Urządzamy sypialnię – jak zrobić to kompleksowo?

salon, meble

Ceny mieszkań i domów sprzed kilku lat wydają nam się idealne, choć wówczas wcale tak nie uważaliśmy. Z tą samą nostalgią wspominamy zresztą ceny benzyny, która kosztowała przecież o połowę mniej. Nie przeszkadza nam to jednak ani udawać się na dalekie wycieczki samochodem, ani brać kredytu mieszkaniowego.

Chcemy podróżować wygodnie, chcemy też wygodnie mieszkać. Jeśli już kupujemy własne cztery kąty, to powinny mieć one jak najwięcej pokoi, aby można je było dowolnie zagospodarować np. na sypialnię. Sypialnia to przestrzeń na wskroś prywatna, więc nie musimy właściwie dzielić się jej aranżacją z nikim poza partnerem lub partnerką. Łatwiej jest więc opracować projekt, który będzie komfortowy i przyjazny, ale czy na pewno? Nie każda sypialnia jest na tyle duża, by połączyć ją z garderobą i czasem trzeba sporo się napocić nim znajdziemy łóżko idealnie – ale po kolei.

Umeblowanie

Wszystko zależy oczywiście od wielkości pomieszczenia, ale niemal zawsze projektowanie sypialni wiąże się z umieszczeniem w niej kilku podstawowych mebli. Są to: szafa, stoliki nocne, szafa oraz toaletka. Dwa pierwsze elementy to prawdziwe minimum, zwłaszcza jeśli lubimy sobie poczytać przed snem. Szafa i toaletka to właściwie dodatki, pozwalają znacznie oszczędzić miejsce i przechowywać wszystkie prywatne rzeczy, więc na pewno nie można uznać ich za zbędne. Gdy rozlokujemy te cztery elementy, a zostanie nam jeszcze sporo miejsca, to czasami warto zainwestować również w komodę z szufladami. Dla kinomanów przyda się też TV (zwykły, 32 calowy, bo przecież najbardziej reprezentacyjny jest w salonie).

Najważniejszy jest dobry plan

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko, więc to od niego powinniśmy zacząć planowanie przestrzeni. Jeśli wciąż wahamy się co do finalnego stylu, wybierzmy model uniwersalny, z drewnianą ramą – dla tych, którzy mają już sprecyzowane wymagania zostaje równie dużo opcji tapicerowanych, z oświetleniem LED itd. Opcji jest wiele. Nowoczesna aranżacja wcale nie jest dziś tak oczywista, gdyż równie często możemy spotkać się z propozycjami w stylu retro, rzeźbionymi, z baldachimem. Kiedy już mamy 100% pewności co do łóżka, możemy ze spokojem i czystym sumieniem wybierać resztę umeblowania i elementów aranżacji.

Nie zapomnij o klimacie i komforcie

„Czyńcie sobie warunki, w których najlepiej będzie się wam spało” – taki napis powinien znaleźć się zarówno w każdym sklepie z meblami do tego pomieszczenia, jak i w domu, gdzie sypialnia oddaje swoim użytkownikom nieocenione usługi. To, że coś jest modne, nie znaczy wcale, że będzie komfortowe, dlatego zapomnij o zdaniu innych (poza osobą, z którą będziesz dzielić sypialnię) i stwórz swój mały raj na ziemi.

Łatwiej to osiągnąć, gdy:
– pomalujemy ściany na delikatne, pastelowe i stonowane kolory,
– dodatki, które wybierzemy będą subtelne i nieliczne,
– połączymy odcienie bieli, błękitu i koloru szarego (zgodnie z nowoczesnymi projektami),
– ustawiamy łóżko bokiem do okna (najlepiej z roletami lub żaluzjami),
– zapewniamy pomieszczeniu dobry dopływ światła naturalnego,
– stawiamy na delikatne sztuczne oświetlenie (w końcu to przestrzeń relaksu, a nie pracy),
– zainwestujemy w lampki nocne, które łatwo można regulować i które pozwalają na zabranie laptopa do łóżka, czy poczytanie książki dla relaksu.

Dziękujemy portalowi Blog-OMeblach.pl za współpracę merytoryczną.

1 KOMENTARZ

  1. Dla mnie jeżeli chodzi o urządzanie sypialni to najważniejsze jednak było odpowiednie dobranie materaca, bo wystrój wystrojem ale to jest jednak w sypialni kwestia kluczowa, co prawda materace potrafią słono kosztować ale ja bardzo dobry z janapolu znalazłam w krodi (mam ten ariadna) i wypoczynek na nim jest bardzo komfortowy i rano wstaję z nową energią do działania

Dodaj komentarz