Słowacki według Krzysztofa Rutkowskiego (wideo)

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na kolejną odsłonę cyklu „Teatr i Rozmowa”. 23 lutego odbędzie się spotkanie z dr. hab. Krzysztofem Rutkowskim, poświęcone twórczości Juliusza Słowackiego.

Dr hab. Krzysztof Rutkowski jest historykiem literatury romantycznej, tłumaczem, dziennikarzem oraz eseistą. Urodził się w 1953 roku w Warszawie. Przez siedem lat pracował na wydziale polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie uzyskał doktorat. W roku 1984 wyjechał do Francji. Nad Sekwaną pracował m.in. jako paryski korespondent Radia Wolna Europa oraz dziennikarz Radia France International. W Paryżu współpracował także z Uniwersytetem Paris VIII, z Instytutem Katolickim, z Centre du Dialogue księży Pallotynów, z „Kulturą“ oraz z Instytutem Literackim Jerzego Giedroycia. Prowadził „Kontakt Literacki i Artystyczny“, dodatek do miesięcznika „Kontakt“.

W 1989 roku za swoją pracę literacką otrzymał prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Następnie regularnie wysyłał z Paryża do Polski teksty eseistyczne, publikowane Gazecie Wyborczej oraz Rzeczpospolitej. Habilitował się w Instytucie Badań Literackich rozprawą o związkach Adama Mickiewicza z Kołem Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego. Kilka lat temu wrócił do Polski, by wykładać na elitarnym Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego.

Obecnie czas swój dzieli między Warszawę i Paryż. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Collegium Invisibile. Swoją przygodę z pisarstwem zaczął od krytyki literackiej i akademickiej refleksji o literaturze, jednak od samego początku ambicją Krzysztofa Rutkowskiego było znalezienie bardziej przystępnej formy wypowiedzi łączącej zalety prozy artystycznej, eseju i rozprawy naukowej.

Wychodząc z tych samych założeń, podczas pracy w Radiu Wolna Europa oraz w Radiu France International wypracował wyjątkową formę radiowego eseju.

– Prof. Krzysztof Rutkowski jest rzadkim połączeniem wszechstronnego naukowca oraz błyskotliwego artysty. Nie tylko jego eseje, ale także każde publiczne wystąpienie staje się niezwykle barwną intelektualną przygodą, łączącą głęboką erudycję z hipnotyzującym retorycznym talentem. Znaczną część życia poświęcił odkrywaniu pasjonujących i zapomnianych lub niezrozumianych epizodów polskiego romantyzmu. Przekonamy się jaką opowieścią zaskoczy nas w Białymstoku – mówi Konrad Szczebiot, Kierownik Literacki Teatru Dramatycznego.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny. Początek o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej.

Dodaj komentarz