Intensywny weekend kolarzy MTB Suwałki

W miniony weekend kolarze MTB Suwałki ścigali się w miejscowościach oddalonych od siebie o 250 km – mowa o mazurskim Węgorzewie i podlaskiej Narewce. Sobotni wyścig w Węgorzewie zaliczał się do cyklu Mazury MTB, a niedzielne zawody w Puszczy Białowieskiej to wydarzenie organizowane przez Maratony Kresowe. W obu startach zawodnicy MTB Suwałki pokazali klasę.

Autorzy: Anna Pietkiewicz, Piotr Wasilewski

Sobotnie zawody w Węgorzewie nosiły nazwę Wyzwanie Mamerta – wyścig prawie w całości poprowadzony po krętych szutrach wijących się nad jeziorem Mamry. Kilka ciekawych odcinków leśnych poprowadzono po singlach i duktach leśnych Nadleśnictwa Borki. Bardzo szybka i stosunkowo płaska trasa była wyzwaniem ze względu na tempo, które trzeba było utrzymywać przez cały wyścig. Unoszący się spod kół kurz również stanowił dodatkowe utrudnienie. Średnia prędkość wyniosła ponad 25 km/h! Start i metę zlokalizowano przy EkoMarinie na Bulwarze Loir Et Cher w samym centrum Węgorzewa. Przez cały wyścig utrzymała się piękna, aczkolwiek momentami bardzo gorąca pogoda. Niestety na koniec ścigania zaczęło padać i taka aura utrzymywała się przez całą dekorację.

Zawodnicy Klubu MTB Suwałki startowali na dwóch dystansach tj. Hobby o długości 25 km oraz Półmaraton, gdzie mieli do przejechania 2 rundy, czyli 50 km. Na dystansie Hobby srebrne medale w swoich kategoriach zdobyli: Małgorzata Walendzewicz oraz Andrzej Bąkała. Bardzo blisko podium była Mirosława Żebrowska, która zajęła 4. miejsce, a pierwszą dziesiątkę w swojej kategorii zamknął Tomasz Modzelewski.

W Półmaratonie największy sukces osiągnęła Klaudia Ostrowska, wygrywając cały wyścig i zwyciężając tym samym w swojej kategorii. Dużym osiągnięciem może się także pochwalić inna zawodniczka MTB Suwałki – Anna Pietkiewicz, która zajęła 2. miejsce w swojej kategorii. Brązowy medal zdobył Sylwester Szymański. Dobry wynik osiągnął Antoni Wincza, zajmując 6. miejsce.

Niedzielne zawody w Narewce wszyscy kolarze opisywali w trzech słowach: błoto, błoto, błoto. Ulewa sprawiła, że najszybsza trasa w całym cyklu Maratonów Kresowych poprowadzona po leśnych ścieżkach Puszczy Białowieskiej stała się pełna kałuż i wspomnianego błota. Rok wcześniej najszybsi osiągali średnią prędkość wynoszącą ponad 30 km/h. Tym razem zwycięstwo w wyścigu dawała jazda ze średnią prędkością 25 km/h. Kolarze MTB Suwałki mogą jednak zaliczyć ten wyścig do udanych.

Na dystansie Maraton (58 km) srebrny medal w kategorii M6 zdobył Sylwester Szymański. W Półmaratonie (29 km) pierwsze miejsce w kategorii Fit K5 zajęła po raz kolejny Małgorzata Walendzewicz. Srebrne medale zdobyli Andrzej Bąkała oraz Krzysztof Stankiewicz. Brąz w kategorii najbardziej doświadczonych zawodników wywalczył Dariusz Klin. Warto podkreślić dobra jazdę nowego zawodnika z Suwałk – Jakuba Budzińskiego, który był czwartym najlepszym Juniorem Młodszym. Piąty Junior to Jakub Jeromin. Na dystansie MINI trzecie miejsce zajął Mikołaj Szeliga.