8. Suwalskie Teatr-Akcje zaczynają się lada dzień – tym razem czeka nas wyprawa na północ

1
234
Oficjalny plakat tegorocznego festiwalu.
Oficjalny plakat tegorocznego festiwalu.
Oficjalny plakat tegorocznego festiwalu.

Mieliśmy już Teatr-Akcje na wschód, południe i zachód, w tym roku do udziału w międzynarodowym festiwalu artystycznym zaproszeni zostali więc artyści z krajów położonych na północ od Polski. Część wydarzeń odbędzie się na terenie zamkniętego przejścia granicznego z Litwą. W ten sposób – zdaniem organizatorów – geograficzny kierunek festiwalu osadzony jest w lokalnym kontekście.

Informacja prasowa.

Teatr-Akcje rozpoczną się 27 lipca spektaklem dla dzieci w wieku 1-5 lat „Ściana.Banana” Late.Teatru z Wrocławia. Jest to muzyczno-ruchowe widowisko, podczas którego najmłodsi poznają tajemnice, jakie kryje w sobie z pozoru zwyczajna ściana. Wrocławscy aktorzy posługują się najprostszymi środkami wyrazu – muzyką, gestem, ruchem.

Kilka dni później rozpocznie się cykl różnorodnych wydarzeń artystycznych, dla których wspólnym mianownikiem jest wędrówka na północ. 2 sierpnia Mette Edvardsen z Norwegii pokaże performens „Black”. Jest to refleksja nad tym, co widzialne, i tym, co pozostaje ukryte w ciemności. 3 sierpnia zobaczymy kolejny performens – „Entertainment Island” brytyjsko-fińskiej grupy Oblivia. Jego tematem są zagrożenia związane z rozwojem przemysłu rozrywkowego i kultury popularnej. 4 sierpnia Teatr-Akcje przeniosą się do Budziska. – Po raz pierwszy ożywimy artystycznie teren dawnego przejścia granicznego, miejsce, które jest uczestnikiem, świadkiem i symbolem zmian zachodzących w Polsce i Europie. Będziemy tam mogli zobaczyć wystawę „Muzeum w drodze. Kompozycja # 5” – zapowiada Marta Grzymkowska ze Stowarzyszenia „Nie Po Drodze”, od lat organizującego festiwal teatralny. Ekspozycja składa się z z 21 interaktywnych obiektów zachęcających do rozmowy o problemach aktualnej kultury. W tym samym miejscu, tego samego dnia, widzowie wezmą udział na akcji teatralnej „Na granicy,” przygotowanej specjalnie na Teatr-Akcje przez grupę młodych artystów z Suwalszczyzny. Część scen widowiska zostanie przygotowana we współpracy i przy udziale okolicznych mieszkańców w oparciu o metodę „teatru ze społecznością”. Jak co roku, częścią Teatr-Akcji będą też warsztaty teatralne – tym razem prowadzone przez dwie artystki z międzynarodowej grupy Oblivia: Annę Krzystek (UK) i Annikę Tudeer (FIN). Tematem będzie kultura popularna i reklama.

Każdy, kto chce dołączyć do wolontariuszy organizujących Teatr-Akcje albo wziąć udział w warsztatach lub akcji teatralnej w Budzisku, może zgłosić się do organizatorów na adres teatr-akcje@niepodrodze.org. Wystarczy napisać kilka słów o sobie i swoich oczekiwaniach, doświadczeniach oraz pomysłach. Do zobaczenia na Teatr-Akcjach!

Więcej informacji na temat Suwalskich Teatr-Akcji będzie można znaleźć na naszej stronie internetowych www.teatr-akcje.pl, niepodrodze.org oraz na profilu na Facebook’u Suwalskie Teatr-Akcje. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Aktywności Społeczno-Artystycznej „Nie Po Drodze”, finansowanie zapewniły Urząd Miasta Suwałk oraz Marszałek Województwa Podlaskiego. Patroni medialni: Telewizja Polska Białystok, Polskie Radio Białystok, Gazeta.pl Białystok, Radio 5, DwuTygodnik Suwalski, WrotaPodlasia.pl, NiebywaleSuwalki.pl, mgzn.pl, e-teatr.pl, ngo.pl, Newsletter IBIS.

Informacje o spektaklach i wydarzeniach towarzyszących tegorocznym Teatr-Akcjom w naszym kalendarzu

1 KOMENTARZ

Leave a Reply