Reklama

I Konopnicka ma swoją ławeczkę

Data:

- Reklama -

Na ławeczkach literackich „zasiedli” przed wielu laty w różnych miastach kraju Prus, Kraszewski, Tuwim i Poświatowska. Maria Konopnicka własną ławeczkę dostała dopiero na 170. urodziny. 23 maja odbyło się jej oficjalne odsłonięcie.

Uroczystą prezentację poprzedziła inscenizacja przyjazdu rodziny Wasiłowskich do Suwałk. Przed Muzeum im. Marii Konopnickiej podjechała bryczka, z której wysiedli Józef i Scholastyka wraz z najstarszą córką. Maria Stanisława na świat przyszła 23 maja 1842 r. w Suwałkach, czyli w kolejnym roku po przeprowadzce rodziny z Warszawy. W mieście nad Czarną Hańczą Józef Wasiłowski pełnił funkcję obrońcy w Prokuratorii Generalnej i patrona trybunału cywilnego. Rodzina zajmowała wówczas część domu rejenta Jana Zapiórkiewicza przy ul. Petersburskiej 67. Właśnie w tym budynku mieści się obecnie muzeum poetki i przed tą kamienicą stanęła ławeczka literacka.

O pojawienie się ławeczki w Suwałkach Magdalena Wołowska-Rusińska, kierownik Muzeum im. Marii Konopnickiej i Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego zabiegali od kilku lat. Bez pomocy sponsorów realizacja pomysłu nie byłaby możliwa. Wykonanie ławeczki kosztowało około 90 tys. złotych. Środki wyłożyli właściciele dziesięciu suwalskich firm.

Wiele pracy w odwzorowanie Konopnickiej włożył młody artysta – Marcin Fabiński. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie poetkę rzeźbił ze zdjęcia. Maria Konopnicka na starej fotografii trzyma w ręce kapelusz i parasol, ubrana jest w elegancką suknię. Na zdjęciu pochodzącym z archiwum Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu autorka „Roty” również stoi przy ławeczce. Fabiński fotografię przeniósł więc w „inny wymiar”.

Uroczystości odsłonięcia ławeczki literackiej towarzyszył występ artystyczny w wykonaniu kwartetu smyczkowego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej Camerata dell’Arte oraz program literacko-muzyczny przygotowany przez Suwalskie Towarzystwo Muzyczne im. Emila Młynarskiego i Teatr Amatorski w Suwałkach „Grupa Kłusowników – Straż Przednia” im. Karola Wojtyły.

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Śladami Andrzeja Wajdy – animacje w trakcie Festiwalu Filmowego „Wajda na nowo”

Wajda blues to warsztaty adresowane do dzieci, dorosłych, całych...

Wernisaż wystawy „Andrzej Strumiłło. Dzieła wybrane” w suwalskiej Starej Łaźni (foto)

W piątkowy (22 października) wieczór w suwalskiej Galerii Sztuki...