badania, w styczniu produkcja przemysłowa rosła w najszybszym tempie od lutego 2014, przyspieszył też wzrost nowych zamówień. Tempo wzrostu zatrudnienia wciąż było silne, ale nieznacznie słabsze niż w grudniu. W styczniu utrzymała się silna presja ze strony kosztów produkcji i była tylko nieznacznie słabsza niż na koniec 2016 r. Ogólnie, dane potwierdzają, że dołek spowolnienia miał miejsce w IV kw. ub.r. i dają nadzieję, że kolejne miesiące przyniosą dalsze odbicie w aktywności gospodarczej.

Zgodnie z oczekiwaniami, FOMC jednogłośnie podjął decyzję o utrzymał parametrów polityki monetarnej na niezmienionym poziomie. Główna stopa bazowa Fed pozostała na 0,50-0,75%. W komunikacie do decyzji Fed powtórzył, że rozwój amerykańskiej gospodarki w najbliższych miesiącach będzie uzasadniał stopniowe podwyżki stóp procentowych. FOMC oczekuje, że dzięki stopniowemu zacieśnianiu polityki monetarnej aktywność w gospodarce USA będzie wzrastać w umiarkowanym tempie, sytuacja na rynku pracy jeszcze nieco się polepszy, a inflacja wzrośnie do 2% w średnim terminie.

Reakcja rynkowa na niezmienioną retorykę FOMC była umiarkowana; dolar nieco stracił na wartości, rentowności amerykańskich obligacji nieco spadły, podczas gdy nastroje na azjatyckiej giełdzie pozostają mieszane (indeksy giełdowe w Japonii i w Chinach nieznacznie spadły).

Kurs EURUSD spadł wczoraj do 1,074 z 1,08, do czego znacznie przyczyniły się dużo lepsze od oczekiwań dane z rynku pracy USA. Decyzja FOMC była zgodna z oczekiwaniami, a retoryka nie uległa większej zmianie w porównaniu do grudniowego komunikatu. W efekcie po ogłoszeniu decyzji EURUSD wzrósł tymczasowo do 1,079 i dziś na otwarciu kurs oscyluje blisko tego poziomu. Dziś poznamy kolejne dane z USA, które mogą wpłynąć na notowania EURUSD. Sądzimy jednak, że do piątkowej publikacji raportu z rynku pracy USD kurs będzie konsolidował się blisko bieżącego poziomu.

Kurs EURPLN wahał się wczoraj wokół 4,32, a USDPLN nieco odbił do 4,02 z 4,00 w wyniku spadku EURUSD. Dobry nastrój na globalnym rynku działał korzystnie na złotego i ograniczał ryzyko realizacji zysków. W przypadku innych walut regionu, forint też pozostał relatywnie stabilny do euro, a rubel nie uległ dużym zmianom do dolara. Na otwarciu dzisiejszej sesji złoty jest mocniejszy wobec głównych walut – EURPLN oscyluje blisko 4,30, a USDPLN znajduje się nieco poniżej 4,00 (po raz pierwszy od listopada). Nastroje na rynku po decyzji FOMC są mieszane (kontrakty spadają), co może dać impuls do korekty po ostatnim dość znaczącym umocnieniu złotego.

Na krajowym rynku stopy procentowej rentowności i IRS były w dalszym ciągu dość stabilne, rynek wyczekiwał na wieczorną decyzję FOMC. Za granicą rentowności rosły, do czego mogły się przyczynić mocne dane z USA. Dziś w centrum uwagi znajdzie się aukcja obligacji OK0419, PS0422, WZ1122, WZ0126 oraz DS0727 o wartości 3-5 mld zł. Ostatnia aukcja styczniowa była bardzo udana, co dobrze wróży akcji zaplanowanej na dziś. Po ostatnim wzroście rentowności 10-letni benchmark może być atrakcyjny, więc popyt na aukcji skupić się może na długim końcu, podobnie jak to było na poprzedniej aukcji. Wyniki aukcji mogą w krótkim terminie ustalić kierunek dla rynku.

Wiceminister finansów Leszek Skiba uważa, że deficyt sektora finansów publicznych w tym roku będzie zbliżony do 2,8% PKB. W jego ocenie w tym roku poprawa ściągalności podatków może przynieść budżetowi dochody wyższe niż 10 mld zł, które zaplanował rząd w ustawie budżetowej na ten rok. Skiba powiedział również, że rząd nie zamierza zmieniać prognoz makroekonomicznych i w kwietniowej Aktualizacji Planu Konwergencji przedstawi prognozy zapisane w ustawie budżetowej na 2017 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Promyk nadziei na rynkach

Odbicie giełd w USA w piątek wieczorem. Złoty zaczął odrabiać...

Złoty słabszy, zmiany w rządzie

Waluty CEE pod presją na początku tygodnia. Polskie obligacje stabilne...

MF wpłynęło na umocnienie złotego pod koniec roku?

MF i BGK wpłynęły na PLN pod koniec 2017...

Studencie, poznaj 3 błędy, których będziesz żałować po studiach

Według raportu Job Square, w 2016 roku prawie połowa...