Reklama

Midicentrum ma już dwa lata

Data:

- Reklama -

Dwa lata działalności Midicentrum można podsumować statystyką. Można mówić o 30 tysiącach klocków LEGO, robotach i iPadach, o dziesiątkach tysięcy odwiedzających. Ale nic tak nie pokaże sensu działania tego oddziału suwalskiej biblioteki jak historia dziecka.

Autor: Wojciech Pająk

Sens działania

W Midicentrum zabawa i nowoczesne technologie służą, dość dyskretnie, istotniejszemu celowi: wykształceniu bardzo kompetentnych młodych ludzi. Za każdym ze stałych bywalców jest jakaś historia. Jedną z nich jest historia Jasia Malinowskiego, który jesienią 2015 r. przyszedł z mamą na Familijną Sobotę – wolne, rodzinne zajęcia w Midicentrum.

Odkryć siebie w działaniu

Miał wtedy 7 lat i był bardzo nieśmiały. Był raczej typem odludka i unikał obcych. Pierwszego dnia korzystał z gier i łamigłówek na multimedialnych urządzeniach KFirst pod opieką mamy. Lubił zagadki logiczne i bardzo mu się to spodobało. Mama zapisała go więc na zajęcia z robotyki, które były w popołudniowej ofercie instruktorów Midicentrum. Jaś przez parę miesięcy z klocków lego WeDo konstruował pojazdy i tak go to wciągnęło, że nie wyobrażał sobie, że odpuści kolejny cykl zajęć – tym razem o zwierzętach. Gdy nauczycielka w szkole zaproponowała wyjście do MidiCentrum na zajęcia z kreatywności, był już tam przewodnikiem swoich kolegów. Ale na początku miał trudności ze stworzeniem choćby pszczoły z klocków lego, gdy miał ją wymyślić. Wolał instrukcje. Z czasem jednak zaczął nawet w domu tworzyć własne pojazdy z klocków.

Dojrzewanie do (współ)tworzenia

W ciągu półtora roku stał się bardzo kreatywnym i wytrwałym konstruktorem i nabrał pewności siebie. Manualna sprawność, którą poczuł we własnych rękach oraz sprawczość, którą daje zabawa robotami sprawiły, że i inne aspekty życia wydały mu się bardziej osiągalne, dostępne i „proste w obsłudze”. Przede wszystkim otworzył się na kontakt z innymi. Dzięki metodzie pracy w parach stosowanej w Midicentrum nauczył się wspierać innych w tym, co już umie i czerpać ze wspólnych doświadczeń. Inteligencja, z którą przyszedł na zajęcia, żeby robić roboty, nie stała się barierą oddzielającą go od reszty dzieci (to częsta przypadłość naukowców), ale okazała się potencjałem, którym może dzielić się z innymi.

Dobry start

To połączenie kompetencji Jasia – zadatków na przyszłego kreatywnego inżyniera oraz umiejętności społeczne, interpersonalne, zwłaszcza komunikacja międzyludzka, to najlepszy potencjał, z jakim Jaś może startować w dorosłe życie.

Jak komentuje na Facebooku pobyt w Midicentrum Marlena Radzewicz, mama Kuby i Kacpra: „Super miejsce gdzie dzieci mogą w ciekawy sposób spędzić czas, kreować wymarzony świat, to miejsce nauki przez zabawę . Zatem przyjemne i pożyteczne, a chyba większość znajdzie coś dla siebie.”

Zajęcia w Midicentrum są przeznaczone dla grup zorganizowanych (wtorek – piątek): szkół, przedszkoli i świetlic, oraz indywidualnych uczestników (popołudnia od poniedziałku do piątku oraz soboty). Z oferty mogą korzystać nie tylko uczniowie, ale także osoby dorosłe, zainteresowane np. kursami językowymi. Zajęcia sobotnie są już tradycyjnie propozycją integrowania rodziny wokół wspólnej nauki i zabawy.

Nowością są Poniedziałkowe Rozmaitości – cotygodniowe spotkania i warsztaty autorskie instruktorów Midicentrum. Pierwsze pt. „O dzieciach cyfrowej rewolucji – Midispotkanie dla rodziców” poprowadzą Magdalena i Wojciech Pająkowie już 2 października o 17.15. Szczegóły: midicentrum.pl/o-dzieciach-cyfrowej-rewolucji-midispotkanie-dla-rodzicow

Midicentrum – Kreatywny Ośrodek Nauki i Technologii w Suwałkach jest interaktywną placówką dydaktyczną działającą w ramach Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach. Korzysta z nowoczesnych osiągnięć technologii informatycznych w celach edukacyjnych. Midicentrum rozpoczęło swoją działalność 9 września 2015 roku jako projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś- Ukraina 2007-2013. Białoruskim partnerem suwalskiej biblioteki jest Obwodowa Biblioteka Naukowa im. E. Karskiego w Grodnie. Głównym celem zajęć prowadzonych w Midicentrum jest rozwijanie umiejętności korzystania ze zdobyczy technologicznych oraz pobudzanie kreatywności i zespołowego działania. Pełna oferta Midicentrum na jesień 2017. Strona na Facebooku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Chciałabym zobaczyć wszystkie „światy”. Wywiad z Anetą Stabińską, fotografką z Sejn

Aneta Stabińska swoją wieloletnią pasję zmieniła w zawód, ostatnio...

Warszawa bez mięsa – czy Suwałki mogą być następnym miastem?

W ostatnich dniach głośno zrobiło się o raporcie organizacji...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...