Raczki według młodych

9
339
Raczki według młodych Niebywałe Suwałki 2

Szóstka przyjaciół opowiada o swojej miejscowości i planach na przyszłość. O tym, że czasem zmagają się z kompleksem prowincji czy brakiem dostępu do teatru i basenu, ale też o tym, że w Raczkach przeżyli ważne chwile swojego życia. To właśnie film dokumentalny „Tu Gdzie Jestem”, zrealizowany w ramach warsztatów filmowych podczas VI edycji festiwalu „Oj Wiosna, Ty Wiosna” w czerwcu 2011 roku i zaprezentowany w ostatnią sobotę – 29 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Raczkach.

Zdjęciami i montażem zajął się Kuba Pietrzak. Reżyser filmu zdecydował, że wkraczającym w dorosłe życie mieszkańcom Raczek zada trzy pytania. Młodzi ludzie opowiadali za co kochają to miejsce, za co go nienawidzą i jak widzą przyszłość Raczek w perspektywie 10 lat. Diagnozę, która dzięki temu powstała, podsumowała Stanisława Czuper, przedstawicielka starszego pokolenia z Wysokiego, znana ludowa pieśniarka.

Każdy dokument wymaga pewnego rodzaju ekshibicjonizmu, nie inaczej było i w tym przypadku. Młodzi ludzie bardzo prawdziwie opowiadali o bolączkach małego miasta, o braku perspektyw. Jedna z bohaterek chce związać swoje życie z teatrem, inna marzyła, by zostać zawodową pływaczką, ale brak basenu i problem z dotarciem do Suwałk, rozwiały nadzieję na karierę sportową. Tylko jeden bohater filmu chciałby wrócić do Raczek. Wszyscy pozostali nie widzą szans na budowanie przyszłości na peryferiach.

Inny punkt widzenie prezentuje Stanisława Czuper. Starsza pani urodziła się we wsi niedaleko Raczek, tam wyszła za mąż i wychowała dzieci. Żałuje, że nigdy nie nauczyła się grać na akordeonie. Jej opowieść jest klamrą łączącą wynurzenia młodych bohaterów. Przedstawicielka starszego pokolenia uważa, że wiele się zmieniło, ale głównie w mentalności ludzi, którzy coraz rzadziej ze sobą rozmawiają  i nie odwiedzają się tak często jak kiedyś.

Debiut młodych ludzi na ekranie został przyjęty gromkimi brawami. Za odwagę pochwalił ich także wójt gminy Raczki – Roman Fiedorowicz, który uczestniczył w pokazie premierowym filmu. Przedstawiciel samorządu uznał nawet, że film warto pokazać na sesji Rady Gminy, ponieważ opinie o Raczkach mogą wskazać urzędnikom i rajcom kierunki dalszego działania.

O filmie „Tu Gdzie Jestem” prawdopodobnie usłyszymy jeszcze nie raz. Kuba Pietrzak chciałby pokazać dokument podczas prezentacji konkursowych na kilku festiwalach.

Produkcja powstała przy wsparciu Stowarzyszenia „Krusznia”. W dokumencie wystąpili: Paulina Ewa Kulbacka, Arek Ostaszewski, Marcin Naruszewicz, Marta Naruszewicz, Mariusz Drażba, Ula Obuchowska oraz Stanisława Czuper.

Po premierze w GOK-u zagrał jeszcze zespół „Krasne” z Krasnopola. Publiczność usłyszała też muzykę i tańce szwedzkie w wykonaniu: Astrid Selling Sjöberg – skrzypce, Kristiny Borgehed – wokal oraz Gustava Nilsson – gitara. Tańce polskie zaprezentowała „Kapela w Składzie”.

Fot. Kadry z filmu, zdjęcia ze spotkania z bohaterami „Tu Gdzie Jestem”

Link do trailera filmu Tu Gdzie Jestem

9 KOMENTARZE

  1. […] Szóstka przyjaciół opowiada o swojej miejscowości i planach na przyszłość. O tym, że czasem zmagają się z kompleksem prowincji czy brakiem dostępu do teatru i basenu, ale też o tym, że w Raczkach przeżyli ważne chwile swojego życia. Zdjęciami i montażem zajął się Kuba Pietrzak. Reżyser filmu zdecydował, że wkraczającym w dorosłe życie mieszkańcom Raczek zada trzy pytania. Młodzi ludzie opowiadali za co kochają to miejsce, za co go nienawidzą i jak widzą przyszłość Raczek w perspektywie 10 lat. Więcej o filmie w artykule: Raczki według młodych. […]

Leave a Reply