Reklama

„Trzy odsłony namiętności” Walentyny Igoszyny w OiFP

Data:

- Reklama -

Gwiazdą piątkowego koncertu „Trzy odsłony namiętności”, który odbędzie się 3 marca o godz. 19.00 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej w Białymstoku, będzie Valentyna Igoszyna.

W wieku zaledwie 14 lat  zdobyła w 1993 roku I nagrodę w Konkursie „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, w 1997 – I nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie, następnie w 2003 r. została finalistką Konkursu Królowej Elżbiety w Brukseli oraz laureatką II nagrody w Konkursie José Iturbi w Walencji (Hiszpania) w 2006. Była finalistką warszawskiego Konkursu Chopinowskiego w 2000, w którym uzyskała I wyróżnienie. Występuje na estradach renomowanych festiwali i w najsłynniejszych salach Europy.

– Kilkakrotnie z nią występowałem, m.in. z I, CULTURE Orchestra, i za każdym razem byłem pod wrażeniem jej talentu – opowiada o pianistce Paweł Kotla, kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent OiFP. – Uważam, że nie ma na świecie pianisty, który wykonałby „Rapsodię na temat Paganiniego“ Sergiusza Rachmaninowa lepiej niż ona – dodaje.

W Białymstoku Walentyna Igoszyna zaprezentuje właśnie ten utwór, którym Rachmianinow, znakomity kompozytor, dyrygent i pianista, nazwany „ostatnim Mohikaninem rosyjskiej muzyki”, złożył hołd włoskiemu wybitnemu kompozytorowi – wirtuozowi oraz Symfonię d-moll Césara Francka oraz poemat symfoniczny „Don Juan” Richarda Straussa. Artystce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod batutą Pawła Kotli.

KONCERT SYMFONICZNY TRZY ODSŁONY NAMIĘTNOŚCI ODBĘDZIE SIĘ 3 MARCA 2017, Sala koncertowa | ul. Podleśna 2 | godz. 19.00

W programie: Richard Strauss (1864–1949) – Poemat symfoniczny „Don Juan” op. 20; Sergiusz Rachmaninow (1873–1943) – Rapsodia na temat Paganiniego op. 43; César Franck (1822–1890) – Symfonia d-moll.

Wystąpią:

Walentina Jewgiejewna Igoszyna, ros. Валентина Евгеньевна Игошина (ur. 4 listopada 1978 w Briańsku) – rosyjska pianistka klasyczna. Walentina Igoszyna urodziła się w rodzinie muzyków. Jej matka była nauczycielką gry na fortepianie. Walentina pierwsze lekcje muzyki pobierała w domu – już w wieku czterech lat. W wieku dwunastu lat zamieszkała w Moskwie. Uczyła się w Moskiewskiej Centralnej Szkole Muzycznej oraz w Moskiewskim Konserwatorium Narodowym. Jej nauczycielami byli Siergiej Dorenski i Łarisa Diedowa. W 1993 r., w wieku zaledwie 14 lat, zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy. W 1997 zdobyła pierwszą nagrodę w Konkursie Pianistycznym im. Siergieja Rachmaninowa w Moskwie. Jako solistka występowała ze słynnymi orkiestrami, m.in. London Philharmonic Orchestra, Melbourne Symphony Orchestra oraz BBC Scottish Symphony Orchestra. Źródło: Wikipedia.pl

Na zdj. Paweł Kotla, źródło: oficjalna strona artysty – www.pavelkotla.co.uk

Paweł Kotla (dyrygent), absolwent dyrygentury Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina (R. Dudek, B. Madey), muzykologii Uniwersytetu w Oksfordzie (A. Parrott) i kursów mistrzowskich w Wiedniu, Sienie, Innsbrucku oraz u legendarnego prof. J. Panuli. Od 1997 r. mieszka w Londynie, gdzie był m.in. dyrygentem London Symphony Orchestra. Twórca i pierwszy szef artystyczny I, CULTURE Orchestra, oficjalnej orkiestry polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Asystent światowej klasy dyrygentów (Sir C. Davis, V. Gergiev, Sir S. Rattle, Sir N. Marriner, Y. Temirkanov). W latach 1996–1998 dyrektor artystyczny Oxford University Philharmonia, 1997–1998 dyrygent przy słynnym Wydziale Operowym Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Dyrygował niemal wszystkimi polskimi filharmoniami. Juror Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego i konkursu Młody Muzyk Roku Eurowizji. W 2016 roku otrzymał Złotą Odznakę Gryfa Zachodniopomorskiego. Od 2016 roku kierownik artystyczny i pierwszy dyrygent Opery i Filharmonii Podlaskiej.

Aby wygrać podwójne zaproszenie na koncert w OiFP w Białymstoku, wystarczy odpowiedzieć poprawnie na pytanie: Ile razy w ostatnich kilku latach Valentina Igoshina koncertowała wraz z Pawłem Kotlą w Polsce? Odpowiedzi prosimy przesyłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Zaproszenie wygrywa osoba, która poprawnej odpowiedzi udzieli najszybciej. Zwycięzcę o zasadach odbioru nagrody poinformujemy w mailu zwrotnym. KONKURS ROZSTRZYGNIĘTY!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Rail Baltica – coraz bliżej wygodnych podróży z Białegostoku i Łap

Szybkie i bezpieczne podróże pociągiem oraz lepszy dostęp do...

Utwory Fryderyka Chopina zabrzmią podczas inauguracji 16. sezonu Filharmonii Suwałk

Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w...

Koncert „Duety na dwa flety” w OiFP

W piątkowy wieczór przy Podleśnej w Białymstoku Orkiestrę Opery...

Z regionu: Zbuduj niesamowitą maszynę i wygraj indeks na Politechnikę Białostocką

Liczą się kreatywność, ciekawe zastosowania zasad fizyki oraz pasja...