Reklama
- Reklama -

Biznes kosmiczny nad Czarną Hańczą

Czasem wystarczy jeden człowiek, by najbardziej niewiarygodny pomysł przybliżyć do realizacji. Część projektu satelitarnego pod nazwą „Satelita KosmoSat-1”, polegającego na umieszczeniu w przestrzeni kosmicznej satelity typu CubeSat 3U, będzie realizowana w Suwałkach.

Park Naukowo – Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach sp. z o.o. został partnerem projektu, koordynowanego przez Kosmonauta.net. Współpraca została zawiązana za sprawą Macieja Urbanowicza, propagatora rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Suwalczanin zafascynowany nowoczesnymi technologiami wraz ze swoim zespołem wysłał w przestrzeń kosmiczną pierwszego polskiego satelitę studenckiego. Na tym nie zamierza poprzestać. Na realizację kolejnego pomysłu znalazł przestrzeń w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.

– Park zrobił na mnie duże wrażenie. Zainteresowało mnie oferowane wsparcie i dobre warunki współpracy. O wyborze Suwałk zdecydowało również geograficzne położenie miasta. Chciałbym, aby część projektu „Satelita KosmoSat-1” – a mianowicie centrum łączności satelitarnej zostało zlokalizowana właśnie w Suwałkach – tłumaczy Maciej Urbanowicz.

W przededniu podpisania dokumentów związanych z członkostwem Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która aktualnie zrzesza 19 państw europejskich i Kanadę, planowanie kolejnych kroków w przestrzeni kosmicznej to podstawa. Już podczas wcześniejszej wizyty w Suwałkach Urbanowicz podkreślał, że na na rozwój przemysłu kosmicznego są duże pieniądze, jednak na ich pozyskanie nie może liczyć firma bez doświadczenia. Współpracę z Parkiem suwalczanin traktuje więc jak wielką okazję do tego, by przetestować „na żywym organizmie” wszystkie możliwości.

Założeniem projektu „Satelita KosmoSat-1” jest szeroko pojęta edukacja – przede wszystkim uczniów i studentów, ale też firm i instytucji. „Praca u podstaw” może stworzyć perspektywy rozwoju sektora małych satelitów w Polsce – od produkcji, poprzez działanie międzynarodowe.

Dołączenie do elity technologicznej sektora kosmicznego jest jednak kosztowne. Koszt wysłania na orbitę satelity CubeSat Maciej Urbanowicz szacuje nawet na 150 tys. euro (choć kwota ta może być o wiele niższa). Sfinansowanie projektu będzie spoczywać na barkach sponsorów, firm będących udziałowcami projektu; środki pochodzić mogą też z działań grantowych.

CubeSat jest standardem budowy satelitów na świecie opracowanym przez Uniwersytet Stanforda oraz Politechnikę Kalifornijską. Zakłada on zbudowanie satelitów podzielonych na trzy podstawowe kategorie: 1U (z ang. “one unit” – jedna jednostka), 2U, 3U oraz zdobywające coraz większą popularność 6U (jeszcze nie jest ujęte w standardzie). Jedna jednostka ma wymiary 100x100x113,5 mm oraz masę do 1,33 kg. Pozostałe dwa typy są zwielokrotnieniem wysokości oraz masy jednostki podstawowej.

Najnowsze artykuły

Petycja „TAK dla przywrócenia PKS Suwałki” złożona w Urzędzie Marszałkowskim

Prawie 3,5 tys. osób jest na „TAK dla przywrócenia...

Mikołajkowa inicjatywa projektu „Happy Time”

Grupa pełnych pasji i energii dziewcząt z Zespołu Szkół...

Trzy nagrody dla Rossmanna

W ostatnim czasie Rossmann otrzymał trzy prestiżowe nagrody. Firmie...

Punkt po dobrej walce. Ślepsk Malow Suwałki – Projekt Warszawa 2:3

Wprawdzie nie udało się suwalskim siatkarzom przedłużyć pasma wygranych...

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i bliskich – kampania „Bądź widoczny, bądź bezpieczny”

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Suwałkach wraz z Województwem...

Rózga od Mentzena dla koalicji Tuska – symboliczna akcja Konfederacji

Dziś, w Mikołajki, lokalni działacze Konfederacji w naszym mieście...
Reklama

Pozostałe artykuły

Podatek katastralny – będzie jeszcze drożej?

Podatek katastralny od lat wzbudza w Polsce emocje i ożywione dyskusje. Choć kolejne rządy zapewniają, że nie planują jego wprowadzenia, temat regularnie wraca do...

Wszystko o tzw. rencie wdowiej – eksperci ZUS-u udzielają porad telefonicznych

Renta wdowia to nowe świadczenie dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym...

Jest umowa na dostawę energii w 2025 roku

Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk, podpisał umowę na zakup i dostawę energii elektrycznej dla miasta oraz jednostek miejskich na 2025 rok. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu...