Reklama

Jazz wizualny – fotograf z Suwalszczyzny w projekcie muzycznym (posłuchaj)

Data:

- Reklama -

Jak brzmi „jazz inteligentny i wielowarstwowy, ale nie przekombinowany”? Płyta „United States od Beta” – „Poles jazz the World” jest odpowiedzią na pytanie. Prócz oryginalnej warstwy dźwiękowej, została opatrzona wyrazistą stroną wizualną –  fotografiami Piotra Malczewskiego.

Strona projektu muzyczno-fotograficznego: behaveeco.pl

Projekt łączący muzykę i fotografię wymyślił Marcin Pchałek. Do jego realizacji zaprosił ludzi, którym w duszy i gra i którzy pojęli w lot ideę przedsięwzięcia – koegzystencję, filozofię uniwersalistyczną i psychologię głębi. – Postanowiliśmy je przenieść na grunt szeroko pojętego jazzu. Zadać sobie kilka ważnych pytań na drodze samopoznania. Przefiltrować przez polskie dusze inne kultury muzyczne. Długo szukaliśmy głosu, który oddałby to zróżnicowanie. Nauczyliśmy się jednak, że nie warto ujednolicać tego, co powinno pozostać Inne – tak o tworzeniu pod szyldem „United States of Beta” mówią artyści stanowiący trzon grupy. Na krążku „Poles jazz the World” usłyszymy: pianistę Artura Bogusławskiego, bębniarza „stąd”, czyli Bartosza Nazaruka i basistę Jana Wierzbickiego. Ale również innych instrumentalistów, między innymi: Przemka Kostrzewę, Andrzeja Lewockiego, czy Bogusza Wekkę. Wokalną stronę albumu wsparli: Anna Józefina Lubieniecka, Michał Rudaś, Jahiar Irani, Magda Navarette, Kasia Kurzawska, Nick Sinckler, Novika, Maria Sadowska, Małgorzata Hutek.

Płyta, która premierę miała na początku grudnia – podczas 55. edycji festiwalu Jazz Jamboree, dostępna jest również w wersji łączącej dźwięk z fotografią. Album z tekstami utworów i fotografiami Piotra Malczewskiego stanowi interesujące zestawienie dwóch płaszczyzn percepcji.

Muzyka od samego początku zyskuje pochlebne recenzje: (…) Nawet jeśli nie jesteście fanami tego gatunku muzycznego, możecie spokojnie pochłonąć twórczość United States of Beta. Nie wymaga ona jakiegoś wielkiego skupienia czy przygotowania merytorycznego, ta muzyka po prostu „wchodzi” bardzo łatwo. Mimo, że płyta na pewno łatwa do zrealizowania nie była. Duży szacunek dla artystów za takie podejście do tematu i promowanie polskiej muzyki w tak dobrym wydaniu. Nie inaczej jest z fotografiami. Ciepło ocenia je m.in. Andrzej Świetlik: Wiele zdjęć niezwykłej urody, tak jak muzyka na płycie. (…) Wolne od hałasu i chaosu, od nachalnego patosu, bogate skromnością i wrażliwością człowieka. Być może sekretem ich uroku jest brak dosłowności. Piotr Malczewski przyznaje, że starał się jej unikać – szczególnie w fotografiach architektury największych polskich miast, bo i takie zdjęcia znalazły się w albumie. Fotografie zostały rozmieszczone w kilku rozdziałach: akcent, impresja, kontrast, rytm i tonacja, podkreślając rozbudowany „wydźwięk” projektu. – Są to fotografie z mojego archiwum – z terenu Suwalszczyzny i Sejneńszczyzny, ale i z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Trójmiasta oraz z innych miejsc Polski. To zdjęcia odbiegające od katalogowej lub dokumentalnej fotografii – tłumaczy Piotra Malczewski.

Fotograf mieszkający w Budzie Ruskiej propozycję udziału w tym projekcie otrzymał niespodziewanie. W galerii fotografii, prowadzonej przez niego w budynku gospodarczym, słyszał pierwsze próby zespołu, jednak jak zaznacza – muzyczny efekt końcowy bardzo go zaskoczył i jednocześnie usatysfakcjonował. Posłuchaj, co o udziale w projekcie „United States of Beta” i o kolejnych planach, związanych również z ekspozycjami w Budzie Ruskiej, mówi Piotr Malczewski.

Udział w „United States of Beta” był dla Piotra Malczewskiego i wzywaniem, i przygodą. W planach fotografa jest w tej chwili wzbogacenie oferty galerii o stałą ekspozycję na temat Mongolii oraz podróży Ferdynanda Ossendowskiego. Wystawę, która Malczewski chciałby otworzyć w wakacje, tworzyć mają eksponaty etnograficzne, elementy przyrodnicze, minerały, a nawet repliki przedmiotów tamtejszej kultury.

Więcej o POLES JAZZ THE WORLD.                      Strona PIOTRA MALCZEWSKIEGO.

Fot. Piotr Malczewski – fotografie z koncertu promującego nową płytę oraz kilka zdjęć, które znalazły się w albumie

Z albumu „Poles jazz the World”:

2 KOMENTARZE

  1. […] Piotr Malczewski będzie też gościem XVI Letniej Filharmonii AUKSO. Spotkanie, które odbędzie się w Suwalskim Ośrodku Kultury w dniu 31 lipca o godz. 17.00, poprowadzi Piotr Brysacz. Jego tematem ma być nie tylko fotografia, ale i muzyka z albumu jazzowego, który ilustrował swoimi fotografiami Piotr Malczewski. Więcej w artykule: JAZZ WIZUALNY – FOTOGRAF Z SUWALSZCZYZNY W PROJEKCIE MUZYCZNYM (POSŁUCHAJ). […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Koncert Marii Sadowskiej – muzyczny akcent gali zamknięcia 2. FF Wajda na Nowo

Wokalistka, reżyserka i w pewnym sensie – z powodu...

Wyborny koncert w Rozmarino – wystąpili Andrzej Święs Trio & Radek Nowicki

Nie wszyscy w ofercie koncertowej suwalskich placówek kultury* znajdują...

Zbliża się Festiwal Filmowy „Wajda na nowo”. Odbierz bezpłatne wejściówki

Uwaga, mimo tego, że wstęp na wydarzenia jest bezpłatny,...

„Jazzująca” płyta Anny Szafranowskiej już dostępna. To muzyka bliska sercu

Anna Szafranowska w swoim stypendialnym projekcie artystycznym podjęła się...