XVIII Letnia Filharmonia „Aukso” gościć będzie na Suwalszczyźnie w dniach 30 lipca – 3 sierpnia. Wraz z Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy melomani świętować będą jubileusz 80-lecia kompozytora Zygmunta Koniecznego. A to nie wszystko, co znajdzie się w tegorocznym programie festiwalu.

30 lipca Filharmonię „Aukso” zainauguruje koncert dedykowany pamięci zmarłego artysty = rzeźbiarza Alojzego Nawrata. W programie tegorocznego wydarzenia znajdą się 3 koncerty orkiestrowe, 2 koncerty kameralne oraz wydarzenia towarzyszące (spotkanie z Zygmuntem Koniecznym, wieczór pieśni, warsztat jogi). „Aukso” w tym roku spotkać będzie można w Suwałkach, Gawrych Rudzie, Maćkowej Rudzie i Folwarku Hutta. Szczegóły wydarzenia wkrótce na naszej stronie.

Na zdj. Karol Kozłowski, fot. Romana Kochanowski, źródło: karolkozlowski.eu

Rys klasyczny Letniej Filharmonii nada podczas najbliższej edycji tenor Karol Kozłowski. To absolwent Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie dra Stanisława Daniela Kotlińskiego (dyplom z wyróżnieniem) oraz Wydziału Rzeźby warszawskiej ASP. Uczestniczył w kursach mistrzowskich Ryszarda Karczykowskiego, Rolando Paneraia, Salvatore Fisichellego, Sylvii Geszty, Heleny Łazarskiej i Claudia Desderiego. Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Hariclea Darclèe (Rumunia, 2005). Nominowany do Paszportu Polityki 2013 w kategorii: muzyka poważna oraz, wraz z pianistką Jolantą Pawlik, do nagrody Fryderyk 2013 w kategorii: muzyka kameralna (za rejestrację cyklu pieśni F. Schuberta Die schöne Müllerin dla wytwórni DUX w roku 2012). Występował na scenach m. in.: wersalskiego Théâtre Montansier (Oebalus w Apollu i Hiacyncie W. A. Mozarta), Łotewskiej Opery Narodowej w Rydze (Almaviva w Cyruliku sewilskim G. Rossiniego), Staatstheater am Gärtnerplatz w Monachium (Lindoro we Włoszce w Algierze G. Rossiniego) i Opery Kijowskiej (Edrisi w Królu Rogerze K. Szymanowskiego). Głos artysty stał się również inspiracją dla wybitnego kompozytora muzyki współczesnej Pawła Mykietyna, który w swoim najnowszym dziele – operze Czarodziejska góra – powierzył mu rolę Settembriniego. Prapremiera, w reżyserii Andrzeja Chyry miała miejsce na poznańskim Międzynarodowym Festiwalu Malta 2015. Z „Aukso” Kozłowski współpracował już wcześniej.

Kolejną osobowością, która stworzy klimat muzyczny „Aukso” na Suwalszczyźnie, będzie wiolonczelista Dominik Połoński, artysta niebywały, reprezentujący nurt współczesny, grający na instrumencie jedną ręką. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Stanisława Firleja oraz Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie. Brał udział w kursach mistrzowskich w Londynie, Berlinie, Los Angeles. Zwycięzca VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiolonczelowego im. Dezyderiusza Danczowskiego w Poznaniu (1997). Laureat kilkunastu konkursów, w tym sześciu międzynarodowych – m.in. zdobył pierwszą nagrodę w Yamaha Music Foundation of Europe (1998), Międzynarodowym Konkursie Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (2000), New Talent International Competition w Bukareszcie (2002). Laureat Paszportu Polityki w 2002 roku. Był członkiem Polskiej Orkiestry Festiwalowej Krystiana Zimermana, z którą odbył światowe tournee. W maju 2004 Dominik Połoński ciężko zachorował, co zmusiło go do zarzucenia działalności artystycznej. Po długiej rehabilitacji powrócił na scenę 18 stycznia 2009, dokonując w Warszawie, z towarzyszeniem Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Łukasza Borowicza, prawykonania Koncertu wiolonczelowego na prawą rękę Olgi Hans, która napisała ten utwór specjalnie dla niego.

Na zdj. Zygmunt Konieczny, źródło: www.zygmuntkonieczny.art.pl

Główną postacią tegorocznej Letniej Filharmonii „Aukso” będzie kompozytor, Zygmunt Konieczny, z którym suwalska publiczność spotka się w trakcie wydarzenia. W wykonaniu orkiestry wysłuchamy utworów znanych z filmów i spektakli w opracowaniu instrumentalnym. Zygmunta Koniecznego nie trzeba przedstawiać – wystarczy wspomnieć tylko niektóre z jego dokonań: w 1959 r. debiutował w słynnym kabarecie literackim „Piwnica pod Baranami” ; tworzył muzykę do tekstów wybitnych poetów polskich i obcych, interpretowanych przez wielu wykonawców, z których najbardziej znana jest Ewa Demarczyk; napisał muzykę do bardzo wielu spektakli: do najgłośniejszych należą: K. Swinarskiego „Sen nocy letniej”, „Dziady”, „Wyzwolenie”, w reżyserii A. Wajdy „Biesy”, „Noc listopadowa”, „Dybuk”, „Klątwa”, w reżyserii J. Jarockiego „Wiśniowy sad”, „Portret”, „Mewa”, w reżyserii T. Łomnickiego „Do piachu”, „Affabulazione”, w reżyserii K. Nazara „Hamlet”, „Nie – Boska Komedia”, w reżyserii J. Englerta „Mistrz i Małgorzata”, „Wniebowstąpienie”, w reżyserii M. Grabowskiego „Opis obyczajów”; jest twórcą muzyki do ponad stu filmów fabularnych, telewizyjnych i krótkometrażowych.

Niezwykłą dawką energii i pozytywnej radości zaskoczy w tym roku zespół „Zakopower”, czyli folkowa „dusza” obleczona rockowym „ciałem”. Grupa od lat obecna na scenie muzycznej w kraju i za granicą koncertowała m.in. w: Ostrawie, Rudolstad, Eurocultured w Manchesterze, w Petersburgu oraz na węgierskim Sziget Festiwal. Zakopower odwiedził podczas tras klubowych również: Indie (Mumbaj), Maroko, Węgry (Budapeszt A38 ), Włochy, Niemcy (Kolonia, Berlin, Oberhausen), odwiedziła Chorwację (Zagrzeb, Mocvara), Belgię (Bruksela, Ancienne Belgique ), Litwę (Wilno), Białoruś (Mińsk, Grodno), Ukrainę (Winnica), Rosję (Petersburg), USA (Chicago, Nowy Jork, New Jersey), Kanadę (Toronto), a w 2010 roku uczestniczyła w Nigel Kennedy’s Polish Weekend Londynie w prestiżowej sali Queen Elizabeth Hall Southbank Centre. Zespół „Zakopower” koncertował nawet w Chinach. W kwietniu 2017 roku miała miejsce premiera kolejnego albumu zespołu, nagranego w kooperacji z Atom String Quartet. „Zakopower” to laureat wielu nagród, m.in. 4 „Fryderyków” (2008, 2012).

Na podst. informacji promocyjnych artystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ