Obserwator pogody i przemijania

0
262
Obserwator pogody i przemijania Niebywałe Suwałki 7

Andrzej Maciejewski od maja 2003 do maja 2004 fotografował jedno miejsce. W tym czasie obserwował zmiany pogody, oświetlenia i pór roku, a także ich wpływ na wygląd otaczającego świata. Jak wspomina – projekt był bardzo wymagający, w dodatku czasem bez pomocy suszarki do włosów nie mógł go kontynuować.

„Weather Report” to nowa wystawa dostępna w galerii „PAcamera”. 36 barwnych fotografii można oglądać w Regionalnym Ośrodku Kultury i Sztuki od piątku – 20 kwietnia. Urodzony w Polsce artysta, mieszkający na stałe w Kanadzie, był obecny podczas wernisażu. Przyjechał z Niemiec, gdzie wcześniej z nowym projektem „Garden of Eden” gościł w Museum fur Kunst und Kulturgeschichte w Dortmundzie. Suwałki były kolejnym przystankiem na jego trasie, ponieważ 21 kwietnia w Krakowie – w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay artysta miał otworzyć wystawę z nowym projektem. „Garden of Eden” to martwe natury. Ten cykl również dotyczy zmian i perspektywy postrzegania. To 24 fotografie nawiązujące do sławnych dzieł znanych malarzy. Prace Maciejewskiego przedstawiają jednak owoce kupione w supermarketach, w pewnym sense ustandaryzowane. To odpowiedź artysty na współczesny obieg dóbr i konsumpcjonizm.

Wystawa „Weather Report” to z kolei spojrzenie na upływ czasu i zmiany, z którymi wiąże się przemijanie. Aby wykonać 40 fotografii, z których 36 tworzy wystawę, Maciejewski musiał wcześniej zbudować małą budkę, chroniącą go przed warunkami atmosferycznymi. Była to konstrukcja oparta na idei camery obscury, która po założeniu filmu w specjalny uchwyt pod obiektywem, zmieniała się w aparat fotograficzny dość sporych rozmiarów. Artysta wykorzystał w projekcie również lustro, z którym miał najwięcej problemów zimą. – Zdarzało się, że jego powierzchnia zamarzała. Wtedy korzystałem z suszarki – wspomina z uśmiechem.

Tytuły fotografii zawierają informacje na temat warunków pogodowych panujących w małej miejscowości Moscow w kanadyjskim Ontario w dniu wykonywania zdjęć. Są tam dane dotyczące godziny wykonania zdjęcia, temperatury, prędkości wiatru, ciśnienia, wilgotności i widoczności. – W Kanadzie wszyscy śledzą prognozę pogody. To kraj, w którym pogoda jest bardzo istotna – dodaje.

Fotografie tworzące cykl „Weather Report” zostały wykonane przy użyciu obiektywu formatu 4×5 cali i slajdów 8×10 cali. Artysta wspomina, że bardzo długo szukał miejsca przy swoim domu, które mógłby fotografować przez cały rok – w czasie pełni, w południe, rankiem, po zachodzie słońca. – Zależało mi na tym, by widoczny był horyzont. Nie chciałem fotografować wyłącznie pól lub zabudowań – podkreśla. Koncepcja ze świerkiem w centralnym punkcie i drogą, która na kilku zdjęciach przejeżdża autobus szkolny, przeważyła. Andrzej Maciejewski zapytany o to, jak z perspektywy czasu patrzy na zdjęcia podkreśla, że projekt „Weather Report” był trudny technicznie, wymagający pracy. Nie wie, czy podjąłby się wykonania takich fotografii po raz kolejny.

Galeria "PAcamera" zaprasza codziennie z wyjątkiem niedziel w godz. 9-17.

Strona artysty – http://klotzekstudio.com/

Fot. Cykle: "Weather Report" i "Garden of Eden"

Leave a Reply