Wierusz-Kowalski na ekranie. Powstaje film dokumentalny o twórczości malarza

2
196
Wierusz-Kowalski na ekranie. Powstaje film dokumentalny o twórczości malarza Niebywałe Suwałki 3

Picasso, Van Gogh, Matisse, Delacroix, Kahlo, Manet – wszystkim tym artystom zostały poświęcone filmy dokumentalne. Na przełomie roku także suwalczanie obejrzą obraz dotyczący twórczości jednego z najbardziej znanych przedstawicieli szkoły monachijskiej. Film o Alfredzie Wieruszu – Kowalskim jest inicjatywą podjętą przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach.

Czy Wierusz-Kowalski miał trudności ze sprzedażą swoich obrazów? Czy urodzonemu w Suwałkach artyście łatwo było odnaleźć się wśród nowych nurtów malarskich tamtego okresu? Na czym polega fenomen tego malarza? Jak jego sztuka funkcjonuje w świecie? Na te i inne pytanie ma odpowiedzieć film dokumentalny, który reżyseruje Beata Hyży – Czołpińska. Znana polska dokumentalistka już współpracuje z suwalskim muzeum. Ekipa w ostatni weekend zakończyła zdjęcia w Suwałkach.

Reżyser filmu szukała w mieście ducha tamtych czasów – wielokulturowości Suwałk z XIX wieku, która wpłynęła na wieloznaczeniowość obrazów wychodzących spod pędzla artysty. Hyży – Czołpińska chce, by film był próbą pokazania, dlaczego Wierusz-Kowalski jest twórcą wzbudzającym emocje, ale i próbą udowodnienia, że nie jest artystą zapomnianym.

Ekipa ma w sumie 15 dni na zebranie materiału do filmu. Oprócz Suwałk, w filmie zostaną pokazane Warszawa i Monachium – miejsca, które odegrały ważną rolę w życiu malarza. To projekt o tyle wymagający, że Beata Hyży – Czołpińska realizuje również inny dokument dotyczący rodziców, których dzieci umierają. Nagradzana wielokrotnie dokumentalistka stara się odpowiedzieć na trudne pytania: jak można żyć z wyrokiem śmierci i ile tak naprawdę warte jest życie.

Wieruszowy film może być odskocznią od tej pracy. Dokument powstaje dzięki Elizie Ptaszyńskiej z Muzeum Okręgowego. Kustosz Działu Sztuki najpierw otrzymała stypendium miasta na stworzenie scenariusza filmu, kolejnym krokiem było pozyskanie środków z Euroregionu Niemen. Całość prac ma kosztować około 183 tys. złotych. 15 proc. tej kwoty to wkład własny Muzeum Okręgowego.

Film nowoczesny i dynamiczny wymaga umieszczenia w nim nie tylko plenerów i obrazów, ale również wypowiedzi ekspertów z dziedziny sztuki i historyków. O Wieruszu-Kowalskim opowiedzą Sławomir Filipowicz, Andrzej Matusiewicz, Wojciech Misiukiewicz, a także kolekcjonerzy obrazów artysty, specjaliści od twórczości malarza z Polski, a także przedstawiciele domów aukcyjnych i współcześni artyści.

Zdjęcia do filmu zakończa się w listopadzie. Kolejnymi punktami w harmonogramie są montaż i tłumaczenie na język niemiecki, litewski i angielski. Eliza Ptaszyńska spodziewa się, że pokaz filmu dokumentalnego mógłby odbyć się na przełomie roku. Muzeum Okręgowe prowadzi również rozmowy intencyjne dotyczące wyemitowania dokumentu w TVP 1, TVP 2, TVP Kultura, TVP Polonia i Discovery.

Fot. Ekipa realizująca film o malarzu na ul. Kościuszki.

2 KOMENTARZE

Leave a Reply