Reklama

Pieluchy w kolorach tęczy – wystawa „Tetris” w galerii „Chłodna 20”

Data:

- Reklama -

Zimna_Tetris_0001Kolorowa tkanina dzieli wystawę „Tetris” na dwie części. Po jednej stronie wiszą różowe niemowlęce ubranka z cyklu „Nomen omen”, barwne pieluchy tetrowe z „Okresu melodii”, po drugiej – barwne linoryty i kolaże. Wszystkie prace Katarzyny Zimnej to analiza upływu czasu i zmieniających się okoliczności.

Katarzyna Zimna jest absolwentką Wydziału Grafiki i Malarstwa oraz na Wydziału Edukacji Wizualnej Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi (dyplomy z wyróżnieniem, 2002 r. i 2004 r.). W latach 2005–2010 studiowała  w Loughborough University School of Art and Design w Wielkiej Brytanii, gdzie obroniła pracę doktorską na temat „Gry/zabawy jako pojęcia w estetyce i strategii twórczej w sztuce modernizmu i postmodernizmu”. Od 2011 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Sztuk Wizualnych Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej.

Główny nurt jej twórczości związany jest z technikami druku, traktowanymi jako sposób myślenia i punkt wyjścia do poszukiwań w zakresie sztuki obiektu, tkaniny artystycznej czy malarstwa. W swojej pracy naukowej i w twórczości artystycznej bada rolę gry i zabawy jako kluczowego elementu ponowoczesnej estetyki.

W Suwałkach Katarzyna Zimna prezentuje wystawę „Tetris”. Wcześniej artystka dwukrotnie uczestniczyła w plenerach malarskich na Suwalszczyźnie. Jak jednak wspomina – malarstwo porzuciła na rzecz grafiki. Nic więc dziwnego, że na wystawie „Tetris” ta technika dominuje. Prace powstałe przy jej wykorzystaniu to analiza zmagań z materią, próba poszukiwania wyciszenia w codziennym chaosie (seria „Joga”). Katarzyna Zimna wystawę nazywa „blogiem obrazkowym”. – To wydarzenia z mojego życia – przyznaje otwarcie. Metaforyczny upływu czasu przybiera w „Tetris” zmienną kolorystykę. Barwne prace z czasem – „za zasłoną” – zostają zastąpione linorytami na pieluszkach tetrowych, różowych niemowlęcych ubrankach. Czarno-białą, oszczędną kolorystykę w pewnym sensie „wymusiło” macierzyństwo, brak czasu.

Prace Zimnej to samo życie. – Inspirację czerpię z przeżyć i emocji. „Tetris” niesie więc uniwersalny przekaz. Większy format prac pozwala na wejście w świat obiektu – tłumaczy autorka. Na jakich detalach skupia się Katarzyna Zimna? W pracach jest spokój, medytacja, wyciszenie w chaosie, jest i „nieznośna lekkość bytu” ubrana w skrzydła motyla.

Wystawę „Tetris” w galerii „Chłodna 20” będzie można oglądać do 13 października.

 Fot. Niebywałe Suwałki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W Suwałkach dzieci będą badane pod kątem cukrzycy

Dzieci w wieku od 1 do 9 lat z...

Nie tylko dla seniorów

W tym tygodniu Suwalski Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna...

Konkatedra pw. św. Aleksandra w Suwałkach z dotacją

Dobra wiadomość dla parafii rzymskokatolickiej pw. św. Aleksandra w...

SKB Litpol Malow w drodze po dwudziesty tytuł w Lotto Ekstralidze Badmintona

SKB Litpol Malow rozpoczyna nowy sezon pełen optymizmu i...