Być Eko – moda czy konieczność?

Data:

- Reklama -

Zmiany klimatu: na 95% winny człowiek. Od wczoraj wszyscy żyjemy na kredyt – ekologiczny. Dotacje na Eko domy prawie nietknięte. To tytuły artykułów z jednego tylko numeru „Gazety Wyborczej” z dnia 21 sierpnia 2013 r. Tego typu alarmujące nagłówki pojawiają się w prasie coraz częściej.

Autor: Iwona Sak, www.sztukarozwoju.pl

Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko?

Dla większości z nas odpowiedź na pytanie , dlaczego powinniśmy troszczyć się o środowisko jest oczywista: bo tak trzeba robić. Jednakże, pojawia się pytanie o sens wydawania dodatkowych pieniędzy i wkładania wysiłku w coś, co nie przyniesie oczekiwanych korzyści bezpośrednio nam, lecz dopiero naszym dzieciom, wnukom.

„…Żeby wziąć odpowiedzialność za swoje zdziałania, nie trzeba od razu kroków heroicznych, na początek wystarczy bezmyślnie nie marnować – to konkluzja pracy naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, opublikowanej w magazynie „Nature Climate Change”.

„…Co roku w Wielkiej Brytanii wylewa się 360 tys. ton mleka – cytuje badania portal CBC News…”. A to oznacza, że dokładnie tyle mleka produkujemy niepotrzebnie. Jednocześnie, produkując taką nadwyżkę mleka, emitujemy do atmosfery ilość CO 2, jaką w przybliżeniu wytwarza rocznie ok. 20 tys. samochodów. Mleko to tylko jeden z przykładów.

Zróbmy sami rachunek: ile żywności w ciągu ostatniego tygodnia, miesiąca, wyrzuciliśmy do śmieci? Ile plastikowych opakowań zużyliśmy? Czy nasze zakupy z ostatnich tygodni dotyczyły rzeczy naprawdę nam niezbędnych?

„Ziemia zapewnia wystarczająco wiele, by zaspokoić potrzeby każdego człowieka, ale nie jego chciwość”. To słowa Mahatmy Ghandiego z 1947 roku, gdy ludzie stanowili 45% dzisiejszej populacji, a globalna konsumpcja kształtowała się na poziomie 25-30% obecnej jej wielkości. Już w tamtych czasach populacja, środowisko naturalne i postęp stanowiły główne wyzwania. Dzisiaj dołączyło czwarte – konsumpcja.

Ekonomia oparta na wzroście sprawdza się tak długo, jak długo nasza planeta dostarcza niezbędnych zasobów, by „jutro” było lepsze, większe niż „dzisiaj”. Jednakże zasoby naturalne ziemi są ograniczone, a część z nich jest nieodnawialna. Niektórzy z nas wyobrażają sobie, że rozwiązaniem jest technologia pozwalająca lub umożliwiająca wykorzystanie przestrzeni innych planet. Jest to trochę przerażające w sytuacji, kiedy nie potrafimy zadbać o to, co aktualnie posiadamy – o Ziemię, jej zasoby.

Zastanówmy się, co w swoim sposobie życia lub bycia zmieniliśmy do tej pory tak, by zmniejszyć swój negatywny wpływ na środowisko? Co jest w stanie skutecznie zmienić nasz styl życia na eko-styl? Jakie są nasze motywatory?

Iwona Sak – współzałożycielka i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Sztuka – Środowisko”. Menadżerka, audytorka, doradca.

Jestem absolwentką Politechniki Warszawskiej, Podyplomowych Studiów Menedżerskich w Szkole Głównej Handlowej oraz szkoleń z zakresu zarządzania (m. in. w oparciu o metodę socjokracji), komunikacji, rachunkowości przedsiębiorstw i raportowania CSR certyfikowanego przez GRI (Global Reporting Initiative). Realizuję się z powodzeniem zawodowo na stanowiskach związanych z działalnością gospodarczą, zarządzaniem i nadzorem właścicielskim.  W latach 1992 – 1999 pełniłam funkcje nadzorcze w organach spółek prawa handlowego. W latach 2001 – 2007 zarządzałam spółką z branży elektronicznej. Od 2003 pełnię funkcję prezesa  Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju „Człowiek – Sztuka – Środowisko”.

Prowadząc warsztaty, szkolenia i audyty funkcjonowania organizacji, promuję rozwijanie kreatywności, ideę zrównoważonego rozwoju i dobre praktyki CSR jako narzędzia sprawnego zarządzania i alternatywnego modelu działania opartego na imperatywie moralnym, etycznym.

Od 2011 roku reprezentuję Stowarzyszenie w międzynarodowym partnerstwie publiczno – społecznym w ramach projektu pt „Partnerstwo na rzecz rozwoju i promocji zielonych miejsc pracy” pracując w zespole ds rekomendacji dla województwa podlaskiego. Projekt jest finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Specjalizuję się w zagadnieniach dotyczących raportowania według standardów GRI – prowadzę audyty, warsztaty, szkolenia oraz doradztwo indywidualne.

Uważam, że zrównoważony rozwój jest drogą ku poprawie jakości życia ludzi na całym świecie i chcę wspierać jakość kształcenia oraz rozwoju człowieka widząc w nim kluczowy czynnik przemian.

Moje ulubione motta to: „Prawda nie jest czymś logicznym”. „Jesteśmy doskonali. Trapią nas tylko błędy myślenia”.

Gram na pianinie, uwielbiam spacery, „nicnierobienie” na plaży nad morzem oraz kawę z goździkami i kardamonem. Czasami marzę.

Kontakt: iwonasak@sztukarozwoju.pl

Dodatkowe informacje

Pavan Sukhdev o tym, dlaczego warto docenić naturę:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Przeczytaj więcej
Powiązane

Wystawa „Drzewo” – twórcza i ekologiczna akcja uczniów

Wystawa uczniów Zespołu Szkół nr 6 im. Karola Brzostowskiego...

Konkurs na film o segregacji odpadów

Wkrótce rozpocznie się konkurs Prezydenta Miasta Suwałk, którego celem...

Ełcki radny chwali pomysł Suwałk i wnioskuje, by tam również zgasić latarnie

- Zgaśmy latarnie  w Ełku. Tak jak w Suwałkach...

Festiwal Ekologiczny EKO WIZJA 2 w Suwałkach – moc atrakcji i ważne przesłanie

Ekologia winna stać się pasją i wartością dla każdego....
Exit mobile version