Reklama

Biznes kosmiczny nad Czarną Hańczą

Data:

- Reklama -

Czasem wystarczy jeden człowiek, by najbardziej niewiarygodny pomysł przybliżyć do realizacji. Część projektu satelitarnego pod nazwą „Satelita KosmoSat-1”, polegającego na umieszczeniu w przestrzeni kosmicznej satelity typu CubeSat 3U, będzie realizowana w Suwałkach.

Park Naukowo – Technologiczny Polska – Wschód w Suwałkach sp. z o.o. został partnerem projektu, koordynowanego przez Kosmonauta.net. Współpraca została zawiązana za sprawą Macieja Urbanowicza, propagatora rozwoju przemysłu kosmicznego w Polsce. Suwalczanin zafascynowany nowoczesnymi technologiami wraz ze swoim zespołem wysłał w przestrzeń kosmiczną pierwszego polskiego satelitę studenckiego. Na tym nie zamierza poprzestać. Na realizację kolejnego pomysłu znalazł przestrzeń w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód.

– Park zrobił na mnie duże wrażenie. Zainteresowało mnie oferowane wsparcie i dobre warunki współpracy. O wyborze Suwałk zdecydowało również geograficzne położenie miasta. Chciałbym, aby część projektu „Satelita KosmoSat-1” – a mianowicie centrum łączności satelitarnej zostało zlokalizowana właśnie w Suwałkach – tłumaczy Maciej Urbanowicz.

W przededniu podpisania dokumentów związanych z członkostwem Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), która aktualnie zrzesza 19 państw europejskich i Kanadę, planowanie kolejnych kroków w przestrzeni kosmicznej to podstawa. Już podczas wcześniejszej wizyty w Suwałkach Urbanowicz podkreślał, że na na rozwój przemysłu kosmicznego są duże pieniądze, jednak na ich pozyskanie nie może liczyć firma bez doświadczenia. Współpracę z Parkiem suwalczanin traktuje więc jak wielką okazję do tego, by przetestować „na żywym organizmie” wszystkie możliwości.

Założeniem projektu „Satelita KosmoSat-1” jest szeroko pojęta edukacja – przede wszystkim uczniów i studentów, ale też firm i instytucji. „Praca u podstaw” może stworzyć perspektywy rozwoju sektora małych satelitów w Polsce – od produkcji, poprzez działanie międzynarodowe.

Dołączenie do elity technologicznej sektora kosmicznego jest jednak kosztowne. Koszt wysłania na orbitę satelity CubeSat Maciej Urbanowicz szacuje nawet na 150 tys. euro (choć kwota ta może być o wiele niższa). Sfinansowanie projektu będzie spoczywać na barkach sponsorów, firm będących udziałowcami projektu; środki pochodzić mogą też z działań grantowych.

CubeSat jest standardem budowy satelitów na świecie opracowanym przez Uniwersytet Stanforda oraz Politechnikę Kalifornijską. Zakłada on zbudowanie satelitów podzielonych na trzy podstawowe kategorie: 1U (z ang. “one unit” – jedna jednostka), 2U, 3U oraz zdobywające coraz większą popularność 6U (jeszcze nie jest ujęte w standardzie). Jedna jednostka ma wymiary 100x100x113,5 mm oraz masę do 1,33 kg. Pozostałe dwa typy są zwielokrotnieniem wysokości oraz masy jednostki podstawowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wywiad z Robertem Osydą, kandydatem na prezydenta Suwałk

Wydawało się, że walka o fotel prezydenta Suwałk rozegra...

O potrzebach młodzieży – (Nie)Dorzeczne rozmowy w Plazie

Niemal półtora miesiąca po wrześniowym spotkaniu na Bulwarach grono,...

Wrześniowe (Nie)DoRzeczne rozmowy o przyszłości Suwałk

Nowe miejsce – z niedługim stażem działania, ale już...

Koniec boomu na estoński CIT. Dane nie pozostawiają złudzeń

Według Ministerstwa Finansów, w pierwszych czterech miesiącach br. tzw....