Zalew Arkadia: Budowa pomostu już trwa

Drewniany pomost o długości 80 metrów i szerokości 3,5 metra, posadowiony na drewnianych palach  i oświetlony, będzie gotowy już na początku maja. Wyspa na Zalewie Arkadia, do której pomost ma prowadzić, również przejdzie metamorfozę.

Wykonawca inwestycji zadeklarował ukończenie prac o 3 tygodnie wcześniej niż zakładał termin określony w przetargu (była to data 31 maja). Można więc założyć, że już za miesiąc pomost zostanie udostępniony mieszkańcom. Budowa „kładki” łączącej brzeg zalewu „Arkadia” z wyspą została wyceniona w przetargu przez firmę Danbud na około 289 tys. zł.

To nie jedyna zmiana, która ma być wprowadzona na tym obszarze. Jeszcze w tym sezonie zostanie opracowana i zrealizowana koncepcja architektoniczna zagospodarowania wyspy na Arkadii. Pojawią się tam ławeczki przy nowo wytyczonych alejkach, będą też leżaki, zostanie nasadzona roślinność.

W tej chwili nad Zalewem Arkadia obowiązuje zakaz połowu i zanęcania ryb oraz zakaz dokarmiania ptactwa. W sezonie wakacyjnym wciąż będzie obowiązywać zakaz kąpieli. Sytuacja związana jest z planowanym oczyszczeniem Zalewu Arkadia. Badania prowadzą eksperci z UWM w Olsztynie. Informacje o stanie czystości wody wraz z dokumentami niezbędnymi do pozyskania pozwoleń na przeprowadzenie procesu oczyszczania mają być gotowe w połowie roku. Po uzyskaniu odpowiednich ekspertyz zapadną decyzją dotyczące szczegółów. Koszt operacji został oszacowany na 1 mln złotych. Nie jest wykluczony, że kwota będzie znacznie wyższa.

Fot. Niebywałe Suwałki

Dodaj komentarz