Reklama

Nowy rozkład ZKM ocenią suwalczanie

Data:

- Reklama -

 

Elektroniczny system zarządzania komunikacją miejską już działa. Od 1 września podróżnych korzystających z autobusów ZKM czekają kolejne zmiany. Nie tyle o podwyżkę cen biletów tu chodzi, bo o niej mówi się już od dawna, ile o nowe połączenia oraz modyfikację istniejących.

– W ubiegłym roku zaangażowaliśmy zewnętrzną firmę, która miała zaproponować sposób optymalizacji komunikacji miejskiej – twierdzi prezydent Suwałk. Czesław Renkiewicz podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami mówił także o wprowadzeniu nowego układu połączeń komunikacyjnych. Chodzi o to, by ZKM nie generował niepotrzebnych kosztów. Janusz Krzyżewski, prezes PGK w Suwałkach, opierając się na wyliczeniach specjalistów, poinformował, że 46 proc. kosztów ZKM pokrywają wpływy ze sprzedaży biletów, pozostałe 4 mln złotych co roku dokłada miasto, a więc również i ci suwalczanie, którzy autobusami na co dzień nie jeżdżą. Optymistyczne dane wskazują, iż z transportu miejskiego korzysta co 6 mieszkaniec Suwałk.

Przedstawiciele ratusza i PGK-u mają pomysł na zoptymalizowanie działania przewozów autobusowych. – Nowy rozkład odpowiada na wyzwania wynikające z rozwoju miasta, a także respektuje interesy pasażerów – sądzi Krzyżewski. Dzięki planowanym zmianom w dzień roboczy (w godz. 6.00 – 18.00) autobusy z centrum miasta (Park M. Konopnickiej) w kierunku Osiedla Północ będą odjeżdżać średnio co 5 minut. Kolejne istotne zmiany polegać będą na włączeniu ul. Noniewicza do większości linii komunikacyjnych, minimalizując tym samym częstotliwość przejazdów ulicą Kościuszki, a także na włączeniu przystanku przy Centrum Handlowym Plaza Suwałki do większości linii komunikacyjnych. Szczegółowe informacje można sprawdzić na stronie – www.pgk.suwalki.pl/mapka-v2/

Na tym nie koniec zmian. Wkrótce w kioskach pojawią się nowe, droższe bilety z „ulepszoną” szatą graficzną, a na przystankach będą dostępne wizualizacje komunikacji miejskiej – z trasą i czasem przejazdu autobusu pomiędzy przystankami.

Ten etap zmian był możliwy do zrealizowania dzięki projektom i dofinansowaniu unijnemu, o czym przypomniał Łukasz Kurzyna. Zastępca prezydenta mówił o kosztach odnowienia taboru, remoncie zatoczek autobusowych oraz budowie nowych wiat przystankowych. W ciągu kilku ostatnich lat przy wsparciu Unii Europejskiej Suwałkom udało się zrealizować projekty o łącznej wartości przekraczającej 31 mln złotych.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Czesław Renkiewicz podsumował kampanię i zaapelował o udział w II turze wyborów

Czesław Renkiewicz, kandydat na prezydenta Suwałk z komitetu "Razem...

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Prezydent Suwałk obiecuje utrzymanie niskich cen za ciepło

146 mln zł kosztować będzie budowa nowych kotłów parowych...