Prorok Ilja przybył z wizją nowego świata – Teatr Wierszalin w Sejnach

0
71
Prorok Ilja przybył z wizją nowego świata – Teatr Wierszalin w Sejnach Niebywałe Suwałki 16

Śpiew, krzyk, religijne inkantacje i zbiorowa ekstaza, egzorcyzmy nad światem i ludźmi oddalającymi się od Bram Raju, ale przede wszystkim fascynująca historia Eliasza Klimowicza, chłopa z Grzybowszczyzny, który jako prorok Ilja zaczął budować po I wojnie światowej nową Jerozolimę we wsi na pograniczu polsko-białoruskim – to właśnie spektakl Teatru „Wierszalin”, który został zaprezentowany w piątek – 5 października w Białej Synagodze w Sejnach.

“Wierszalin. Reportaż o końcu świata” to przedstawienie zrealizowane na podstawie wyjątków z tekstu Włodzimierza Pawluczuka – socjologa, antropologa i religioznawcy. W książce z 1974 r. przedstawił on fenomen Wierszalina. Badacz przybył do wsi „na końcu świata” w poszukiwaniu ludzi, którzy pamiętają proroka i jego wyznawców.

Historia Eliasza Klimowicza rozpoczyna się w II połowie XIX wieku. Wtedy na świat przyszedł przyszły prorok Ilja. Joanna Stelmaszuk w artykule „Sekta grzybowska w świetle wybranych ujęć socjologii i religioznawstwa” przypomina, że Klimowiczowi miał się kiedyś przyśnić bardzo tajemniczy sen: „Po próbę rozszyfrowania udał się Eliasz do Kronsztadu, tam natomiast ojciec Joan, słynny duchowny przełomu XIX i XX wieku, uznany przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną za świętego, wyjaśnił mu sen jako żądanie Boga, by Eliasz wybudował cerkiew w swojej wsi. Po powrocie z pielgrzymki Eliasz rozpoczął budowę cerkwi, która jednak przed wybuchem pierwszej wojny światowej nie została ukończona. Klimowicz uczestniczył wówczas w tzw. bieżeństwie, ucieczce prawosławnych obywateli Rzeczypospolitej w głąb Rosji, w celu uchronienia się przed frontem i rzekomymi represjami pruskimi. Około 1919 roku Eliasz wraz z żoną i córką wrócił do rodzinnej wsi”, gdzie jego sława jako „proroka” rosła z dnia na dzień. Pod koniec lat trzydziestych doszło nawet do tego, że Klimowicz rozpoczął budowę miasta przyszłości, tzw. Wierszalina – nowego Jeruzalem.

Spektakl oparty został na relacjach świadków i uczestników tamtych zdarzeń, do których dotarł Pawluczuk. Historię odtwarza na scenie sześcioro aktorów Teatru „Wierszalin”, którzy do przygranicznych Sejn dotarli dzięki programowi „Teatr Polska”. Projekt realizowany od 2009 roku wspiera mobilność grup teatralnych, które przyjeżdżają do różnych zakątków kraju, by inspirować, edukować, zachęcać do dyskusji i podejmowania wyzwań twórczych.

Ciekawostką jest to, że opowieść o Wierszalinie w Sejnach pojawiła się już po raz kolejny. Pierwsza prezentacja historii proroka miała miejsce w 2000 roku, w trakcie wernisażu wystawy “Stolica świata proroka Ilji”, przygotowanej w oparciu o wierszalińską kolekcję Tadeusza Słobodzianka, gromadzoną przez wiele lat i ostatecznie przekazaną Ośrodkowi „Pogranicze”. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Film Janusza Gawryluka dotyczący historii proroka Ilji

Fot. Niebywałe Suwałki oraz Wojciech Otłowski – www.wojciech-otlowski.pl

Dodaj komentarz