Nowy autobus zawiezie pracowników do fabryki Forte

autobus, Suwałki, Mercedes

Prawdopodobnie jeszcze w tym roku suwalska spółka PGK kupi nowy autobus przegubowy. Przez najbliższe 3 tygodnie na ulicach Suwałk testowany będzie 12-metrowy pojazd marki Mercedes. W kolejce czeka jeszcze Solaris.

Dariusz Przybysz, prezes PGK podczas dzisiejszej konferencji prasowej poświęconej prezentacji Mercedesa podkreślił, że tabor pojazdów komunikacji miejskiej został odnowiony na przełomie 2009-2010 roku. Kolejny projekt wymiany pojazdów zakłada, że do 2026 roku mieszkańcy będą korzystać z jeszcze nowszych autobusów. Ich zakup uzależniony jest jednak od poziomu środków własnych spółki, wsparcia z budżetu miasta lub dofinansowania zewnętrznego. Warto przypomnieć, że miasto już teraz dokłada do komunikacji miejskiej około 5 mln złotych rocznie.

Prezes PGK przyznał, że plany zakupu 18-metrowego pojazdu przegubowego związane są z realizacją nowych inwestycji w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, m.in. zakładów Forte – Tanne. Pracownicy, którzy zostaną tam zatrudnieni, będą przecież korzystać z komunikacji miejskiej.

Wybór marki autobusu zależy od tego, jak poszczególne pojazdy sprawdzą się na różnych liniach w mieście. Analiza wad i zalet przewidziana jest również dla autobusu Solaris, który pojawi się w Suwałkach w maju.

Mimo że aspekt ekonomiczny będzie dominował przy wyborze autobusu, przedstawiciele PGK biorą pod uwagę również zakup pojazdów z napędem elektrycznym lub hybrydowym. Ich cena jest wyższa, jednak trendy komunikacyjne w polskich miastach i krajach zachodnich wskazują, że rośnie zainteresowanie tego typu rozwiązaniami.

Więcej o testowanym autobusie:

Fot. Niebywałe Suwałki – Marcin Tylenda

1 KOMENTARZ

Dodaj komentarz